دبیرکل سازمان ملل متحد:

خشونت جنسی، تهدیدی علیه حق زندگی عزتمندانه است

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد- «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی حذف خشونت جنسی در مخاصمات، گفت سازمان ملل متحد همه تلاش خود را به منظور حل بنیادی خشونت جنسی مرتبط با مخاصمات با استفاده از دیپلماسی پیشگیرانه، ترویج برقراری صلح و توسعه، تشویق اقدام ملی و پایان دادن به تبعیض جنسیتی به کار خواهد گرفت.

در پیام گوترش در آمده است: «امروز زنان، دختران، مردان و پسرانی را خطاب قرار می‌دهیم که از بی‌رحمی ناشی از خشونت جنسی در مخاصمات رنج برده‌اند و بر تعهد جهانی‌مان درقبال حذف این بلا دوباره تاکید می‌کنیم.

تجاوز و خشونت جنسی در مخاصمات از حربه‌های تروریسم و جنگ است که به طور راهبردی به منظور تحقیر، خفت، نابودی و اغلب به منظور پاکسازی قومی به کار گرفته می‌شوند. این موارد هرگز نباید به عنوان پیامدهای فرعی اجتناب ناپذیر جنگ، بی‌اهمیت تلقی شوند. خشونت جنسی، تهدیدی علیه حق زندگی عزتمندانه هرفرد و نیز برای صلح و امنیت جمعی محسوب می‌شود.»

در بخش دیگری از این پیام عنوان شده است: «سازمان ملل متحد همه تلاش خود را برای حل بنیادی خشونت جنسی مرتبط با مخاصمات با استفاده از دیپلماسی پیشگیرانه، ترویج برقراری صلح و توسعه، تشویق اقدام ملی و پایان دادن به تبعیض جنسیتی به کار خواهد گرفت. ما به نظارت، ارائه گزارش و فراهم‌سازی امنیت برای نجات یافتگان ادامه خواهیم داد و از هیچ کوششی برای اعمال فشار به مرتکبین برای مسئولیت پذیری در این زمینه دریغ نخواهیم کرد.

سازمان ملل متحد در تلاش است ظرفیت پرسنل حافظ صلح را برای حفاظت از غیرنظامیان آسیب‌پذیر و برقراری عدالت در صورت هرگونه سواستقاده، افزایش دهد. هرکدام از ما برای کمک به توقف این جنایات مسئولیتی دارد. بنابراین بیایید به نمایندگی از هر نجات یافته‌ای، از این روز به منظور وقف مجدد خودمان برای پایان دادن به خشونت جنسی در مخاصمات و ایجاد صلح و عدالت برای همگان استفاده کنیم.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.