نصف روز دخترم و نصف روز پسر

مریم طالشی

روی زمین می خزد. صدای برخورد مشت را با گوشت تنش می شنوی. خرد می شود، می ریزد، بلند می شود، دوباره کتک می خورد. نگاه می کند؛ چشم های خیره، بغض. آخ از این بغض و آن نگاه. سامان، قصه خودش را بازی می کند. قصه آن راه های رفته و آن اشک های ریخته و آن همه بغض، گیر کرده در گلو؛ سفت و خفه کننده: «۵۰ ساله ام اما فقط ۹ سال زندگی کرده ام.»

سامان ارسطو را خیلی ها می شناسند، قبلاً فرزانه بود. ۴۰ سال با هیات زنانه زندگی کرد و آنی نبود که دوست می داشت. روحش با جسمش مطابق نبود. آزار دید و به قول خودش زندگی نکرد تا وقت عبور؛ عبور از روزهای ملال انگیز خود نبودن.
سامان حالا قصه خودش و دیگرانی چون خودش را روی صحنه برده. تئاتر «خودکار بیکار» گوشه ای از رنجی است که ترنس ها می کشند. هویت شان را می خواهند و این، خواسته زیادی نیست. برای آنها اما رسیدن به این خواسته، آنقدرها هم راحت نیست.
آگاهی، آگاهی و بازهم آگاهی؛ این همان چیزی است که در مورد ترنسکشوال نداریم. «مُد شده که همه برن ترنس بشن.»، «نکنه تو هم ترنس شدی؟»، «ترنس بازی درنیار بابا!» این شوخی ها گاهی آنقدر دهان به دهان می چرخد که در محافل علمی و فرهنگی هم رسوخ پیدا می کند. وای از وقتی که انسان ها دستمایه شوخی و خنده شوند. ترنس ها نه ادا درمی آورند و نه به خاطر مد و این حرف ها، تن به عمل های سخت و جانفرسا می سپارند. آنها نه بیمارند، نه دچار اختلال. فقط می خواهند جسم شان را با روح تطبیق دهند، همین.
سینما با ترنس ها مهربان نبوده. حالا شاید تئاتر یاریگرشان شود. خواستشان، جلب ترحم نیست. آنها آگاهی ما را می خواهند و برخورد صحیح مان را با مساله ترنسکشوال. چند نفرشان به خاطر همین باورها و برخوردهای نادرست، بر اثر شوک الکتریکی حافظه خود را از دست داده اند؟ چند نفر عرصه زندگی را بر خود تنگ دیده و مرگ خودخواسته را انتخاب کرده اند؟ چند نفر زیر فشار عقاید نادرست، تن به ازدواج های اجباری داده اند و عذاب کشیده اند؟ تجاوز فقط جسمی نیست. گاهی تجاوز بر روح و روان آدمی، آثار دردناکتری به همراه دارد.
شاهین ۱۵ ساله است، لاغر و بلند. کنار پدر و مادرش نشسته تا به سوالات تماشاگران پاسخ دهد. شاهین مدرسه اش را دوست ندارد. مدرسه ای که مجبور است بر خلاف میلش آنجا درس بخواند. سه سال دیگر به سن قانونی می رسد و می تواند عمل اش را انجام دهد. دو تا عمل را آن موقع می کند و عمل آخر می ماند برای وقتی که مدارکش تکمیل شد. شاهین یک ترنس است. روزها لباس دخترانه می پوشد و به مدرسه دخترانه می رود و عصرها در قالب اصلی خودش لباس می پوشد و رفتار می کند. می گوید: «ما ترنس به دنیا می آییم، ترنس زندگی می کنیم و ترنس می میریم.» همین چند جمله کفایت می کند برای این که دست از انگ زدن برداریم و تلاش کنیم واقعیت وجودشان را درک کنیم.
