ارزيابي كارشناسان از طرح جديد مجلس درباره حق ارث زنان ،روزنامه سرمایه

سرمايه -يك فوريت طرح «ارث بردن زنان از تمام دارايي همسران» پريروز در مجلس تصويب شد.

نمايندگان مجلس در حالي به يك فوريت اين طرح راي دادند كه كارشناسان نسبت به بخشي از آن انتقاد دارند و هنوز آن را در خصوص استيفاي حق زنان موثر و كامل نمي‌دانند.

چرا كه براساس اصلاحيهء طرح ارث‌بري زنان از اموال همسران‌شان، زوجين از تمام اموال يكديگر ارث مي‌برند، اما زوجه مستحق دريافت قيمت عرصه و اعياني و اراضي است.

زهره ارزني، وكيل دادگستري به گنجاندن كلمهء «قيمت» در اين اصلاحيه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «گنجاندن اين واژه به معناي آن است كه در صورت فوت شوهر، ورثه (فرزندان) حق دارند در وهلهء اول قيمت زمين را به مادر (زن) بدهند.»

ارزني كه اين نگاه را نگاه فئودالي مي‌خواند، مي‌گويد: «اين نگاه فئودالي كه زن يك هشتم اموال شوهرش را ارث مي‌برد، توجيه‌ناپذير است چرا كه در جوامع گذشته آنقدر تعداد فرزندان بسيار بود كه سهم يك هشتم زنان از اموال شوهر بيش‌تر از فرزندان بود اما در جوامع كنوني با داشتن يك يا دو فرزند اين ميزان سهم‌بري به ضرر زنان است.»

به گفتهء ارزني، اصلاحيه‌‌اي كه در درجهء اول به ارث‌بري زنان از قيمت زمين تاكيد دارد موجب ناامني و از دست دادن محل سكونت براي زنان مي‌شود در حالي كه بايد قانوني تحت عنوان «دارايي‌هاي مشترك» تصويب شود كه بر مبناي آن زن تا زمان حيات و بعد از فوت شوهرش، محل زندگي مشخصي داشته باشد. اين طرح دارايي‌هاي مشترك حتي مي‌تواند مشكل ارث هم نداشته باشد.

هادي حق‌شناس، نمايندهء بندر انزلي در مجلس از موافقان تصويب اين طرح مي‌گويد: «تاكنون زنان از اموال غيرمنقول (زمين) ارث نمي‌بردند. مثلا زنان كشاورز هم‌پاي مردان‌شان كار مي‌كردند اما با فوت همسران‌شان از زمين هيچ ارثي نمي‌بردند. با تصويب اين قانون زناني كه در زندگي كشاورزي و صنعتي‌شان نقش دارند، با فوت همسر مشمول ارث خواهند شد.»

او اين قانون را به نفع زنان مي‌داند.

طبق قانون مدني ايران زن فقط به ميزان يك‌هشتم از اموال شوهر، آن هم از بنا و ساختمان ارث مي‌برد و اين مورد حتي شامل زمين هم نمي‌شود. بسياري از زناني كه در شهرهاي شمالي و روستاهاي كشور سال‌هاي زيادي را همراه شوهران‌شان روي زمين‌ها كار مي‌كنند به اين قانون اعتراض داشتند.

فاطمه آليا، رييس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي دربارهء طرح بحث ارث‌بري زن از اموال غيرمنقول همسر مي‌گويد: «فراكسيون زنان مجلس براساس فتواي برخي از مراجع عظام تقليد كه زنان مي‌توانند از كل اموال غيرمنقول همسر خود ارث ببرند، اين طرح را تهيه كرده است.»به گفتهء آليا، تاكنون طبق قانون مدني زن از اموال غيرمنقول شوهر ارثي نمي‌برد، اما با تصويب اين طرح زنان مي‌توانند از اعصار هم ارث ببرند.

چندي پيش آيت‌الله صانعي از مراجع تقليد نيز در مورد ارث بري زن از شوهر گفته بود:«اكنون ديگر منقول‌ها، ارزشي ندارند و سبب مي‌شود كه نصف جمعيت جامعه از حقوق‌شان محروم شوند. اما من معتقدم كه زن از تمام اموال شوهر اعم از زمين و غيرزمين ارث مي‌برد.»

يك فوريت اين طرح روز گذشته به امضاي 97 تن از نمايندگان مجلس رسيد. در صورت تصويب نهايي اين طرح و اصلاح مواد 946، 947 و 948 قانون مدني، زوجين از اين پس از تمام اموال از يكديگر ارث مي‌برند.به گفتهء حق‌شناس، عضو كميسيون برنامه و بودجهء مجلس، قرار است اين قانون خارج از نوبت در مجلس بررسي و طي دو ماه آينده به تصويب برسد.

پيش از اين جلسه قرار بر آن بود كه تغيير قوانين ارث، ديه و تابعيت زنان در دستور كار مجلس قرار گيرد در حالي كه حق‌شناس مي‌گويد:«قوانين ديه و تابعيت فرزندان زنان ايراني ديروز در مجلس طرح نشده است.»

فريده غيرت، حقوق‌دان از تصويب اين قانون اظهار خوشحالي مي‌كند:«علت تصويب اين قانون، تقاضاي زنان بوده است. قوهء مقننه متوجه تفاوت اختلاف‌نظر دربارهء نحوهء ارث بردن زن از شوهر و مشكلات آن شد و به فكر تغيير آن افتاد.»غيرت به مشكلاتي كه اين قانون در عمل براي زنان پيش مي‌آورد، اشاره مي‌كند:«با وجود اين قانون مردي كه فوت مي‌كرد ماتركش ميليون‌ها متر زمين بود، همسرش هيچ ارثي از آن نمي‌برد در حالي كه عده‌اي از فقها معتقد بودند كه اين شيوه صحيح نيست و براي تغييرش تلاش مي‌كردند.» غيرت، تصويب اين قانون را بسيار مهم مي‌داند و براي اثبات آن مي‌گويد:«در اين زمينه تحقيقات فراواني انجام داده‌ام كه همه خواسته مشترك زنان براي تغيير قانون ارث را نشان مي‌دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.