فراخوان مرکز فرهنگی زنان به مناسبت بزرگداشت ”پروین پایدار و فمینیست های هم نسل او“

مرکز فرهنگی زنان: سال گذشته، در ۲۸ مهرماه ۱۳۸۴، جنبش زنان ایران شاهد از دست دادن یکی از نظریه‎پردازان خود بود. پروین پایدار در سن ۵۷ سالگی چشم از جهان فرو بست. او زمانی از میان ما رفت که فضای کشور و منطقه‎ی ما دستخوش حوادث بسیار بود و در این میان جنبش زنان نیز از این تلاطمات برحذر نمانده بود. صد افسوس که در کشاکش آن درگیری‎ها و در نتیجه، آشفتگی و چندپارگی ذهنی‎مان مجالی برای پرداختن به گوهری که از کف داده بودیم نیافتیم. حکایت ما در واکنش به خاموشی نظریه‎پرداز برجسته‎ی جنبش زنان، شاید حکایت زندگی خود پروین پایدار و نسل اوست که در انبوه بحران‎ها و وقوع انقلاب در جامعه‎ی ایران، با مقاومت بر پاهای خود ایستادند، هرچند در میان دود و باروت، و انقلاب و جنگ، ”دو پاره“ شدند: پاره‎ای در دیار خود و پاره‎ای دیگر به زیستن در دیار غربت ناگزیر شدند.

اما اکنون بیش از یک‎سال از خاموشی پروین پایدار گذشته است و هنوز ما نتوانسته‎ایم یادش را چنان که شایسته‎ی جایگاه والای او در جنبش زنان است گرامی بداریم. از این‎رو ”مرکز فرهنگی زنان“ بر آن شد که در دومین سال‎مرگ پروین پایدار یعنی ۲۸ مهرماه ۱۳۸۶ به احترام اندیشه‎ی راهگشا‎ و آثار علمی و فعالیت‎های اجتماعی‎ ارزنده‎اش، بزرگداشتی برای این متفکر ایرانی برگزار کند. آری برای پروین پایدار و برای زنان هم‎نسل او، نسلی بی‎ادعا، صبور و متفکر از فمینیست‎های ایرانی که نسل جدید فمینیست‎ها هنوز آن‎چنان‎که باید، زندگی و تلاطمات و سیر تحولات‎ فکری‎شان را نشناخته‎ است. هرچند اگر واقعا مصمم باشد تا به جهان اندیشه فمینیستی و تفکر انتقادی راه پیدا کند، یعنی اگر می‎خواهد عمق یابد و ببالد، بی‎شک آنان را کشف خواهد کرد.

ما می‎خواهیم یادواره‎ی پروین پایدار را با یادواره‎ی یاران و هم‎نسلان فمینیست او پیوند دهیم، نسلی که فمینیسم ایرانی را از دل جهنمی از بحران و بی‎ثباتی بیرون کشید و ناچار به انتخاب‎هایی بسیار دشوار شد، انتخاب‎هایی که شاید وضعیت کنونی ما زنان، نتیجه‎ی انتخاب‎های آنان در گذشته است. از این‎روست که یادواره‎ی پروین پایدار، یادواره‎ی همه‎ی فمینیست‎های نسل اوست که در سختی و تنهایی، آتش آرمان‎خواهی فمینیستی و دانش انتقادی را شعله‎ور نگه‎ داشتند و خشت زیرین اندیشه‎ی فمینیستی نسل بعد از خود را چیدند. هرچند پاره‎‎ای از پیکره‎ی آن نسل به مکان‎ دیگری پرتاب شد، اما تاثیرش را بر تارک جنبش زنان در ایران نقش زد و اگرچه پاره‎ی دیگرش با زور در خانه‎‎ی خودش حبس شد، اما همین پاره نیز جوانه‎های برابری‎خواهی را در خاک تشنه‎ی سرزمین‎ ما زنده نگه داشت.

ما در مرکز فرهنگی زنان می‎خواهیم تجربه‎اندوزی از زندگی پروین پایدار را به آموختن از تجربه‎ها، انتخاب‎ها، شکست‎ها، و پایداری همه یاران و هم‎نسلان او مبدل سازیم تا از این رهگذر، خود ما و به‎خصوص نسل جوان‎تر‎ فمینیست‎های امروز ایران با گذشته‎ی نه چندان دور اما مخدوش شده‎ی خود آشنا شود و پیوند یابد. حکایت فمینیست‎های نسل پروین پایدار (از جمله هم‎نسلان او در سازمان ”اتحاد ملی زنان“) بی‎شک تاریخی است سرشار از تجربه‎های ناب و جسارت‎آمیز، تجربه‎هایی که اگر بتوانیم آن را درک کنیم و تدوین سازیم، می‎توانیم امیدوار باشیم که فعالیت‎ها و حرکت‎های امروز جنبش زنان را بهتر پیش خواهیم برد و در نتیجه، کمتر اشتباه خواهیم کرد.