مجال یک ساعته تئاتر آنقدر نیست که بشود تمام حرف های خانواده را شنید. باقی سوال ها موکول می شود به بعد از نمایش؛ همان وقتی که بازیگرها و بچه های ترنس دور هم جمع شده اند تا گپی بزنند و بار رنج روزها را کنار هم سبک کنند.
شاهین خوش شانس بوده که خانواده ای دارد که حمایتش می کنند. پدرش، مصطفی رازانی می گوید: «من سواد آنچنانی ندارم اما با همین چیزی که می دانم، متوجه می شوم که این بچه ناراحت است، خودش نیست. شاهین از دو سال پیش به من و مادرش گفت ترنس است و می خواهد عمل کند. راستش ما خودمان فهمیده بودیم که با بچه های دیگرمان فرق دارد. از بچگی نه علاقه ای به پوشیدن لباس های دخترانه داشت و نه بازی های دخترانه. حتی در عروسی ها که همه دختربچه ها دوست دارند در قسمت زنانه باشند، با من به مردانه می آمد و دوست داشت پیش من باشد. من غیر از شاهین دو تا بچه دیگر هم دارم. یک دختر ۳۰ ساله و یک پسر ۲۸ ساله. آنها اولش با تصمیم شاهین و من و مادرشان مخالف بودند و اصلاً توی کتشان نمی رفت اما کم کم مجاب شدند. فامیل هم اول برایشان عجیب بود، حتی ما را سرزنش می کردند اما من و مادر شاهین همه شان را مجاب کردیم که خیلی هم سخت بود.» پدر بغض می کند. گوشه چشم را با دست پاک می کند و لب هایش آرام می لرزد.
مادر شاهین از کنایه ها می گوید: «من خودم از اول می دانستم این بچه فرق دارد. وقتی می خواستیم برویم میهمانی، لباس دخترانه که تنش می کردم، گریه می کرد و می خواست لباس ها را دربیاورد. اگر هم مجبور می شد دامن و پیراهن بپوشد، فقط یک گوشه با غصه می نشست و از جایش تکان نمی خورد. در مدرسه وقتی متوجه شدند بچه ام ترنس است گفتند باید برود. به مدرسه دیگری بردیم اما از آنجا هم به من زنگ زدند و گفتند بچه شما دوجنسه است؟ از این سوال جا خوردم. در نهایت برایشان توضیح دادم و مجابشان کردم. حالا اما بچه ام با پنهان کاری در مدرسه درس می خواند چون اگر والدین بچه های دیگر بفهمند ترنس است، نمی گذارند در مدرسه بماند و مجبور است غیرحضوری درس بخواند. فامیل، اوایل خیلی انگ به ما زدند. گفتند ببینید فلانی چه روشنفکر شده یا این که لابد چه گناهی کرده که خدا بچه اینجوری نصیبش کرده. اما خدا بچه خوبی نصیبم کرده و خیلی از داشتنش خوشحالم.»
شاهین که هنوز جسم دخترانه دارد، از این که دیگران فکر کنند او خطری برای همکلاسی هایش محسوب می شود، دلخور است. می گوید:«من با پوشش دخترانه به مدرسه می روم و ترنس بودنم را از همه پنهان می کنم. بعضی بچه ها برخورد عادی دارند و بعضی ها فکر می کنند من دوجنسه هستم و ممکن است بهشان آسیب برسانم. به والدین شان می گویند و آنها هم هیچ اطلاعی از قضیه ترنس ندارند. پدر و مادرها به مدرسه می گویند که آنها هم متاسفانه با ترنسکشوال آشنا نیستند. من مجبور شدم پارسال مدرسه ام را ترک کنم. خودم در مدرسه خیلی عذاب می کشم اما به عنوان یک انسان مجبورم با کسانی که جسم شان مثل من است سر کلاس بنشینم و این چند سال را بگذرانم. من حتی با حرف و نگاهم هم نمی توانم به کسی آسیب برسانم چه برسد به این که مشکل جنسی برایشان ایجاد کنم.»
