کارزار در ایتالیا برای توقف حکم اعدام کبرا رحمان‌پور

صدای آلمان : آلدو فوربیچه مدیر برنامه “زاپینگ” کارزاری برای توقف حکم اعدم کبرا رحمان‌پور به راه انداخته است. او می‌گوید تا کنون ۱۵۰ هزار امضا برای نجات جان کبرا جمع آوری شده است.

چندی پیش در حمایت از توقف حکم اعدام برای کبرا رحمان پور ملقب به “عروس سیاه‌بخت” دو تجمع در شهر رم برگزار شد و شخصیت های سیاسی زیادی حمایت خود را از آن اعلام کردند. آلدو فوربیچه مدیر برنامه “زاپینگ” که کارزاری را در این رابطه به راه انداخته است می گوید تا کنون ۱۵۰ هزار امضا برای نجات جان کبرا جمع آوری شده است.

مریم افشنگ، همکار دویچه‌وله در رم، در باره جنبه‌های مختلف این کارزار با آلدو فوربیچه گفتگو کرده است.

زاپینگ Zapping یکی از پرشنونده ترین برنامه های رادیوی دولتی شبکه اول ایتالیا است. آلدو فوربیچه Aldo Forbice مدیر این برنامه چندی پیش کارزاری برای نجات جان کبرا رحمان پور از اعدام به راه انداخت.

کبرا رحمان پور دختر جوانی است که بیش از شش سال از عمر خود را به علت قتل مادرشوهرش در زندان گذرانده است. در تمامی این سال ها سایه اعدام بر بالای سر کبرا بوده و دوبار توانسته از پای چوبه دار با نامه رئیس قوه قضاییه به زندگی دوباره برگردد. متاسفانه تا کنون خانواده شوهر او رضایت به آزادی او نداده اند و خواهان قصاص او هستند.

بیش از ۱۵۰ هزارنفر در ایتالیا در حمایت از لغو مجازات اعدام برای کبرا بیانیه کارزار آزادی کبرا را امضا کرده اند. در میان امضاکنندگان می توان نام های بسیاری از نمایندگان مجلس، سران احزاب مختلف، مدیران نهادهای مختلف مذهبی و همچنین سران سیاسی و شخصیت های فرهنگی را مشاهده کرد.

تأثیر نامه کبرا

آلدو فوربیچه ضمن اشاره به سختی هایی که کبرا در دوران ازدواج از جانب شوهر و مادرشوهرش متحمل شده است، دلیل اصلی این کارزار را چنین بیان می کند” نامه ای از کبرا داریم که در آن زندگی خود را شرح می دهد ودر آن اشاره می کند که تنها نور امیدش ادامه تحصیل دادن است و این من را نگران کرد. پیدا کردن راهی برای باز گرداندن او به زندگی. ما نمی دانیم سرنوشت او چه خواهد شد. ولی می خواهیم اگر بشود راهی برای او پیدا کنیم که چه در زندان و چه خارج از زندان بتواند زندگی کند و زنده باشد. طبیعتا کار خود را تمام شده نمی دانیم و اگر لازم باشد یک بار دیگر تجمعی را برای نجات جان او انجام می دهیم همان طور که دو بار این کار را انجام دادیم و اگر لازم باشد سه، چهار و حتی بیشتر هم انجام می دهیم. و مهم این است که مردم ایتالیا هم نسبت به این موضوع حساس شده اند و احساس همدردی می کنند.”

فوربیچه در ادامه سخنانش می گوید که تمام امضاها را برای سفارت ایران در ایتالیا فرستاده است.”این امضاها را برای سفارت فرستادیم تا آنها را نیز از روند کاراین بسیج عمومی آگاه کنیم البته کپی تمام مدارک و امضاها در دست خودمان هم هست که در پایان کمپین برای رئیس جمهور ایتالیا هم بفرستیم.”

زاپینگ و کارزار لغو سنگسار در ایران

یکی از اهداف اصلی برنامه زاپینگ پیگیری مسائل حقوق بشر در کشورهای مختلف است.این برنامه اولین کارزار خود را در تلاش برای توقف کشتار الجزایر که بیش از صدهزار کشته برجای گذاشت آغاز کرد. سپس کارزارهای متعددی علیه اعدام در آمریکا به راه انداخت و بعد از آن برای نجات جان دو زن در نیجریه به نام های صفیه و امینه که به جرم زنا محکوم به اعدام شده بودند تلاش های گسترده ای انجام داد. پس از آن کمپین هایی علیه شکنجه، علیه خشونت در برابر کودکان، وضعیت حقوق بشر در چین و همچنین کارزاری علیه توریسم جنسی رایج در تایلند، ویتنام ، کامبوج و برخی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله برزیل به راه انداخت.

وقتی صحبت به کارزاری که این روزها فعالان حوزه زنان در ایران علیه سنگسار راه انداخته اند می رسد، آلدو فوربیچه اعلام می کند که به عنوان مدیر برنامه زاپینگ از این کارزار حمایت می کند و می گوید”ما همیشه مخالفت خودمان را با مجازات مرگ اعلام کرده ایم و با مجازات سنگسار که به مراتب سنگین تر ازاعدام است نیز به شدت مخالفیم. ما کارزار های زیادی در ارتباط با توقف و حذف حکم اعدام در سطح جهانی در گذشته انجام داده ایم خیلی زود تر از دیگران. به یاد دارم حدود ۱۲ سال پیش کارزاری برای یک فوتبالیست ژاپنی برگزار کردیم. در وهله اول هدفمان حساس کردن افکار عمومی نسبت به این قضیه است. چرا که در ژاپن هم مجازات اعدام انجام می شود و این درحالی است که بسیاری از این موضوع خبر ندارند. برای جلوگیری از اقدامات علیه کسی که حکم را صادر کرده اعدام ها وقتی انجام می شود که پارلمان تعطیل است و خانواده ها همیشه بعد از اعدام در جریان قرار می گیرند. دولت ژاپن تا حدی از این بابت خجالت زده است ولی حکم اعدام انجام می شود.”

یک مورد سملیک

آلدو فوربیچه درپایان گفت و گو ضمن آن که آرزو می کند کبرا به زندگی عادی اش باز گردد پیام کوتاهی را نیز برای او می فرستد و می گوید”مهم نیست چه راهی و یا چه سیستمی توسط نهادهای قضایی ایران پیدا می شود، آن چیزی که اهمیت دارد این است که این دختر که بیش از شش سال را در زندان به سربرده بتواند آزادانه به زندگی بازگردد و اگر همچنان لازم است که سال های دیگری را در زندان بگذارند آن را با شکیبایی از سر بگذارند. در حال حاضر وخیم تر نشدن این پرونده مهم است زیرا در غیر این صورت این خطر وجود دارد که قربانی دیگری (علاوه بر مقتول اصلی) به این قضیه اضافه شود. مساله کبرا یک مورد سمبولیک است. موردی که به وضعیت بسیاری از زنان ایرانی که گرفتار می شوند شباهت دارد. بنابراین نجات کبرا به معنای نجات جان های بسیار دیگری هم هست.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.