اجلاس کمیسیون زنان سازمان ملل

شهرزاد نیوز: از روز ۲۶ فوریه سال جاری تا ۹ مارس امسال، کمیسیون زنا ن سازمان ملل اجلاس سالانه خود را در مقر این سازمان در نیویرک برگزار می کند. طی این روزها دهها جلسه به موازات یکدیگر تشکیل می شود و آن دسته از گروه های زنان – اعم از دولتی و مستقل – که به این اجلاس راه یافته اند، موضوعات متنوعی را به بحث و بررسی خواهند گذارد.

ازجمله مباحثی که در رابطه با ایران در این روزها ارائه می شود، جلسه روز۲۸ فوریه است که در مورد دختران فراری در ایران می باشد. همچنین تعدادی از سازمان های زنان افغان و عراقی نیز در باره وضعیت زنان در این دو کشور بحث هایی را ارائه خواهند داد.

لازم به ذکر است که در این گونه جلسات سازمان های زنان در سطوح مختلف در آن شرکت دارند. سازمان های زنان دولتی و سازمان های مستقل زنان به طور مجزا خود گرد هم می آیند. در این اجلاس، نمایندگان دولتی بیلان عملکرد خود در زمینه تعهدات بین المللی را ارائه می دهند . سازمان های مستقل زنان نیز در واقع نقش ناظر و کنترل کننده حاضر می شوند.

به طور مثال سازمان ها و موسسات زنا ن هلندی با کنترل عملکرد دولت هلند در زمینه تعهدات بین المللی اش در مورد مساله زنان، جزوه ۵۰ صفحه ای تنظیم کرده و در آن نشان داده که بهبودی در وضعیت زنان در هلند صورت نگرفته و دولت در انجام تعهدات بین المللی اش کوتاهی کرده است. این جزوه حاصل بررسی و کنترل دهها موسسه و سازمان زنان در زمینه های بهداشت، حقوقی، سیاسی و اقتصادی است.

به موازات جلسات رسمی سازمان ملل، سازمان و گروه های زنان، گردهم آیی های دیگری نیز تشکیل می دهند و به بحث در مورد معضلات و مباحث مربوط به فعالیت های مشترک زنان می پردازند. برنامه این در جدول فعالیت های رسمی اجلاس نیست و تنها از طریق تبلیغات مستقل آنها انعکاس می یابد.

گفته شده است که اعظم طالقانی جزء اعضاء شرکت کننده از سوی هیات اعزامی جمهوری اسلامی است. این خبر هنوز رسما تائید نشده است. پیشتر از این رویا طلوعی در مصاحبه ای با رادیو آمریکا، اعظم طالقانی را از مبتکرین اصلی “کمپین یک میلیون امضا” معرفی کرده بود و اظهار امیدواری کرده بود که وی در اجلاس سازمان ملل شرکت نماید. بنا به گفته طلوعی قرار است “کمپین یک میلیون امضا” در این اجلاس به طور وسیعی تبلیغ شود. بعید به نظر می رسد که فعالین سکولار این کمپین که بار اصلی تبلیغ و ارتباط توده ای را بر دوش می کشند، امکان حضور و نمایندگی در این اجلاس را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.