پروین پایدار از سلاله‎ی “زینب پاشا“ بود

پروین پایدار در مهرماه سال ۱۳۲۸ در شهر تبریز متولد شد. تبریز زادگاه بسیاری از زنان آزادیخواه منجمله ”زینت پاشا“ شیرزن مدافع حق‎خواهی و عدالت است. به یاد آوریم مبارزات زنان مشروطه‎خواه آذربایجانی را که چه بسیار از آنان در راه اعتقادات انسانی‎شان، تا مرز جان باختن، ایستادگی نمودندو از آرمان‎های مشروطه دفاع کردند.

از ”زینب پاشا“ تا ”پروین پایدار“ راهی بس طولانی و فرازمند طی شده است. اگر زینب پاشا و زنان هم‎نسل او هیچ‎گونه امکان و فرصتی برای درس خواندن نداشتند اما همه‎ی عمر خود را صرف مبارزه کردند تا نوادگان‎شان این فرصت را به‎دست آورند، و چنین هم شد. از این‎رو پروین پایدار توانست درس بخواند ودر ایران به مدارج بالای تحصیلی دست یابد. سپس همراه با همسرش براى ادامه تحصیل به انگلستان مهاجرت کرد و در آن‎جا موفق به اخذ درجه دکترا در رشته جامعه شناسی سیاسی شد. بازگشت او به ایران مانند بسیاری از جوانان تحصیلکرده آن زمان به دلیل فضای متصلب موجود در کشور در سال‎هاى بعد از انقلاب به مدت طولانی به تعویق افتاد. پروین پایدار در دوره‎ی اقامت خود در خارج از کشور در حوزه مسائل زنان فعالیت گسترده‎ای را آغاز کرد و عمر کوتاه و پربرکت خود را در کشورهای مختلف منطقه از جمله پاکستان، ازبکستان و افغانستان گذراند. پروین پایدار در فعالیت‎های خود به‎طور ملموس با وضعیت بغرنج و مشکلات زنان و راه‎های برون‎رفت از این وضعیت آشنا شد. حاصل این دوران از زندگی او مقالات و نوشته‎های ماندگاری است که در این میان مهم‎ترین اثر او به نام: ”زنان و فرایند سیاسى قرن بیستم در ایران“, به تأیید اکثر محققان برجسته پژوهش‌هاى خاورمیانه معتبرترین کتابى است که تاکنون در زمینه تاریخ سیاسى و اجتماعى زنان ایران به نگارش درآمده است.

دست به دست هم دهیم و یادواره‎ی پروین پایدار را هرچه پربارتر برگزار ‎کنیم

مرکز فرهنگی زنان افتخار دارد که با برگزاری یادواره‎ی این متفکر برجسته‎ی ایرانی پلی باشد میان نسل نه چندان دور فمینیست‎های ایرانی با نسل جوان امروز. ما می‎خواهیم یادواره‎ی پروین پایدار را همان‎طور برگزار کنیم که زندگی او بود، یعنی در این یادواره همان‎طور که او در آثار ارزشمند خود، فعالیت‎های زنان را در گستره‎ی تاریخ مورد بررسی قرار داده است، ما نیز می‎خواهیم در این یادواره، فعالیت‎ها، فراز و فرودها و زندگی و شرایط اجتماعی نسل پروین پایدار را برای نسل جدید مورد واکاوی قرار دهیم. بدین سبب از همه‎ی کسانی که در این زمینه‎ می‎توانند همکاری کنند تقاضا داریم با ارسال آثار و مقالات پژوهشی خود تا خرداد ماه ۱۳۸۶ به دبیرخانه‎ی یادواره‎ی پروین پایدار، ما را در رسیدن به این مهم یاری رسانند. ما مجموعه‎ی مقالات انتخابی را در کتابی با همین عنوان در ایران منتشر خواهیم کرد و برخی از آنان نیز در سمیناری که در ۲۸ مهرماه ۱۳۸۶ در تهران برگزار می‎کنیم ارائه خواهد شد.

موضوعاتی که در این سمینار می‎تواند مورد بررسی قرار گیرد:

ـ بررسی آثار و آراء پروین پایدار در مورد جنبش زنان ایران

ـ بررسی رویکرد پروین پایدار به جنبش زنان در کشورهای منطقه

ـ مبانی نظری پروین پایدار در تحلیل تاریخ معاصر و جایگاه آن در رویکردهای نظری فمینیست‎های هم‎نسل‎اش، و رد پای آن در آثار متاخرین

ـ بررسی عملکرد و نیز سرنوشت فمینیست‎های نسل ”اتحاد ملی زنان“: گروه‎هایی که ماندند و گروه‎هایی که مجبور به مهاجرت شدند

ـ بررسی تاثیر اندیشه و آثار نسل فمینیست‎های هم‎دوره‎ی پروین پایدار بر شکل‎گیری جنبش کنونی زنان ایران

ـ جغرافیای فکری فمینیست‎های نسل پروین پایدار: افتراق‎ها و تشابه‎ها

ـ رابطه‎ی فمینست‎های نسل پروین پایدار با نسل جوان فمینیست‎های امروز

و…

برای ارسال مقالات خود می‎توانید با ایمیل ما تماس بگیرید:

[email protected]

یا مطالب خود را به آدرس زیر ارسال کنید:

ایران ـ تهران ـ صندوق پستی: ۱۱۴ ـ ۱۴۱۳۵ – مرکز فرهنگی زنان

سایت مرکز فرهنگی زنان:

www.herlandmag.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.