گزارشی از وضعیت زنان دنیا در سال ۲۰۰۵

اخبار مربوط به موضوعات زنان در سال ۲۰۰۵ در صدر موضوعات خبرساز دنیا قرار داشت و بعد از اخبار مربوط به تسونامی ، زلزله و طوفان ، نگاه روشنی به زنان و تحمل مصائب توسط آن ها شد .

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری زنان ایران (ایونا) در میان اخبار زنان در سال ۲۰۰۵ اخبار سقط جنین و قانون تصویب آن و همچنین حضور زنان در انتخابات و در کشورهای آسیایی و آفریقایی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است .

مشارکت های سیاسی زنان در سال ۲۰۰۵

این گزارش ادامه می دهد که زنان در زمینه امور سیاسی به موقعیت های چشمگیری دست پیدا کردند مثلا در افغانستان زنان برای اولین بار و بعد از سه دهه توانستند در انتخابات پارلمانی شرکت کنند و بنابر گزارش BBC در ماه می زنان در کشور کویت توانستند حق رای پیدا کنند .

حسنی مبارک رییس جمهور مصر نیز حضور پنج زن را در پارلمان کشورش تصویب کرد و اعضای آن را به ۹ نفر رساند .

“آنجلا مرکر” اولین زن صدر اعظم در آلمان شد همچنین در ماه نوامبر خانم “میشل جین” که یک خبرنگار می باشد به عنوان فرماندار کانادا برگزیده شد .

خانم “ماریا دوکارموسیلویرا” در انتخابات نخست وزیری جزیره استوایی سائوتام برنده شده و ماه دسامبر ، خانم “میشل باچلت” در دور اول انتخابات ریاست جمهوری شیلی به اکثریت آرا دست یافت .

همچنین زنان در سال ۲۰۰۵ علاوه برمشارکت های سیاسی در بعد اطلاع رسانی و مطبوعاتی نیز به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کردند و در مناطقی از آسیا به تاسیس خبرگزاری های اختصاصی نائل آمدند .

فقر

بر طبق گزارشات سازمان ملل متحد در مورد فقر ، سرعت فقر و تنگدستی در حال کاهش یا رکود می باشد و فقط در قسمت هایی از صحرای آفریقا این موضوع دیده می شود که این امر نشان دهنده پیشرفت بزرگی برای زنان است زیرا زنان بیشترین سهم را در تحمل فقر و تنگدستی نامتناسب متحمل می شوند .

در ادامه این گزارش به توجه رهبران دنیا و عموم مردم در سال ۲۰۰۵ نسبت به مسئله فقر اشاره شده است و آمده است : تشکیل گروه با ارزش ۸ نفری که از مناطق مختلف دنیا و با هدف افزایش اعتبارات برای آفریقا و برطرف کردن بدهکاری های کشورهای بسیار فقیر بود موافقت کرده اند که این امر نشان دهنده توجه تمام کشورها به ریشه کن کردن این بحران می باشد .

بر اساس گزارشات به دست آمده ، ۳/۱۴ میلیون زن آمریکایی در زیر خط فقر زندگی می کنند و سرعت فقر در کشور آمریکا در حال افزایش بوده و به ۷/۱۲ درصد رسیده است .

این گزارش می افزاید : تعداد خانواده هایی که در فقر زندگی می کنند رو به افزایش بوده و در سال به ۳۰۰ هزار خانوار رسیده است .

لازم به ذکر است : در بسیاری از کشورها زنانی که تمام ساعت کار می می کنند تنها ۵/۷۶ درصد مبلغی را که یک مرد کار می کند به دست می آورند و بر طبق تحقیقات انجام شده در نیویورک ، سرعت فقر در میان زنان ۳۹ درصد بیشتر از مردان می باشد .

خشونت های جنسیتی

بر طبق گزارشات به دست آمده سطح خشونت ها بر علیه زنان در سر تا سر دنیا در ماه نوامبر بعد از یک نظر سنجی بیشتر از ۲۴ هزار زن در ۱۰ کشور بوده است .

و نکته قابل توجه این است که اطلاعات مربوط به خشونت ها برای اولین بار در دنیا جمع آوری و منتشر شده است .

آمار منتشر شده حاکی از این مسئله است که افزایش خشونت ها به قدری است که این مسئله را به یک موضوع سلامت عمومی تبدیل کرده است .

بر طبق گزارشات منتشر شده مهمترین عوامل خشونت های جنسیتی دنیا که در حال افزایش می باشد وجود جنگ ها و کشمکش هاست .

مثلا در دو کشور سودان و ساحل عاج ، بسیاری از خشونت های قومی و جنسی که در حال افزایش است شامل جنگ ها و کشمکش های داخلی است .

و در گزارشی که توسط سازمان ملل منتشر شده است به تجاوزات جنسیتی توسط سربازان در منطقه ای از سودان اشاره می کند .

این گزارش در پایان آورده است : در ماه جولای افزایش خشونت و آدم ربایی نسبت به دختران و زنان به وسیله سربازان در اوگاندا به بالاترین میزان رسیده است و در گوآتمالا ، قتل های وحشیانه زنان همچنان ادامه دارد به طوریکه در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۰۵، ۵۳۱ پرونده مربوط به قتل تشکیل شده است .

در کشور برمه نیز مجاز شمردن تجاوز به زنان توسط سربازان و ارتشیان همچنان ادامه دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.