نیما اما مثل شاهین خوش شانس نبوده. او هم ترنس اف تو ام است و می خواهد عمل تغییر جنسیت انجام دهد و بدن مردانه اش را پیدا کند. می گوید: «پدر من خودش پزشک است اما نسبت به این مساله خیلی واکنش نشان می دهد. مادرم هم مخالف است. می گویند آبروی مان می رود. من الآن
۲۲ساله ام و هرچه بگذرد عملم سخت تر می شود. از ۱۷ سالگی هم فهمیدم که ترنس هستم. الآن خیلی اذیت می شوم و دوست دارم پدر و مادرم راضی شوند و از من حمایت کنند. حتی راضی نشدند بیایند این تئاتر را ببینند. اما از طرفی بهشان حق هم می دهم. به هرحال سخت است بچه شان را ۲۲ سال به شکل دختر دیده باشند و بعد از آن بخواهند او را پسر ببینند. مادرم همیشه سعی داشت من را متقاعد کند که تو پسر نیستی، بلکه یک دختر اسپورت پوش هستی، مثل خواهر یا دخترخاله ات که اسپرت لباس می پوشند. اما مشکل من فقط لباس پوشیدن نبود. جلسات روانشناسی هم زیاد رفتند. متاسفانه بعضی روانپزشک ها توصیه های نادرست می کنند؛ مثلاً می گویند به زور دامن تنش کنید و آرایشش کنید و به میهمانی ببرید. من حتی خودم چند بار سعی کردم این کار را بکنم. گفتم شاید درست شود ولی به محض این که آرایش کردم، حالم از خودم بد شد و فوری صورتم را پاک کردم.»
امیرعلی، ۲۸ ساله سه سال پیش عمل تغییر جنسیت را انجام داده. او می گوید: «پدر و مادرم اصلاً راضی به عمل نبودند اما با صحبت روانشناسان راضی شدند. بازهم اما ته دلشان راضی نبود. می گفتند اگر می خواهی از کشور برو و آنجا راحت زندگی کن اما مساله ما پوشش یا راحت زندگی کردن نیست. مشکل ما گرایش نیست، بلکه هویت است. مساله من این نیست که بروم خارج از کشور زندگی کنم و آنجا هرطور می خواهم گرایش به همجنس داشته باشم. من می خواستم بدنم با روحم مطابق باشد. کسی که همجنسگراست، از بدن خودش بیزار نیست و اصلاً نمی خواهد بدنش را تغییر دهد اما ترنسکشوال قضیه اش متفاوت است و این دو با هم خیلی فرق دارد.»
لیدا، از همان اول دلش نمی خواست مثل پسرها لباس بپوشد. عاشق دامن و جوراب زنانه بود. به مادرش التماس می کرد برایش لاک بزند. قد بلند و درشت اندام است اما صورت ظریفی دارد و چشم های درشت قهوه ای که آنها را با سایه طوسی کمرنگ آرایش کرده. کلاه را تا زیر گوش ها پایین کشیده و موهای لخت از زیر آن بیرون زده. چیزی به زمان عملش نمانده: «پدر و مادرم اصلاً نپذیرفتند که پسرشان بعد از ۲۵ سال بخواهد دختر باشد. شاید اگر برعکس بود، پذیرشش راحت تر بود برایشان. من ۴ تا خواهر دارم و بچه کوچک خانه هستم. برای پدر و مادرم سخت بود که همین یک پسری هم که دارند، دختر شود. آخرش گفتند برو هرکاری می خواهی بکن اما دیگر سراغ ما نیا. به همه هم می گوییم رفته خارج.»
شرعی، قانونی اما تابو!
