گیوهء اورامانات، زنان کامیاران را مستقل کرده است

سرمایه -افزایش اشتغال زنان و به ویژه دختران جوان در شهرستان کامیاران، آمار خودکشی را کاهش داده است.»

نسرین احمد جمالی، رییس کانون فرهنگی-اجتماعی زنان شهرستان کامیاران این را می‌گوید و با خوشحالی افزایش آمار اشتغال دختران به ویژه در زمینهء صنایع دستی را پدیدهء مثبتی برای این شهرستان می‌داند.

به گفتهء او در حال حاضر بیش از ۳۰ فروشگاه در این شهرستان در حوزهء تولید و فروش لباس سنتی کردی فعال هستند که همگی آن‌ها توسط دختران جوان این شهرستان اداره می‌شوند.

او می‌گوید: «همچنین افزایش تولید گیوهء اورامانات که مخصوص این منطقه است، زنان این منطقه را به لحاظ اقتصادی فعال کرده است به طوری که تولید این نوع گیوه در این شهرستان، خانوادگی شده است.»

احمد جمالی می‌گوید: «گیوه بافی شغل اصلی زنان کامیاران است. یک جفت گیوهء اورامانی در سنندج ۴۲ هزار تومان و در شهرستان کامیاران ۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.» به گفتهء او زیرهء گیوه‌ها از شش متر پارچهء ریز شده و به هم فشرده‌ای تشکیل شده که رویهء آن را زنان با نخ پنبه‌ای درست می‌کنند. تمام این گیوه‌ها با پارچه ساخته شده و عرق نکردن و راحتی از مهم‌ترین ویژگی این گیوه‌های دست‌ساز محسوب می‌شود.

شهرستان کامیاران بین سنندج و کرمانشاه واقع است که در حال حاضر با فعالیت حدود ۴۰ فروشگاه لباس سنتی کردی، زنان این منطقه را به استقلال اقتصادی _رسانده است.

همچنین تعاونی تولیدی ژیوار که به زبان کردی زندگی آینده معنا می‌دهد، با عضویت حدود ۱۰۰ زن کامیارانی در این منطقه در حال فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.