افزایش تعداد فرزندان در خانواده، سلامت والدین را به خطر می‌اندازد

مطالعات اخیر نشان می‌دهد: داشتن یک خانواده پرجمعیت با تعداد فرزندان زیاد، برای سلامت والدین بویژه برای سلامت مادر خانواده خطرناک است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این پژوهش محققان آمریکایی بر روی ۱۲ هزار زوج که از سال ۱۸۶۰ تا ۱۹۸۵ در اوتا، در مجموع صاحب ۱۷۴ هزار کودک شده بودند، مطالعه کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد: هرچه تعداد فرزندان در خانواده افزایش پیدا کند، سلامت والدین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد و در نتیجه احتمال مرگ زود هنگام والدین در این خانواده‌ها بیشتر است.

در این مطالعات، محققان دانشگاه اوتا، اطلاعات قرن نوزدهم از پایگاه داده‌های جمعیت در اوتا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج این اطلاعات نشان داد: در خانواده‌هایی که تعداد فرزندان بیشتری دارند، عمر والدین اغلب کوتاه‌تر می‌شود. این وضعیت برای زنان وخیم‌تر است چرا که مادران بار جسمی بیشتری را در هر بارداری و زایمان متحمل می‌شوند.البته خطر مرگ و میر پدران نیز در خانواده‌های پرجمعیت افزایش پیدا می‌کند اما هرگز به اندازه خطری نیست که سلامت مادران را تهدید می‌کند.

این گروه از محققان بر روی میزان مرگ و میر در بین والدین پس از تولد آخرین فرزند خانواده بررسی کرده و دریافته‌اند که احتمال مرگ مادر پس از تولد آخرین فرزند بیشتر از پدر است.

این محققان همچنین دریافته‌اند که یک هزارو۴۱۴ زن از بین کل زنان مورد مطالعه، ظرف یکسال پس از تولد آخرین فرزند خانواده و ۹۸۸ زن نیز در همان لحظه وضع حمل مرده‌اند.

همچنین این پژوهش نشان داده است : در خانواده‌های پرجمعیت احتمال مرگ فرزندان خانواده تا قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی بیشتر از خانواده‌های کم‌جمعیت است.

محققان می‌گویند :این یافته‌ها توجیهی برای تمایل زنان امروزی به داشتن تعداد فرزندان کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.