زنان ترانه

حجازی با بررسی ترانه های عامیانه دست به یک تحقیق مردم شناسانه زده است او نوع پوشاک،آرایش و زینت الات زنان را که در دوران مختلف مورد استفاده بوده است و در این ترانه ها به آن اشاره شده است را در قالب مجموعه ای در بخشی از این کتاب گرداوری کرده است…

[email protected]

بسیاری از مردم شناسان ترانه های عامیانه را به عنوان یک منبع مطالعاتی که می تواند لایه های فکری توده مردم را درقالب اشعاری ساده و قابل فهم منعکس کند نگریسته اند. “زنان ترانه” کتابی است که به بررسی حضور زن در ترانه ها و اشعار عامیانه می پردازدو توسط بنفشه حجازی نوشته شده است.در بخشی از این کتاب به تنوع اسامی زنانه که در ترانه های عامیانه استفاده می شده است پرداخته شده؛ القابی که در این مطالعه شناسایی شده است. شامل القابی نظیر ضعیفه، خاتون ، خانم،دختر،بانو،باجی،بی بی ،مامان و..است.

حجازی با بررسی ترانه های عامیانه دست به یک تحقیق مردم شناسانه زده است او نوع پوشاک،آرایش و زینت الات زنان را که در دوران مختلف مورد استفاده بوده است و در این ترانه ها به آن اشاره شده است را در قالب مجموعه ای در بخشی از این کتاب گرداوری کرده است. معمولاً در اشعار عامیانه توجه به مسائل روزمره نظیر ارتباطات اجتماعی مبادلات ،ازدواج و نحوه تفکرات مردم را در خلوت یا در جمع نشان می دهد. در بخشی از این کتاب به اشاراتی که در اشعارعامیانه به مقوله ازدواج شده است پرداخته شده است.

اشاره به نکاتی نظیر، تفاوت سنی عروس و داماد،جهیزیه ،توقع زوجین از یکدیگر،رابطه عاطفی ،تنبیه بدنی زنان ،صیغه و حضور زن و شوهر بیرون از منزل از جمله نکاتی است که دراین بخش به آن پرداخته شده است.

مشاغل مربوط به زنان نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که در اشعار عامیانه به آن اشاره شده ؛ غالباً مشاغلی که در اشعار و ترانه های عامیانه به زنان منصوب شده است ؛مشاغلی نظیر بافندگی ،قالیبافی،پخش نان،شیر دوشیدن تهیه لبنیات،کار در شالیزار و شخم زدن است.

در ادبیات محاوره ای و عامیانه فارسی واژه ها و اصطلاحاتی که به تحقیر زنان می پردازد بسیار است در بخشی ازکتاب “زنان ترانه” به نمونه هایی از واژه ها و عباراتی که توهین به زنان تلقی شده است ذکر شده است.تحقیر زنان که در ادبیات همراه با فحاشی و کلمات تحقیر کننده همراه بوده ؛در بسیاری از ترانه های عامیانه ذکر شده است.

آخرین فصل از این کتاب به اشاراتی که در اشعار عامیانه به فحشاء شده پرداخته است. حجازی معتقد است: «ارتباط آزاد جنسی خارج از ازدواج حداقل در ترانه ها از تساوی برخوردار است و بین زنان و مردان در این مورد تفاوتی وجود ندارد.»

ترانه های فارسی بیانگر امیال غریزی و انتظارات جامعه ایرانی از زنان و برخورد با مسائل آنان است.به قول صادق هدایت:”هنر و نبوغ ساده ترین طبقات مردم اند” این کتاب که توسط نشر قصیده سرا در ۱۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است؛منبع مناسبی برای مردم نگاری و مردم شناسی محسوب می شود. علاوه بر اینکه در این کتاب اطلاعات ارزشمندی در جهت مطالعه جامعه شناسی ادبیات عامیانه نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.