اطلس حقِ آموزش برای دختران و زنان

زهرا علی اکبری

۵ جولای ۲۰۱۹، یونسکو ترسیم یک اطلس جدید تعاملی از حق آموزش برای دختران و زنان را به عنوان بخشی از برنامه آموزشی و ابتکارات آینده خود، آغاز کرد. این اطلس یک ابزار نظارتی و حمایتی است که هدف آن، ارتقاء دانش عمومی درباره وضعیت قانون اساسی و ملی، قوانین و مقررات دولتی مربوط به حقوق تحصیلی دختران و زنان و نیز نظارت بر پیشرفت آن است.

با گذشت بیش از ۷۰ سال از به رسمیت شناختن حق تحصیل در بیانیه جهانی حقوق بشر، بسیاری از دختران و زنان به دلیل نابرابری جنسیتی و شیوه های تبعیض آمیز نمی توانند حق خود را برای تحصیل مطالبه و اجرا کنند. فقر، ازدواج زودهنگام و خشونت مبتنی بر جنسیت، برخی از دلایلِ بی سوادی دختران و زنان در جهان است.

تقویت حق آموزشِ کافی برای دختران و زنان از طریق اجرای قوانین بین المللی، رفع تبعیض ها و برابری حقوق بین دختران و پسران امکان پذیر است، اما بدون پذیرش چارچوب قانونی و جامع که همه جانبه و مبتنی بر حقوق اساسیِ جنسیت هاست، نمی تواند به دست آید. جامعه بین المللی با پذیرش قوانین جهانیِ حقوق بشری مانند کنوانسیون یونسکو علیه تبعیض در آموزش و پرورش و یا کنوانسیون سازمان ملل متحد در زمینه رفع همه انواع تبعیض علیه زنان، واکنش نشان داده است.

این تعهد که جزو اهداف توسعه پایدار است، صراحتا به دولت ها برای از بین بردن اختلافات جنسیتی در آموزش و پرورش و دسترسی برابر به همه سطوح تا سال ۲۰۳۰ تاکید کرده و استراتژی های پیشنهادی، ضرورت تقویت قوانین ملیِ مرتبط با برابری جنسیتی در تحصیلات را شامل می شود. اطلس تعاملی که توسط یونسکو توسعه یافته، پیگیرِ تغییرات در چارچوب هنجارهای ملی است تا حق آموزش دختران و زنان را تنظیم کند.

این قانون و ابزار تعاملی در حال حاضر با استفاده از ۱۲ شاخص برای سنجش وضعیت چارچوب قانونی درباره حق آموزش دختران و زنان مورد ارزیابی است. اطلس تا سال ۲۰۳۰ به صورت دوره ای توسعه یافته و به روز می شود. اولین بازگویی شامل اطلاعات و داده ها در ۱۹۶ کشور برای سه شاخص اول و در ۳۵ کشور برای شاخص های دیگر است، اما بلندهمتی و آرمان این است که همه کشورها را پوشش دهد.

در این اطلس می توانید وضعیت کشورها را در ۱۲ شاخص مشاهده و مقایسه کنید:
https://en.unesco.org/education/girls-women-rights

منبع:کانال مطالبات زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.