معاون سلامت وزارت بهداشت: اجرای طرح غربالگری سرطانهای زنان در۶ ماه اول امسال عملی نیست

معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: اجرای طرح غربالگری از سرطانهای شایع زنان در کشور به علت مشکلات مالی هنوز عملیاتی نشده و قطعا اجرای آن در ۶ ماه اول امسال عملی نیست.

سید موید علویان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس، افزود: علاوه بر مشکلات مالی برای اجرای این طرح بسترسازی لازم در دانشگاههای علوم پزشکی برای غربالگری سرطانهای شایع زنان شامل سرطان سینه، سرطان رحم و سرطان دهانه رحم انجام نشده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مهم برای اجرای این طرح کافی نبودن تعداد دستگاههای ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه در زنان است، تعداد این دستگاهها در کشور برای غربالگری از سرطانهای شایع زنان باید افزایش یابد ضمن اینکه توزیع آن نیز در کشور مناسب نیست و باید اصلاح شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت حتما باید امسال اجرای طرح غربالگری از سرطانهای شایع زنان را در کشور آغاز کند و بر این اساس تلاش می‌کنیم با پیگیریهای لازم در۶ماهه دوم امسال این طرح را به صورت محدود اجرایی کنیم اما اینکه‌ این طرح در چه سطحی اجرا می شود هنوز معلوم نیست.

علویان افزود: کمبود منابع و نبود بسترهای لازم همواره مانع از اجرای طرحهای غربالگری و پیشگیرانه در کشور می شود از جمله اینکه طرح غربالگری از تیروئید که دو سال است اجرا می‌شود به علت همین مشکلات، هنوز به صورت سراسری اجرا نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.