رعایت حقوق زنان وکودکان باید به ارزشهای جامعه تبدیل شود

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر گفت:

برای کاهش آسیبهای اجتماعی که زنان و کودکان را تهدید می‌کند، رعایت حقوق این دو قشر باید به اساسی‌ترین ارزشهای جامعه تبدیل شود.

خیرالنساء رنجبر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:تحقق این امر نیازمند زمینه‌سازی فرهنگی و آشنایی عموم با حقوق زنان و کودکان و آگاهی این دو قشر با حقوق خودشان است.

وی با بیان اینکه تبعات منفی بی‌توجهی به حقوق زنان و کودکان گریبانگیر همه اقشار جامعه خواهد بود، اظهارداشت: این دفتر با توجه به سیاستهای کلان قوه قضاییه و به منظور حمایت قانونی از حقوق زنان، اطفال و نوجوانان بزه دیده، تشکیل شده است.

رنجبر اضافه‌کرد: به منظور تقویت و بالابردن سطح آگاهی فرهنگی و حقوقی زنان و درونی کردن ارزشها و هنجارهای مورد قبول جامعه، از یکسال پیش تاکنون حقوق بانوان توسط قضات با تجربه در سطح مدارس دخترانه بوشهر آموزش داده می‌شود.

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر، تهیه و توزیع بروشورهایی در ارتباط با حقوق این دو قشر، ارایه مشاوره اجتماعی، روانشناسی و حقوقی بصورت رایگان را از دیگر اقدامات این دفتر در راستای حمایت قانونی از زنان و کودکان ذکر کرد.

وی یادآورشد:ارتقای کیفیت رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان بزهکار برای تسریع در رسیدگی به حکم متناسب و اهتمام به اصلاح و تربیت آنان، استفاده از وکلای رسمی دادگستری بصورت افتخاری به منظور مشاوره‌حقوقی زندانیان و مراجعه‌کنندگان و در صورت لزوم پیگیری پرونده‌های قضایی آنان از دیگر فعالیتهای این دفتر به شمار می‌رود.

رنجبر گفت: همچنین این دفتر در زمینه مکاتبه و مذاکره با نهادها و شکات خصوصی به منظور گرفتن رضایت و ارتباط با خانواده‌های مددجویان برای آگاهی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و انعکاس مشکلات خانواده‌ها به محاکم برای لحاظ کردن آن در رای دادگاه فعالیت می‌کند.

وی فقر اقتصادی، کمرنگ شدن ارزشهای اخلاقی و اجتماعی، نداشتن آگاهی لازم در خصوص مسایل شرعی، نبود نظارت کافی بر دختران و کودکان، نبود پشتوانه عاطفی و کمبود محبت و نبود اطلاع از موارد قانونی را از مهمترین عوامل ایجاد آسیبهای اجتماعی برای زنان و کودکان در استان بوشهر اعلام کرد.

مسوول دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان بوشهر افزود:

مسوولان باید با ایجاد اشتغال، برنامه‌ریزی صحیح برای پرکردن اوقات فراغت بالابردن سطح آگاهیهای اجتماعی، اخلاقی و شرعی، زمینه‌سازی فرهنگی و اطلاع رسانی لازم از طرف مراجع قضایی برای ارشاد خانواده‌ها از بروز آسیبهای اجتماعی متوجه زنان و کودکان پیشگیری کنند.

رنجبر اظهارداشت: معرفی زنان و کودکان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست به دستگاههای حمایتی، ارتباط و مذاکره با خانواده‌ها، ارایه خدمات مشاوره اجتماعی و روانشناسی، انجام فعالیتهای مددکاری، تعامل با واحد مراقبتهای بعد از خروج زندانیان و معرفی آنان به دستگاههای حمایتی از جمله خدمات این دفتر برای حفظ شخصیت و کرامت انسانی افراد آسیب دیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.