دبیر انجمن زنان بر ضرورت یک جنبش جهانی برای مقابله با فجایع انسانی تاکید کرد

ایرنا :دبیر انجمن همبستگی زنان ایران ، بر ضرورت آغاز یک جنبش جهانی برای جلب توجه افکار عمومی به فجایع انسانی علیه کودکان و زنان، تاکید کرد.

” فاطمه هاشمی رفسنجانی ” ، روز یکشنبه در همایش روز همبستگی اسلامی با زنان و کودکان قربانی جنگ و اشغال در جهان با اشاره به ابعاد مختلف فاجعه انسانی علیه زنان و کودکان ، گفت: موارد بی‌شماری از نقض حقوق بین‌الملل بشر دوستانه در درگیری‌هایی که در سراسر جهان رخ داده است دیده می‌شود و قربانیان این نقض‌ها به نحو رو به تزایدی ، از غیرنظامیان هستند.

وی، افزود: مهم تر از آن، اینکه در نقض‌های فاحش حقوق بشر که جنایات جنگی تلقی شده و شامل قتل عمد، شکنجه، رفتار تحقیرآمیز و خفت بار غیر انسانی است ، زنان و کودکان در معرض بیشترین آسیب‌ها قرار دارند.

هاشمی با اشاره به فجایع انسانی اعمال شده به ویژه بر روی کودکان و زنان کشورهایی همچون فلسطین اشغالی، عراق و بوسنی هرزگوین، گفت: آخرین تراژدی بشری، استفاده از بمب‌هایی به صورت عروسک از سوی رژیم اشغالگر قدس است که با هدف جلب توجه کودکان معصوم و کشتار آنان صورت می‌گیرد که به رغم برخورداری این رژیم از حمایت‌های قدرت‌های جهانی، اعتراض محافل بین المللی را برانگیخته‌است.

وی گفت: به رغم تمام مقررات واضح بین‌المللی از جمله کنوانسیون‌های چهار گانه ژنو و پروتکل‌های الحاقی و موافقت نامه‌های متعدد که‌اکثر کشورهای جنگ طلب، عضویت در آنها را پذیرفته‌اند و به رغم وجود مراجع بین‌المللی متعدد، سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی، شورای امنیت ، کمیسیون بین‌المللی حقیقت یاب و کمیته‌ها ونهادهای متنوع حقوق بشر، اما جهان همچنان شاهد این جنایات است.

هاشمی گفت: بر این اساس انجمن همبستگی زنان ایران در اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در کوالالامپور ، پیشنهاد اختصاص روزی برای گرامیداشت خاطره زنان و کودکان قربانی جنگ و اشغال را مطرح کرد.

وی افزود: پس از پیگیری‌های مستمراز طریق کشورهای عضو، سرانجام در بیست و سومین کنفرانس وزیران خارجه این سازمان که با عنوان ” هماهنگی حقوق ، آزادی و عدالت ” در ژوئن گذشته، در پایتخت آذربایجان ، برگزار شد، روز اول اکتبر به عنوان “روز همبستگی اسلامی با کودکان و زنان قربانی جنگ و اشغال در جهان” اعلام شد که این تصمیم در چارچوب قطعنامه امور فرهنگی و اجتماعی اجلاس به تصویب رسید.

روز اول اکتبر مصادف است با خاطره شهادت “محمد الدوره”، نوجوان فلسطینی که به دست نظامیان اسراییلی در حال عبور از خیابانی در منطقه شهری و غیر نظامی به شهادت رسید.

فاطمه هاشمی درادامه گفت: انجمن همبستگی زنان ایران ، این افتخار را دارد که آغازگر این حرکت در ایران و جهان اسلام باشد و این همایش نیز امروز با همین هدف صورت پذیرفته است.

دبیر انجمن همبستگی زنان ایران، اظهارامیدواری کرد که در کشورهای اسلامی همه تلاش‌ها برای جلب افکار عمومی جوامع و حمایت دولت‌ها و سازمانهای غیردولتی در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی سامان پذیرد.

هاشمی، تاکید کرد: کشورها باید به عنوان یکی از حقوق بنیادین بشر، حمایت از زنان و کودکان را در جنگ‌ها و مخاصمات مسلحانه در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند و با بهره‌گیری از رسانه‌ها و امکانات، آموزش و ترویج همگانی این حق را در دستور کار خود قرار دهند.

همایش ” روز همبستگی اسلامی با زنان و کودکان قربانی جنگ و اشغال در جهان ” روز یکشنبه در تالار “علامه طباطبایی” واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران برگزار شد.

این همایش با همکاری انجمن همبستگی زنان با همکاری بنیاد شهید وامور ایثارگران ،جنبش‌های مردمی کشورهای درگیر جنگ واشغال ازجمله عراق،فلسطین و افغانستان برگزار شد.

در این همایش نمایندگانی از کشورهای فلسطین، لبنان ، افغانستان ، بوسنی و عراق حضور داشتند.

هدف از برگزاری این همایش بررسی و تبیین موضوع آسیب پذیری زنان و کودکان در مناقشات و درگیری‌های مسلحانه اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.