دردشان یکی دو تا نیست. آنطور که در نمایش هم می بینیم؛ از تلاش برای راضی کردن خانواده و اطرافیان تا دردسرهای گرفتن مجوز. همه سعی دارند متقاعدشان کنند که تو مشکلی نداری و باید به زندگی با همین شکل ادامه دهی. حتی پزشکان گاهی برایشان تجویزهایی می کنند که نه تنها کمکی نمی کند بلکه شرایط را از آنچه هست، سخت تر هم می کند.
سامان ارسطو، نویسنده و کارگردان تئاتر «خودکار بیکار» که تا ۱۲ دی ماه در تماشاخانه «پایتخت» اجرا دارد، در گفت و گو با «ایران» از برخورد نادرست با بحث ترنسکشوال در رسانه ها و سینما و تلویزیون می گوید: «از سال ۹۴ که دارم روی قضیه «ترنس تئاتر» کار می کنم جوری شده که می بینم هرکس می آید و نقش ترنس را بازی می کند در صورتی که آنها واقعاً نمی دانند ترنس ها با چه مشکلاتی در جامعه مواجه هستند. سینما هم که خیلی با ترنس ها نامهربان بوده. خیلی جاها برای شوخی کردن و خنده تماشاگر را درآوردن، سراغ ترنس ها رفته اند. این فقط پر کردن جیب فیلمسازان و کوتوله کردن فکر و اندیشه مردم است.
من به عنوان یک هنرمند پیشنهاد می کنم انستیتو روانپزشکی طرحی را بگذارد که طرح جامعی باشد و نشست هایی برگزار کند. در روزنامه ها و رسانه ملی میزگردهای تخصصی بگذارند و سطح آگاهی مردم را در مورد این قضیه بالا ببرند. کلیپ های خوبی بسازند. اینقدر از ترنس ها با عنوان بیمار و دارای اختلال جنسی نام نبرند و حس ترحم برنیانگیزند. متاسفانه ما تا می خواهیم مشکلی را عنوان کنیم، یا با آن شوخی می کنیم و یا آن را به سمت سانتیمانتالیسم پیش می بریم. یا می خواهیم اشک طرف را دربیاوریم و یا خنده اش را. در صورتی که کارهایی که مربوط به پدیده های اجتماعی است باید فکر طرف را درگیر کند.
متاسفانه الآن جوری شده که خیلی کارهای فرهنگی به سمت بیزینس پیش رفته. به خاطر همین موضوعات اجتماعی مثل بچه های کار و کارتن خواب ها یا همین بحث ترنس در آن جایی ندارند چون برایشان پولساز نیست. کسی که می خواهد روی این موضوعات کار کند، معمولاً دلی کار می کند. اما مهم است حتماً روی این موضوعات کار شود تا مردم آگاه باشند. مساله ترنس نه غیرشرعی است و نه غیرقانونی چون بر اساس فتوای امام(ره) است و مجوز قانونی هم در کشور صادر می شود و هیچ مشکلی ندارد اما نمی دانم چرا تابو دانسته می شود. البته بعضی ها چون در موردش آگاهی ندارند، آن را تابو می دانند و تلاش هم نمی کنند آگاهی خود را در مورد این مساله زیاد کنند. در واقع خیلی ها اصرار به ناآگاهی دارند. هرچه آگاهی بیشتر باشد، درد آدم بیشتر می شود و بعضی ها حتی قشر روشنفکران ترجیح می دهند آگاهی شان بیشتر نشود.»
پرده آخر، جدال بین جسم و روح، بین دو رنگ، دو جنس، دو گونه متفاوت از حیات انسان، حس و حال آنها را به تماشاگر منتقل می کند. یکهو حس می کنی نفست گرفته، بغض می کنی، تمام فریادهای بی صدایشان در گوش ات زنگ می زند. صدای برخورد مشت را با گوشت تنت می شنوی. خرد می شوی، می ریزی، بلند می شوی، دوباره بغض می کنی. انگار تو، او شده ای. او؟! راستی چه می گفت؟ ۵۰ ساله ام اما فقط ۹ سال زندگی کرده ام.

برگرفته از :روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.