نشست مشترک یونسکو و میراث برای بررسی موضوع سیوند برگزار می شود

میراث فرهنگی/ آمنه شیرافکن:

گروهی از سازمانهای مردم نهاد به منظور جلوگیری از آبگیری سد سیوند و خطرات آن برای آثار تاریخی با مسولان دفتر منطقه ای یونسکو در ایران دیدار کردند. مسولان این سازمان اعلام کردند برای پیگیری این موضوع نشست مشترکی با حضور مسولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اعضای سازمان های مردم نهاد و نمایندگان یونسکو برگزار می کنند.

اعضای سازمان های مردم نهاد اعتراض کتبی خود را نسبت به آبگیری سد سیوند به سازمان دفتر منطقه ای یونسکو در ایران ارایه کردند.

مسولان یونسکو در همین زمینه و برای پیگیری این موضوع اعلام کردند نشست مشترکی با حضور مسولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اعضای سازمان های مردم نهاد و نمایندگان یونسکو برای پیگیری این موضوع برگزار می کنند.

“علی رضا افشاری”، از فعالان سازمان های غیر دولتی در حوزه میراث فرهنگی در گفت و گو با میراث خبر با بیان این مطلب افزود:« به دنبال ادامه پیگیری های سازمان های مردم نهاد در زمینه جلوگیری از آبگیری سیوند در دیدار با مسولان دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران این موضوع مطرح و مقرر شد تا اردیبهشت ۸۶ نشست مشترکی میان اعضای سازمان های مردم نهاد،مسولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نمایندگان یونسکو برای بررسی این موضوع برگزار شود.

موضوع آبگیری سد سیوند پس از اعلام مستقیم وزیر نیرو در یکی از نشست های مطبوعاتی خود با انتقاد از سوی علاقه مندان به میراث فرهنگی و به ویژه سازمان های مردم نهاد مواجه شد.

تجمع مقابل ساختمان اصلی وزرات نیرو، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین مجلس شورای اسلامس از جمله اقداماتی است که تا کنون از سوی سازمان های مردن نهاد صورت گرفته است.

سازمان های غیر دولتی پیش از این اعلام کرده بودند که در صورت نیاز این موضوع را در ابعاد بین المللی نیز پیگیری می کنند.

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند نم و رطوبت ناشی از ابگیری سیوند بر اثار تاریخی اطراف آن تاثیر منفی می گذارد و موجب تخریب تدریجی این آثار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.