نماد زن ایرانی در ایتالیا ساخته می شود

فرح اردکی در مسابقه “چوب و احساسات” ایتالیا، مجسمه ای از زن ایرانی را به عنوان نماد عاطفه و احساس می سازد.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ سارا امت علی: فرح اردکی که تا یک ماه دیگر برای شرکت در سمپوزیوم چوب اوسانا راهی ایتالیا می شود، نمادی از یک زن ایرانی را در این مسابقه اجرا می کند.

او در این باره توضیح می دهد:«موضوع این سمپوزیوم چوب و احساسات است. به نظرم زن ایرانی می تواند نماد دلنشینی از احساس و عاطفه باشد. به همین دلیل فرمی را طراحی کرده ام که به صورت یک زن است. فرم ایستادن، نحوه پیچ و تابی که جزییات اثر دارد و نوع ساخت این زن، احساس شرقی بودنش را القا می کند.»

اردکی این روزها مشغول ساخت نمونه ای کوچک از این اثر است:«باید کاملا آماده باشم. هرچند به طور شخصی در این سمپوزیوم شرکت می کنم اما به هر حال به عنوان نماینده ای از زنان هنرمند یک کشور جهان سومی به من نگاه خواهند کرد. به همین خاطر باید تمام نیروی خود را به کار بگیرم و نماینده موفقی برای زنان ایران باشم.»

اردکی تا کنون یک سمپوزیوم دیگر هم در کشور ایتالیا تجربه کرده است. او برای همکاری در ساخت مجسمه ای همراه با جمشید مرادیان به کاستلو تسینو رفت اما مسئولان مسابقه از تنها زن مجسمه‌ساز حاضر در این رویداد هنری خواستند یک اثر مستقل ارائه دهد. به این ترتیب اثری با عنوان «دوباره سبز خواهم شد، می دانم» به صورت یک برگ از تنه درخت ساخته شد.

او در این باره توضیح می دهد:«پیشنهاد گیج کننده‌ای بود. من به عنوان دستیار آقای مرادیان به آنجا رفته بودم و هرگز فکر نمی‌کردم با چنین پیشنهادی روبرو شوم اما در نهایت پذیرفتم. من تنها زن حاضر در سمپوزیم بودم و از میان قطعه چوبی که در اختیارم گذاشتند هم یک اثر کاملا زنانه بیرون آوردم. از میان تنه خشک درخت،‌ برگی بیرون آمد که نشان استیلای زایش و آرامش بر خشکی و ناراحتی است. درست مثل شخصیت زن ایرانی که همواره با وجود همه سختی‌ها و مشکلات و از میان همه تبعیض‌های ناروا قد علم کرده و استوار ایستاده است.»

اردکی معتقد است این بار با ماجرای قبلی کاملا تفاوت دارد:«بار قبل استادم همراهم بود اما این بار باید تنها در یک مجمع بین المللی که به جز من ۱۴ هنرمند کارکشته و ماهر در آن حضور دارند، شرکت کنم. این مسئله در کنار مسئولیت سنگین اجرای مطلوب اثر، کمی نگران کننده است. روزهای پر التهابی را سپری می کنم.»

این هنرمند از ۱۷ تا ۲۳ مرداد باید اثر خود را از تکه چوبی ۵/۱ متری بسازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.