کارزاری در برابر قتل های ناموسی در اردن:از کشتن زنان دست بردارید

نویسنده: ابیگیل رابرتز/ ترجمه: رزا صراف

کانون زنان ایرانی

اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود

فیلمی منتشر شده از زنی که فریاد کشیده و کمک می‌خواهد، در حالیکه پدر و برادرانش تحت عنوان اقدامی به نام “قتل ناموسی” با آجر به او حمله‌ور شده‌اند که به تازگی در اردن اتفاق افتاد، فریاد اعتراض فعالان اردنی را در فضای مجازی بلند کرده است.

وکلا می‌گویند: این زن، احلام که در سی سالگی طلاق گرفته است به تازگی نزد خانواده خود بازگشته است، او تا پیش از این در بازداشتگاه زنان شاکی از خشونت خانگی بسر می‌برده است.

فاتن عتوم فعال ۳۱ ساله می‌گوید: “این اولین بار نبود و متاسفانه آخرین هم نخواهد بود. مادرش هیچ کاری نکرد… برای شوهرش چای درست کرد و او با دستانی که هنوز از خون دخترش سرخرنگ بود آن را نوشید.”

به سبب قرنطینه به خاطر ویروس کرونا، بسیاری از کشورها شاهد بالا رفتن میزان خشونتهای خانگی هستند و اردن یکی از این کشورهاست. در سال ۲۰۲۰، ۹ زن در اردن به قتل رسیده‌اند. بنابه مدارک موجود در دیده‌بان حقوق بشر سالانه ۱۵ تا ۲۰ قتل ناموسی در اردن اتفاق می‌افتد.

شاهزاده اردنی بسما بنت طلال در صفحه فیسبوک خود نوشته است “چند زن دیگر باید کشته شوند تا مجازاتی متناسب برای این کار در نظر گرفته شود… هیچ شرافتی در این کشتار ناموسی وجود ندارد و دیگر نمی‌توانیم از این حقیقت روی برگردانیم.”

پس از انتشار فیلم فریادهای احلام در فضای مجازی و پس از آنکه هزاران نفر خواستار اجرای عدالت شدند؛ پدر احلام محاکمه و یکشنبه گذشته در دادگاه عالی جنایی عمان گناهکار شناخته شد.

فاتن عتوم و هاشم الامر ۳۲ ساله نام گروه فمینیستی تازه تاسیسشان در اردن را پس از این جنایت “فریادهای احلام” گذاشته‌اند.

فاتن می‌گوید: “نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و ناظر بر کشته شدن دختران باشیم. این حماقت است. دیگر بس است.”

چندین داددخواست در ارتباط با قتلهای ناموسی در فضای مجازی دست به دست می‌شود، از جمله یکی از آنان که تا کنون ۱۲۰۰۰ بار امضا شده و به قوانین شماره ۹۸ و ۹۹ قانون اساسی اردن اعتراض نموده است. بند ۹۸ قانون اساسی مجازات عمل را اگر در اثر “خشم آنی” بوده باشد تخفیف داده و معمولا به شش ماه حبس تقلیل داده می‌شود. این قانون معمولا برای تخفیف در مجازات کسانی که مرتکب قتلهای ناموسی می‌شوند استفاده می‌شود.

هبا لطفی ۲۴ ساله از اردن می‌گوید: “به نظرم اگر ما با اعتراضاتمان به حکومت فشار نیاوریم این آمار افزایش خواهد یافت. تنها در اردن و در دوران قرنطینه هفت جنایت علیه زنان اتفاق افتاده است- قتل، تجاوز، خشونت خانگی از خانواده و همسر.”

دانشجوی دانشگاه اردن، بنا حبش و فرح از “احقاق حقوق زنان در اردن” در پاسخ به قتل احلام کارزاری اینترنتی به راه انداختند و هشتگ #از کشتن زنان دست بردارید را برای این کارزار برگزیده‌اند که تنها در طول هفته گذشته در توییتر اردن ترند شده است.

فرح می‌گوید: “من این شانس را دارم که اعتراض کنم. وقتی فکر می‌کنم در وطنم کسانی هستند که هیچ گاه چنین فرصتی نخواهند داشت غصه می‌خورم.”

قتل های ناموسی
احلام که در سی سالگی طلاق گرفته است به تازگی نزد خانواده خود بازگشته است، او تا پیش از این در بازداشتگاه زنان شاکی از خشونت خانگی بسر می‌برده است.

سارا دومیاتی شانزده ساله از اردن می‌گوید: “این موضوع بسیار مهم است زیرا من به عنوان یک دختر در این جامعه زندگی می‌کنم و باید حق و حقوقی داشته باشم.”

تظاهراتی که چهارشنبه قرار است در مقابل ساختمان مجلس اردن برگزار شود توسط موسسه “فریادهای احلام” برنامه‌ریزی شده که توجه بیش از ۳۰۰۰ نفر را به خود جلب کرده و ۸۰۰ نفر قول شرکت در آن را داده‌اند.   

منبع :ABC News

۲۳ جولای ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.