گشوده شدن درهای استادیوم برای تماشاچیان زن در عربستان سعودی

زنان در عربستان سعودی غالبا مشارکت چندانی در فعالیت های اجتماعی ندارند

زنان عربستان سعودی اجازه خواهند داشت برای تماشای مسابقه فوتبال تیم این کشور با تیم سوئد به ورزشگاه بروند.

روز دوشنبه مقام های سعودی اعلام کرده بودند که به دلیل تغییر محل برگزاری این مسابقه از ریاض، پایتخت عربستان سعودی، به یک شهر دیگر، زنان اجازه ورود به استادیوم نخواهند داشت، اما پس از رایزنی دیپلمات های سوئدی، مسوولان سعودی از تصمیم خود عقب نشستند.

اعلام خبر ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه توسط مقام های سعودی، موجب نارضایتی مسوولان سوئدی شده بود.

سوئد، بنا به گزارش ها، از کشورهای پیشرو در امر برابری جنسی به شمار می رود.

به گفته یکی از مقام های ارشد فدراسیون فوتبال سوئد، ماجرا از آنجا اغاز شده است که مسوولان برگزاری مسابقه در عربستان سعودی اعلام کردند محل برگزاری این دیدار فوتبال به یک استادیوم کوچکتر تغییر یافته، اما دلیلی برای این تغییر مکان ارایه نکردند.

سوئد از کشورهای پیشرو در برابری زن و مرد به شمار می رود و تیم فوتبال زنان سوئد رتبه پنجم جهان را داراست

فرصتی برای اعتراض

پس از اعلام خبر، یکی از مقام های سیاسی سوئد در عربستان، کریستر نیلسن، برای حل مساله به وزارت اطلاعات عربستان سعودی مراجعه کرده و خواستار صدور اجازه برای ورود تماشاگران زن به ورزشگاه می شود.

با موافقت مقام های سعودی و صرفنظر کردن از تصمیم اولیه، اینک زنان سعودی و سوئدی مجاز خواهند بود برای تماشای این دیدار به ورزشگاه بروند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه سوئد، لیلا فرایوالدز، روز سه شنبه به نمایندگان پارلمان این کشور گفته است که مساله پیش آمده، “موقعیت مناسبی” است برای اعتراض به تبعیض جنسیتی علیه زنان.

نزدیک به نیمی از نمایندگان پارلمان کشور سوئد را زنان تشکیل می دهند.

نتایج یک بررسی که در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط “مجمع اقتصاد جهانی” (World Economic Forum) انجام گرفته است، کشور سوئد را از لحاظ برابری جنسیتی در مقام اول در دنیا قرار می دهد.

این در حالی است که زنان در کشور عربستان سعودی از بسیاری حقوق اجتماعی که در کشورهای غربی بدیهی شمرده می شوند محروم بوده و مشارکت چندانی در فعالیت های اجتماعی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.