مدیر گروه زنان و خانواده مرکز پژوهش‌های مجلس: هنوز نمی‌دانیم که در بحث تحکیم خانواده چه می‌خواهیم

مدیر گروه زنان و خانواده مرکز پژوهش های مجلس گفت: در بحث تحکیم خانواده هنوز نمی‌دانیم که درباره چه چیز صحبت می‌کنیم و چه می‌خواهیم.

محمدتقی کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس در توضیح این مطلب افزود:اگر در بحث تحکیم خانواده دو سال کار شود تا فقط به جایی برسیم که پرسش های خود را در این بحث بشناسیم می توان گفت که پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

وی گفت:فقط زمانی که پرسش های اصلی برجسته و شناخته شوند، پاسخ‌ها را نیز در خواهیم یافت و در غیر این صورت یعنی زمانی که پرسش های خوبی مطرح نکنیم پاسخی که شایسته بحث باشد ارائه نخواهد شد.

کرمی با بیان اینکه دو رویکرد به بحث زنان در دنیا وجود دارد که کشور ما هم از آن مستثنا نیست، افزود: یک رویکرد ، رویکرد مستقل و جزیره‌ای است، که زنان در مقابل مردان و به عنوان موجود مستقل مطرح می شوند و رویکردی که به زن به عنوان عضوی از خانواده و در چارچوب آن نگاه می کند.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته نگاه مستقل و جزیره ای به نگاه غالب تبدیل شد یعنی همه برنامه ریزی‌ها برای زنان در قالب جنسیت متمایز آنان صورت گرفت و هیچ برنامه ای در راستای تقویت یا تحکیم نهاد خانواده یا تقویت و تحکیم نقش زنان در تحکیم خانواده صورت نگرفته است. به عنوان مثال هیچ ردیف مستقلی از بودجه برای خانواده جذب نشده است و اگر بودجه ای بوده برای خانواده های خاص مثل خانواده شهدا یا فرهنگیان مصرف شده یعنی همان نگاه جزیره ای و مستقل و پولی را برای تحکیم نهاد خانواده خرج نکرده ایم که این ساده ترین نگاه به مشکل است.

کرمی در پاسخ به این پرسش که چرا نهاد خانواده در ردیف بودجه بی توجه مانده است گفت: برنامه چهارم توسعه به ظاهر خانواده ستیز است و دولتی که مکلف به اجرای برنامه چهارم توسعه است نمی تواند خانواده محور باشد. در این دو برنامه نگاه مستقل و جزیره ای را می بینیم و در سند فرابخشی برنامه جامع امور توسعه زنان و خانواده چیزی که وجود ندارد، بخش خانواده است.

وی تصریح کرد: در بودجه سال ۸۴ برای مقابله با پدیده خشونت علیه زنان بودجه تصویب شده است اما برای تحکیم خانواده بودجه ای تصویب نشده‌است زنان هزار و یک مسئله دارند که یکی از آنها خشونت است. اما این نگاه سطحی و جزیره ای به موضوع زنان و خانواده در برنامه‌های درازمدت نیز وجود دارد و این از آسیب هایی است که ما را رنج می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.