براساس یک پژوهش: بیش از ۸۵ درصد زنان تهرانی از همسر آزاری روانی رنج می‌برند

براساس یک تحقیق که با بررسی نمونه‌ای از زنان متاهل شهر تهران انجام شده، ‌٩/٨٧ درصد آنها از همسر آزاری روانی و ‌٩/۴٧ درصد از همسرآزاری جسمی رنج می‌برند.

به گزارش سرویس «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، همسر آزاری شامل بدرفتاری علیه طرف مقابل در هر نوع رابطه نزدیک و صمیمی، خشونت در خانواده و هر نوع خشونت علیه همسر است.

همسر آزاری می‌تواند اشکال مختلفی نظیر بدنی، کلامی، عاطفی، روانی، جنسی و اقتصادی داشته باشد.

اگر چه زنان هدف عمده سوء رفتار هستند اما خشونت همچنین می‌تواند علیه کودکان و دیگر اعضای خانواده نیز به کار برده شود.

در روابط زناشویی سوء رفتار با همسر یک مشکل جدی است که خطوط قرمز فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را زیر پا می‌گذارد و می‌تواند تاثیر اساسی بر سلامت جسمی و روانی خانواده داشته باشد.

دکتر حسن شمس اسفندآبادی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در تحقیقی به منظور بررسی میزان شیوع همسر آزاری روانی و جسمی و عوامل مؤثر بر آن در زنان متاهل شهر تهران حدود ‌١٠٠٠ زن متاهل ‌١٨ تا ‌۴٧ سال شامل دو گروه از زنان عادی (‌٨٠٠ ) و زنان شاکی (‌٢٠٠) را از طریق پرسشنامه مورد بررسی قرار داده است.

یافته‌های این پژوهش نشان داد: در گروه زنان عادی، ‌٩/٨٧ درصد از همسر آزاری روانی و ‌٩/۴٧ درصد از همسرآزاری جسمی رنج می‌برند که این میزان برای زنان شاکی به ترتیب برابر با ‌۵/٩٩ و ‌٩١ درصد است.

براساس این بررسی، با افزایش سن زوجین و مدت زمان ازدواج، میزان همسر آزاری افزایش می‌یابد. همچنین

میزان همسر آزاری در مردان که زنان آنها دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند، به طور معنی‌داری کمتر از میزان همسر آزاری در مردانی است که زنان آنها دارای تحصیلات پایین‌تر است.

از سوی دیگر، میزان همسرآزاری در مردان بی‌سواد و یا دارای تحصیلات پایین‌تر از دیپلم به طور معنی‌داری بالاتر از مردانی است که دارای تحصیلات بالاتر هستند.

براساس این تحقیق، بین میزان همسر آزاری و درآمد خانواده رابطه معنی‌داری وجود ندارد.

این نتایج می‌افزاید: میزان همسر آزاری در شوهرانی که مواد مخدر استفاده می‌کنند بیشتر از شوهرانی است که مواد مخدر استفاده نمی‌کنند. همچنین میزان همسر آزاری در شوهرانی که سابقه بیماری روانی دارند بیشتر از شوهران سالم و میزان همسر آزاری جسمی و روانی در زنان شاکی بیشتر از زنان عادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.