غفلت لایحه حمایت از خانواده از حق طلاق زنان

سرمایه-مینا جعفری*: لایحه «حمایت از خانواده» فصل چهارم خود یعنی مواد ۲۶ تا ۳۸ را به مبحث طلاق اختصاص داده است اما تدوین کنندگانش از پرداختن به موضوع یکطرفه بودن حق طلاق طفره رفته اند و از این رو بهره مندی مردان از این حق یکطرفه را به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی باید ارجاع داد.

با وجود تلاش ها و مبارزات بی شمار فعالان جنبش زنان در ایران برای برخورداری از حق بنیادین طلاق، ذهن قانونگذار همچنان بر این مدار می چرخد که زن موجود ذی شعور به حساب نیامده و شایسته برخورداری از این حق نیست اما باید به خاطر داشت بسیار غیرعقلایی است عقدی که با دو اراده آغاز می شود، با احترام نگذاشتن به خواسته زن یعنی یک سوی رابطه زوجیت، صرفاً با اراده یک طرفه مرد پایان یابد.

طراحان این لایحه همچنان از این منطق پیروی کرده و می کنند که زن، موجود با شعوری نبوده و توانایی تصمیم گیری عقلایی ندارد، در حالی که مسلم فرض می شود که او در عقد ازدواج از عقل سلیم برخوردار بوده است یا اینکه هنوز مرد را ارباب و مالک مطلق زن می پندارند و از نظر آنان، هنوز این مرد است که باید درباره تداوم یا گسست رابطه خانوادگی موضع گیری کند؛ رابطه ای که هنوز در جوامع سنتی مانند ایران، گسست آن (یعنی طلاق) به دلیل از دست دادن مهم ترین جایگاه اجتماعی زن و حمایت از او فاجعه بارترین رویداد در زندگی زنان به شمار می آید. از سوی دیگر اگر صرفاً این مردان هستند که از منظر قانونگذار انسان کامل و دارای حق شمرده شده و بنا بر احساسات آنی تصمیم گیری نمی کنند این نکته قابل تامل است که همین گروه به دلیل ضعف نفسی که به زعم برخی ذاتی مردان است از حق ازدواج های مجدد دائم و موقت برخوردار است نه زنان، به همین دلیل به نظر می رسد فرهنگ و قانون ایران برای توجیه نابرابری اجتماعی و قانونی زنان و مردان بنا به وضع پیش آمده، دستاویز و توجیهی دارد که اساساً سبب تزلزل عقلانیت مردانه می شود.

به نظر می رسد این لایحه از همین رو از پرداختن به حقوق اولیه و انسانی زنان از جمله حق طلاق غفلت ورزیده است. در حالی که به نظر می رسد با نیم نگاهی به خواسته های بی شمار و به حق زنان ایرانی، طراحان و تصویب کنندگان لایحه نیازمند تجدید نظر بنیادین در عدم اعطای حق طلاق و سایر حقوق طبیعی به زنان است.

* وکیل پایه یک دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.