طرح غربالگری سرطان سینه در میان زنان سرپرست خانوار اجرا می‌شود

در راستای ارتقای وضعیت بهداشت و سلامت جسمی و روانی زنان طرح غربالگری سرطان سینه برگزار می‌شود.

معصومه صادقی،‌ معاون امور اجتماعی و توسعه مشارکت‌های مرکز امور زنان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار زنان ایسنا افزود: این طرح در میان زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های دولتی اجرا می‌شود.

وی اهداف این طرح را آموزش اصول پیشگیری سرطان، انتخاب مناسب ترین روش غربالگری، شناسایی بیماران مبتلا و ارایه خدمات درمان به این بیماران برشمرد.

به گزارش ایسنا، اهمیت اجرای این طرح در حالی احساس می‌شود که براساس نتایج پژوهشها،‌۴/۲۵ درصد کل سرطانهای زنان کشور از نوع سرطان پستان است و از ‌۳۱۹ مورد مرگ ناشی از این نوع سرطان در سال ‌۷۷ در تهران ‌۲۰۱ مورد در زنان اتفاق افتاده و به بیان دیگرسرطان پستان اولین سرطان رایج در زنان کشور اعلام شده است.

به گفته پژوهشگران،از هر ۱۰ زن ایرانی یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود که از جمله عوامل آن به سابقه فامیلی در ابتلا به سرطان پستان (به ویژه در بستگان درجه یک) و وضعیت ازدواج اشاره شده است؛ به عنوان مثال بانوانی که اصلاً ازدواج نکرده‌اند، درسنین بالا ازدواج کرده‌اند، سن حاملگی آنها بعد از ‌۳۵ سالگی بوده یا سابقه تغذیه با شیر مادر را نداشتند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

لازم به ذکر است چاقی، مصرف بیش از حد مواد قندی، مصرف سیگار، استفاده بلند مدت از استروژن‌درمانی و برخی عوامل محیطی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد و مواردی چون ورزش مداوم، مصرف روزانه تخم‌مرغ و چای سبز از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.