زن و قدرت

“پردیس قندهاری در مقدمه موجزی که برکتاب خود نگاشته است هدف از تدوین این کتاب را پاسخ منطقی به پرسشی می داند که از گذشته ذهن و خیالش را سخن دل کرده است و آن همان واژگونی و سیر معکوس روابط این زن و خشونتی است که در جامعه مرد سالاری ایران به زنان روا دانسته است می شود…”

کانون زنان ایران: از بحث های مهم و تئوریک که به طور عمده پس از انقلاب اسلامی در جامعه روشنفکری ایران رواج یافت‘ مسئله حقوق و آزادی های زنان بود‘ در این میان با توجه به بافت سنتی جامعه ایران طرح این گونه پرسش ها همواره بازتاب ها و عکس العمل های متناقض و مختلفی در پی داشته است.

با کمال تعجب گاه حتی در جامعه روشنفکری ما وقتی صحبت از احقاق حقوق از دست رفته زنان می شود‘ با واکنش های دور از ذهن و توهین آمیزی مواجه می شویم. ناگفته پیداست در چنین شرایطی طرح مفاهیم و مقوله ” حقوق زن در ایران ” از مسیر اصلی خود خارج شده و به انحراف اساسی کشیده شده است. به این انحراف و آشفتگی فکری از دو جبهه متناقض دامن زده می شود‘ گروه اول آن دسته از افرادی هستند که اصولاً در قاموس خود هیچ گونه حرمت ذاتی برای زنان قائل نیستند و هرگونه بحثی را در جا رد می کند و گروه دوم‘ افراطیونی هستند که اولین شرط هرگونه بحث و نظریه ای در باب حقوق زنان را امحای مطلق و تمام عیار حقوق مردان می دانند و بنای کار خود را مرد ستیزی و ضدیت با جنسیت مذکر گذاشته اند‘ و در این میان اصل مسئله و صورت کلی مبحث به عنوان یک معمای بزرگ و ناگشوده باقی مانده است.

کتاب” زن و قدرت” که مجموعه ای از ۱۱ گفت و گوی پردیس قندهاری با افراد در سنین مختلف و از نسل های متفاوت است‘ از سوی پژوهشکده مردم شناسی منتشر و روانه بازار شده است.

پردیس قندهاری در مقدمه موجزی که از کتاب خود نگاشته است هدف از تدوین این کتاب را پاسخ منطقی به پرسشی می داند که از گذشته ذهن و خیالش را سخن دل کرده است و آن همان واژگونی و سیر معکوس روابط این زن و خشونتی است که در جامعه مرد سالاری ایران به زنان روا دانسته است می شود.

عنوان کتاب زن و قدرت نیز حکایت از همین دل مشغولی نگارنده دارد. او در سراسر کتاب به دنبال پاسخی برای این سئوال اساسی این است که آیا روابط قدرت در خانواده های سنتی و مدرن شبیه هم یا متفاوت از یکدیگر است و چرا؟ اهمیت دیدگاه انتقادی مولف کتاب آنجایی بیشتر مشخص و آشکار می شود که وی در ۱۱ مصاحبه ای که در سه نسل متفاوت ارائه داده است زنان را قربانی بدون شک خشونت و سلطه گری مردان معرفی می کند. قندهاری در پیرامون عرض حوزه های اعمال قدرت که در بر گیرنده ابعاد مختلفی از مسایل اقتصادی‘ اجتماعی، تربیتی و مسایل زناشویی می شود‘ مسائل متعدد زنان ومیزان سازگاری با شرایط و ابزارهای برخوردی آنان را به بحث می گذارد.

نکته دیگری که در ارتباط با کلیت این کتاب می توان بیان کرد‘ مستبد ذهنی و رفتاری مصاحبه شونده ها و پایبندی آنان به ارزش های نسبی جامعه است که حتی در میان زنان تحصیل کرده و شاغل این جامعه آماری به صورت بارز و روشنی خود نمایی می کند.

مطالعه کتاب “زن و قدرت” نه تنها برای علاقمندان به بحث هایی از این دست جالب و قابل توجه است بلکه برای عموم افرادی که بحث های اجتماعی و جامعه شناسانه در ایران را پیشگیری می کند آموزنده و راهگشا خواهد بود.

زن و قدرت ‘ نوشته پردیس قندهاری‘ برای اولین بار توسط نشر پژوهشکده در تابستان ۱۳۸۲ منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.