رعایت حقوق زنان وکودکان باید به ارزشهای جامعه تبدیل شود

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر گفت:

برای کاهش آسیبهای اجتماعی که زنان و کودکان را تهدید می‌کند، رعایت حقوق این دو قشر باید به اساسی‌ترین ارزشهای جامعه تبدیل شود.

خیرالنساء رنجبر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:تحقق این امر نیازمند زمینه‌سازی فرهنگی و آشنایی عموم با حقوق زنان و کودکان و آگاهی این دو قشر با حقوق خودشان است.

وی با بیان اینکه تبعات منفی بی‌توجهی به حقوق زنان و کودکان گریبانگیر همه اقشار جامعه خواهد بود، اظهارداشت: این دفتر با توجه به سیاستهای کلان قوه قضاییه و به منظور حمایت قانونی از حقوق زنان، اطفال و نوجوانان بزه دیده، تشکیل شده است.

رنجبر اضافه‌کرد: به منظور تقویت و بالابردن سطح آگاهی فرهنگی و حقوقی زنان و درونی کردن ارزشها و هنجارهای مورد قبول جامعه، از یکسال پیش تاکنون حقوق بانوان توسط قضات با تجربه در سطح مدارس دخترانه بوشهر آموزش داده می‌شود.

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر، تهیه و توزیع بروشورهایی در ارتباط با حقوق این دو قشر، ارایه مشاوره اجتماعی، روانشناسی و حقوقی بصورت رایگان را از دیگر اقدامات این دفتر در راستای حمایت قانونی از زنان و کودکان ذکر کرد.

وی یادآورشد:ارتقای کیفیت رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان بزهکار برای تسریع در رسیدگی به حکم متناسب و اهتمام به اصلاح و تربیت آنان، استفاده از وکلای رسمی دادگستری بصورت افتخاری به منظور مشاوره‌حقوقی زندانیان و مراجعه‌کنندگان و در صورت لزوم پیگیری پرونده‌های قضایی آنان از دیگر فعالیتهای این دفتر به شمار می‌رود.

رنجبر گفت: همچنین این دفتر در زمینه مکاتبه و مذاکره با نهادها و شکات خصوصی به منظور گرفتن رضایت و ارتباط با خانواده‌های مددجویان برای آگاهی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و انعکاس مشکلات خانواده‌ها به محاکم برای لحاظ کردن آن در رای دادگاه فعالیت می‌کند.

وی فقر اقتصادی، کمرنگ شدن ارزشهای اخلاقی و اجتماعی، نداشتن آگاهی لازم در خصوص مسایل شرعی، نبود نظارت کافی بر دختران و کودکان، نبود پشتوانه عاطفی و کمبود محبت و نبود اطلاع از موارد قانونی را از مهمترین عوامل ایجاد آسیبهای اجتماعی برای زنان و کودکان در استان بوشهر اعلام کرد.

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر افزود:

مسوولان باید با ایجاد اشتغال، برنامه‌ریزی صحیح برای پرکردن اوقات فراغت بالابردن سطح آگاهیهای اجتماعی، اخلاقی و شرعی، زمینه‌سازی فرهنگی و اطلاع رسانی لازم از طرف مراجع قضایی برای ارشاد خانواده‌ها از بروز آسیبهای اجتماعی متوجه زنان و کودکان پیشگیری کنند.

رنجبر اظهارداشت: معرفی زنان و کودکان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست به دستگاههای حمایتی، ارتباط و مذاکره با خانواده‌ها، ارایه خدمات مشاوره اجتماعی و روانشناسی، انجام فعالیتهای مددکاری، تعامل با واحد مراقبتهای بعد از خروج زندانیان و معرفی آنان به دستگاههای حمایتی از جمله خدمات این دفتر برای حفظ شخصیت و کرامت انسانی افراد آسیب دیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.