مردان از زنان تحصیلکرده می‌ترسند

نوشته: الن گودمن

برگردان: فرانک فرید

زنان تحصیلکرده، همواره بعضی از مردم را نگران می‌کنند.

در سال ۱۸۷۳ وقتی کم‌تر از ۱۵درصد دانشجویان زن بودند، « ادوارد کلارک» از دانشگاه هاروارد، در مورد این‌که چگونه رشد مغز زنان منجر به کوچک شدن رحم آن‌ها می‌شود، توضیحات علمی می‌داد.

در سال ۱۸۸۹ که زنان هنوز کم‌تر از ۲۰درصد دانشجویان را تشکیل می‌دادند، دانشمند برجسته، _آر کلمن به آن‌ها هشدار می‌داد: «زنان در آستانهء ویرانی هستند…. هشیار باشید!! یافته‌های علمی نشان می‌دهد زنانی که تحصیل می‌کنند بیش‌تر آسیب می‌بینند.»

در سال ۲۰۰۲ اعلام کردند، ۵۷ درصد مدارک کارشناسی را زنان به خود اختصاص داده‌اند و تعجب‌آور این‌که این مساله را مانند بحرانی ملی تلقی کردند. تابستان آن سال روزنامه‌ها با تیترهای درشت این پرسش را مطرح کردند: «پس پسرها کجا هستند؟» کریستینا هوف سامرز نویسندهء مقالهء ‌«اعلان جنگ علیه پسرها»، همه جا این موضوع را مطرح می‌کرد: «کلید جنسیت را روشن کرده‌ایم» و «از نظر تحصیلات دختران روز به روز قوی و قوی‌تر و پسران ضعیف و ضعیف‌تر می‌شوند.»

در عین حال، روسای دانشکده‌هایی که بخش اعظم دانشجویان آن‌ها زن هستند، برای بالا بردن ظرفیت جذب دانشجویان پسر تلاش می‌کنند، بدون آن‌که نام «تبعیض مثبت» (به نفع مردان)! روی برنامه‌هایشان بگذارند. بیزینس راندتیبل، سازمانی متشکل از مدیران رده بالای شرکت‌های مهم، بودجهء تحقیقی را فراهم آورد تا مشخص شود، چه بر سر به جرات بگویم وراث مسلم آن‌ها آمده است!

به نظر می‌رسد هر کس در مراکز آموزش عالی تحصیل می‌کند باید مبحث شکاف جنسیتی را هم بخواند و به سوالات طرح شده در امتحان پاسخ گوید: آیا زنان برنده‌اند؟ آیا مردان بازنده‌اند؟ آیا برد زنان به باخت مردان می‌انجامد؟ اما قبل از این‌که شما به این سوالات پاسخ دهید، چند واقعیت را در نظر بگیرید.

اکنون ۳/۸ میلیون زن و ۴/۶ میلیون مرد در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند. این شکاف جنسیتی در واقع، مرحلهء متاخر از روند تدریجی و طولانی است که بعد از جنگ ویتنام شروع شد و مردان را در مقابل انگیزهء قوی رفتن به جبهه و یا ماندن و ادامهء تحصیل قرار داد. در دو دههء اخیر نیز تعداد مردان با مدرک کارشناسی افزایش یافته اما تعداد زنان با تحصیلات عالی بسیار بیش‌تر و با آهنگ سریع‌تری افزایش یافته است. «ژاکلین کینگ» عضو شورای آموزش می‌گوید: «اطلاق موفقیت زنان به این موضوع بیش‌تر صادق است تا اطلاق شکست مردان به آن». البته «موفقیت» محدودیت‌های خاص خود را دارد. شکاف جنسیتی وقتی معکوس می‌شود که زنی به درجهء دکترا می‌رسد، این‌جاست که مسیر تصدی شغل‌های رده بالا به سرعت به روی او بسته می‌شود.

اما در آموزش عالی مسالهء جنسیت تنها بخشی از آمار است. واقعیت این است که شکاف آموزشی بیش‌تر از عوامل نژادی و طبقاتی متاثر است. برای شروع باید بدانیم، فاصله‌ای بین زنان و مردان سفیدپوست وجود ندارد. تفاوت اصلی در آمار از اقلیت‌ها ناشی می‌شود. در حقیقت شکاف اصلی به علت افزایش در تعداد زنان اقلیت‌های قومی و نژادی است. به عنوان مثال در میان آفریقایی- آمریکایی‌ها در مقابل هر مرد تحصیلکرده، دو زن تحصیلکرده داریم. اگر عامل درآمد را در نظر بگیریم می‌بینیم دانش‌آموزان اقشار کم‌درآمد اقلیت‌ها، تمایل کم‌تری برای رفتن به دانشگاه دارند، اما در مورد زنان مساله فرق می‌کند. زنان این اقشار به هرحال راهی برای رفتن به محیط دانشگاه پیدا می‌کنند.

به نظر کینگ، این موضوع بیش‌تر به بازار کار مربوط است. یک پسر از قشر کم‌درآمد و مردد به ادامهء تحصیل، ممکن است نگاهی به اطراف بیندازد و شغلی متناسب با یک فرد ۱۸ ساله پیدا کند. اما یک دختر، طبق روال سنتی جامعه، بدون داشتن تحصیلات عالی نمی‌تواند شغل مناسبی مثلاً در یک مرکز درمانی یا اداری پیدا کند. به هرحال خبر خوب یا بد این است که زنان هنوز نیاز به مدرک دانشگاهی دارند تا بتوانند حقوقی برابر با یک مرد با مدرک دیپلم داشته باشند.

من نمی‌خواهم مشکل اصلی را نادیده بگیرم. ما باید نگران این باشیم که چرا نسل جوان ما پشت یک سیستم اقتصادی مبتنی بر تحصیلات عالی گیر می‌کنند و باید بپرسیم چرا مردان اقشار کم‌درآمد و مردان اقلیت‌های قومی و نژادی از لحاظ تحصیلات، موفقیت کم‌تری نسبت به بقیهء مردم به دست می‌آورند.

اما اگر بحرانی وجود داشته باشد، موضوع مربوط به مسالهء زن بودن یا مرد بودن نیست. چنانچه «ژاکلین وودز»، رییس مجمع زنان دانشگاهی عنوان می‌کند: «می‌گویند، زنان جایگزین مردان می‌شوند، این زنگ خطر نیست؟! این‌ها بحث بی‌نتیجه‌ای را شروع کرده‌اند که من نمی‌خواهم وارد آن شوم.»

اما لازم نیست مدرک کارشناسی داشته باشید تا به کنه مطلب این خبر داغ پی‌ببرید. به هرحال و به هر وضعیت، زنان روال طبیعی کارها، به‌خصوص نظم ازدواج را بر هم زده‌اند. چنان‌چه «توماس مورتنسن» از مدرسهء پل به یک خبرنگار می‌گوید: «۱۷۰ هزار زن با مدرک کارشناسی بیش‌تر از مردان داریم، این تعداد نمی‌توانند به راحتی مردانی با تحصیلات دانشگاهی برای ازدواج پیدا کنند.»

خب! چرا آن موقع که تعداد زنان تحصیلکرده کمی برای ازدواج با مردان داشتیم کسی هشدار نمی‌داد؟ … به هرحال خانم‌های دانشجو متوجه باشند: «شما در آستانهء ویرانی قرار دارید… هشیار باشید!!» با گرفتن مدرکتان با بحران پیدا کردن شوهر مواجه خواهید شد. حال خود دانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.