مبتلایان به ایدز در جمهوری‌آذربایجان در حال افزایش هستند

ایرنا: روزنامه” ‪ “۵۲۵‬چاپ باکو روز شنبه اعلام کرد : بر تعداد مبتلایان به بیماری مهلک ایدز در جمهوری‌آذربایجان ، بطور قابل ملاحظه‌ای افزوده می‌شود.

این منبع به نقل از گزارش مرکز مبارزه علیه ایدز ، شمار این افراد را در زمان حاضر در جمهوری آذربایجان ‪ ۹۸۱‬نفر اعلام کرد و نوشت : ظرف هشت ماه گذشته ‪ ۵۸‬نفر به آمار رسمی حاملان ویروس ایدز ، افزوده شده است .

بر پایه برخی گزارشهای محلی ، بدلیل عدم شناخت صحیح از این بیماری در جامعه جمهوری آذربایجان ، عدم مراجعه یا معرفی بیماران و نبود مکانیزم آمارگیری منسجم ، تعداد افراد مبتلا به ایدز ، بسیار بیش از اینهاست .

این خبر حاکی است : تا بحال ‪ ۹۸‬نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند و ‪ ۱۰۷‬مبتلا نیز در مرحله حاد بیماری خود قرار دارند و ‪ ۱۰۵‬نفر هم معلول اعلام شده‌اند.

گزارش مزبور ، علل شیوع بیماری را ورود افراد مبتلا از خارج از جمهوری آذربایجان ، آلودگی ناشی از تزریق مواد مخدر ، فساد اخلاقی و انتقال خون ناسالم معرفی کرده است .

بر پایه این گزارش، سن غالب مبتلایان به بیماری مسری ایدز در جمهوری آذربایجان بین ‪ ۱۵‬تا ‪ ۳۹‬سال بوده که ‪ ۰/۳‬درصد بیماران را رانندگان ، ‪ ۰/۵‬درصد کارگران و ‪ ۰/۲‬درصد نیز از بیکاران هستند.

مسوول مرکز مبارزه با ایدز ، دلیل اصلی افزایش روزافزون این بیماری میان مردم را نبود اطلاعات لازم در این زمینه ، اعلام کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.