اعترافات تلویزیونی زنان رقصنده ایرانی؛ ‘برای دل خودم می‌رقصم’

با پخش “اعترافات تلویزیونی” زنان رقصنده در ایران شماری در حمایت از آنان فیلم رقص خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

یکی از زنانی که با لباس سرمه‌ای پشت به دوربین می‌رقصد نوشته “می‌رقصم تا ببینند و بدانند با گرفتن نوجوان‌ها و مائده‌ها نمی‌توانند شادی و امید را از ما بگیرند.”

اواخر اردیبهشت ماه امسال خبر بسته شدن اینستاگرام رقصندگان و مربیان رقص در ایران منتشر شد. مائده هژبری، الناز قاسمی و شاداب سه نفری بودند که از آنها نام برده شده بود اما مشخص نبود که آیا دستگیر شده‌اند یا نه.

حدود یک ماه و نیم بعد یعنی دیروز شنبه پانزدهم تیرماه شبکه یک تلویزیون ایران فیلمی را پخش کرد که در آن دست‌کم دو زن که چهره‌شان معلوم نیست به سوالات پیاپی از جمله انگیزه آنها از رقص پاسخ می‌دهند.

‘رقصیدن جرم نبود’

به گزارش بی‌بی‌سی، در فیلم اعترافات، یکی از زنان گریه می‌کند و به شخصی که سوال می‌پرسد می‌گوید: “فقط برای دل خودم می‌رقصیدم و هیچ درآمدی از این کار نداشتم.”

او می‌گوید: “رقصیدن جرم نبود و هیچ وقت چیز خاصی در اینستاگرام منتشر نکردم. هیچ وقت کلاس رقص نداشتم و با کسی هم همکاری نمی‌کرد.”

شخص دوم می‌گوید قصد ترویج رقص نداشته و فقط بعد از آنکه ویدئوهای رقصش طرفدار پیدا کرده این کار را دنبال کرده است.

او می‌گوید در اینستاگرام حدود ۶۰۰ هزار طرفدار دارد.

مشخص نیست این فیلم چه زمانی گرفته شده و آیا اشخاصی که در آن صحبت کرده‌اند، حالا زندانی هستند یا با وثیقه آزاد شده‌اند.

‘شش صبح پنج مأمور به خانه‌ام ریختند’

الناز قاسمی، یکی از رقصندگانی که اکنون به کانادا بازگشته، در ویدئویی توضیح داده که با وثیقه آزاد و از ایران خارج شده و وکیلش پرونده او را دنبال می‌کند.

او می‌گوید رقص را بدون آموزش یاد گرفته و چون این کار را دوست داشته کلیپ‌هایش را در اینستاگرام گذاشته و هیچ وقت تصور نمی‌کرده “اینقدر قضیه بزرگ شود که به چنین دردسر وحشتناکی” بیفتد.

خانم قاسمی درباره بازداشتش گفته که شش صبح چند مأمور مرد داخل خانه‌اش هجوم آورده و او را بازداشت کرده‌اند.

‘برقص تا برقصیم’

انتشار فیلم اعترافات که همراه با گریه یکی از بازداشت شدگان است، باعث ناراحتی و خشم شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است.

بعضی به طعنه نوشته‌اند که با بازداشت متهمان، فساد مشکلات ایران حل شد.

شماری فیلم رقص خود را منتشر کرده‌اند و شماری دیگر فیلم‌های قدیمی رقص را با هشتگ #برقص تا برقصیم و #برقصا بازنشر کرده‌اند.

این اولین بار نیست که رقصیدن باعث دردسر می‌شود.

شهریور ماه ۱۳۹۳ بیشتر اعضای گروهی که نسخه ایرانی ویدئوی معروف هپی را در ایران تولید کرده بودند به زندان محکوم شدند.

فرزانه کابلی، هنرپیشه و مربی رقص، در مصاحبه‌ای به علی همدانی خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که به خاطر رقصیدن یک ماه و نیم در زندان اوین بوده است.

در موارد مختلف اجرای رقص در مراسم گاهی باعث توبیخ مسئولان برگزاری شده و گاهی هم به بازداشت منجر شده است. در تازه‌ترین موردی که رسانه‌ای شد، اردیبهشت ماه چند نفر به خاطر اجرای موسیقی و رقص در مشهد بازداشت شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.