حضور زنان در پارلمان‌های کشورهای جهان به ‪ ۱۶/۳‬درصد رسیده است

“اتحادیه بین‌المجالس” روز دوشنبه اعلام کرد زنان در پایان سال ‪۲۰۰۵‬ میلادی ‪ ۱۶/۳‬درصد از کرسی‌های پارلمان‌های کشورهای جهان را به خود اختصاص دادند در حالی که این رقم در یک سال قبل از آن، برابر ‪ ۱۵/۷‬درصد بود.

به گزارش خبرگزاری “رویترز” از سازمان ملل، اتحادیه بین‌المجالس در گزارش سالانه خود افزود: تازه‌ترین آمارها تائیدی بر پیشرفت‌های قاطع انتخاباتی زنان از زمان برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی مهم در سال ‪۱۹۹۵‬ میلادی در “پکن” است. زنان در زمان برگزاری کنفرانس یاد شده که موضوع آن مساله زنان بود، تنها ‪ ۱۱/۳‬درصد از قانونگذاران جهان را تشکیل می‌دادند.

مقامات اتحادیه بین‌المجالس در مقر سازمان ملل به خبرنگاران گفتند در ‪ ۳۹‬کشور جهان که سال گذشته میلادی انتخابات پارلمانی برگزار کردند، زنان به طور میانگین ‪ ۲۰‬درصد از نمایندگان منتخب را تشکیل دادند.

بنا به گفته این نهاد، بیش از ‪ ۳۰‬درصد افرادی که در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی در ‪ ۹‬کشور جهان برای تصدی مقام اول کشور انتخاب شدند و یا در مسند قدرت باقی ماندند، زن هستند که دراین میان، نروژ با ‪ ۳۷/۹‬درصد، مقام نخست جهان را در اختیار دارد.

اتحادیه یاد شده در تازه‌ترین جمع‌بندی سالانه خود چنین نتیجه‌گیری کرد که بهترین عملکرد زنان در کشورهای اسکاندیناوی و بدترین آنها در کشورهای عربی بوده است.

آمریکا که در سال گذشته میلادی انتخاباتی برگزار نکرد، با داشتن ‪۶۶‬ نماینده یا ‪ ۱۵/۲‬درصد در مجلس نمایندگان و ‪ ۱۴‬سناتور زن یا ‪ ۱۴‬درصد کل سناتورها، در میان کشورهای جهان از این لحاظ در رتبه ‪ ۶۹‬قرار دارد.

به گزارش اتحادیه بین‌المجالس، نسبت شمار زنان قانونگذار در سال گذشته در هشت کشور از جمله بولیوی، بلغارستان، دانمارک، دومینیکن، مصر، آلمان و قرقیزستان کاهش یافت.

طبق همین گزارش، سال گذشته میلادی در قرقیزستان و جزایر میکرونزی انتخابات برگزار شد، اما زنان نتوانستند به پارلمان راه یابند. در عربستان سعودی که اعضای پارلمان آن انتصابی هستند، هیچ زنی برای عضویت در پارلمان معرفی نشد، زیرا زنان این کشور حق کاندیدا شدن و یا رای دادن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.