رئیس سونی “آفساید” را برای اسکار می‌خواهد

رئیس کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک با ارسال نامه‌ای به مدیران و مسئولان سینمای ایران از آنها خواست امکان حضور “آفساید” جعفر پناهی را در اسکار ۲۰۰۷ فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری “مهر”، مایکل بارکر رئیس کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک با ارسال نامه ای به محمدرضا جعفری جلوه معاون امور سینمایی وزیر ارشاد، رضا میرکریمی رئیس هیات مدیره خانه سینما، علیرضا رئیسیان رئیس کانون کارگردانان و جعفر پناهی کارگردان “آفساید”، تمایل خود را برای حضور “آفساید” در اسکار و حمایت این شرکت از این حضور اعلام کرد.

در بخشی از نامه بارکر آمده است: “من از طرف کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک با شما تماس می گیرم تا نهایت افتخار خود را از این که پخش کننده آمریکائی فیلم بسیار تحسین شده “آفساید” ساخته جعفر پناهی هستم به اطلاع برسانم. از آغاز موفقیت جهانی سینمای ایران در دهه ۹۰ تاکنون ما از طرفداران سینمای ایران بوده و سعادت پخش فیلم های مهم ایران از جمله “رنگ خدا” را هم داشته ایم. کارنامه درخشان “آفساید” در جشنواره های جهانی فیلم و برخوردهای اشتیاق آمیز تماشاگران در نمایش های آزمایشی در امریکا به ما نوید می دهد که منتقدان و مهمتر از آن تماشاگران آمریکایی هم به شدت از فیلم استقبال خواهند کرد.”

بارکر در ادامه نامه ابراز امیدواری کرده که “آفساید” از سوی مسئولان سینمای ایران به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شود: “ما در کمپانی سونی امیدواریم کمیته انتخاب فیلم ایران “آفساید” را به عنوان نماینده ایران برای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان مورد اعتنا قرار دهد. نمایش عمومی فیلم در ایران چنین امکانی را برای فیلم فراهم خواهد کرد. ما به شما اطمینان می دهیم که فیلم را چه در نمایش عمومی در امریکا و چه در راه دستیابی به جایزه اسکار حمایت خواهیم کرد.”

بارکر در پایان نامه اش “آفساید” را معرف شایسته فرهنگ ایرانی عنوان کرده است: “ما عمیقاً معتقدیم “آفساید” معرف شایسته ای برای فرهنگ ایران است. برخلاف بسیاری از فیلم های ایرانی که گرایش به نشان دادن جنبه های تاریک شرایط انسانی دارند، این فیلم داستان روحیه بخشی است در مورد زنان جوانی با اراده های قوی که با وقار، انسانیت و طنز بازگویی می شود. “آفساید” به راستی تصویری از ایران و ایرانیان ارائه می کند که ما کمتر در امریکا دیده ایم. امیدوارم این فیلم باارزش را در تصمیماتی که می گیرید مورد اعتنا جدی قرار دهید.”

فیلم هایی امکان حضور در اسکار را می یابند که در کشور صاحب فیلم به نمایش عمومی درآمده باشند. از همین رو حضور “آفساید” در اسکار نیازمند نمایش آن حتی به مدتی کوتاه در ایران است. “خیلی دور، خیلی نزدیک” نماینده ایران در اسکار ۲۰۰۶ بود که البته نتوانست در میان پنج فیلمی که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان هستند جای بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.