خانه‌‏های امن زنان نباید در کشور نهادینه شود

رییس سازمان بهزیستی:

وزارت کشور وظیفه‌‏ای برای ساماندهی زنان آسیب دیده ندارد

تهران- خبرگزاری کار ایران

رییس سازمان بهزیستی اعلام کرد: وزارت کشور وظیفه قانونی برای ساماندهی زنان آسیب دیده ندارد و نباید در این کار دخالتی کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا, دکتر محمدرضا راه چمنی, رییس سازمان بهزیستی، در جمع خبرنگاران، گفت: تشکیل خانه‌‏های امن زنان نباید در کشور نهادینه شود و راه‌‏اندازی چنین اماکنی در کشور ضرورت ندارد.

وی افزود: خانه‌‏های امن زنان با هدف ساماندهی زنانی که خانه شوهر را بر اثر نزاع خانوادگی ترک کرده‌‏اند، راه‌‏اندازی شده, اما نباید در این زمینه اطلاع‌‏رسانی شود.

راه چمنی معتقد است؛ تبلیغات در این زمینه باعث گسترش نزاع‌‏های خانوادگی می‌‏شود و هر زنی با کوچکترین نزاعی خانه را ترک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت کشور نباید طرح‌‏هایی مثل خانه‌‏های امن زنان را مطرح کند، زیرا این طرح باعث تشدید منازعات خانوادگی می‌‏شود.

به گفته رییس سازمان بهزیستی, وظیفه وزارت کشور نیست که در این زمینه نظر بدهد و سازمان بهزیستی از سه سال پیش این طرح را آغاز کرده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر، ۲۲ مرکز نگهداری از زنان آسیب دیده در کشور وجود دارد که سالانه ۳ هزار و ۹۰۰ زن به این مراکز مراجعه می‌‏کنند.

راه‌‏چمنی، با اشاره به برگزاری روز جهانی خانواده، گفت: روز ۲۵ اردیبهشت ماه خانواده‌‏های برتر معرفی می‌‏شوند و به آنها هدایایی تقدیم می‌‏کنیم.

وی افزود: از مدت‌‏ها پیش فراخوانی در روزنامه‌‏ها منتشر کردیم تا فرزندان پدر و مادرهای برتر خود را معرفی کنند.

رییس سازمان بهزیستی، با اشاره به ضرورت توجه والدین به رشد صحیح فرزندان، گفت: یکی از معیارهای اصلی در انتخاب خانواده‌‏های برتر، توجه آنها به رشد و تربیت صحیح فرزندان است که اگر با دلیل و مدرک ثابت شود، آنها در این زمینه خوب عمل کرده‌‏اند، به عنوان خانواده برتر انتخاب می‌‏شوند.

وی تصریح کرد: از هر استان یک نفر به عنوان برتر انتخاب می‌‏شود و تاکنون بیش از ۲ هزار نفر فرم مذکور را پر کرده‌‏اند؛ اما از بین آنها ۳۵ نفر انتخاب شده‌‏اند.

رییس سازمان بهزیستی، در خصوص نقش بهزیستی در تامین سلامت خانواده‌‏ها, گفت: یکی از وظایف بهزیستی تامین سلامت خانواده‌‏ها است و برای این کار مراکز مشاوره, مهدهای کودک, اورژانس اجتماعی, مراکز پیشگیری از طلاق, مراکز نگهداری از معلولین و غیره را راه‌‏اندازی کرده است.

وی، با اشاره به بیمه زنان سرپرست خانوار, گفت: اگر دولت پول کافی در اختیار بهزیستی قرار می‌‏داد، در عرض ۱۵ سال می‌‏توانسیتم ۱۴ میلیون زن سرپرست خانوار را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

وی افزود: ۵۵۰ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی قرار دارد که ۲۶۰ هزار نفر زنان سرپرست خانوار هستند و ۲۹۰ هزار نفر آنها نیز خانواده‌‏های نیازمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.