لایحه‌کاهش ساعت کاری زنان به‌کمیسیون‌اجتماعی دولت ارجاع می‌شود

ایرنا: زهره طبیب زاده نوری” مشاور رییس جمهوری در امور بانوان و رییس مرکز امور زنان و نهاد خانواده ریاست جمهوری، گفت : لایحه کاهش ساعت کاری زنان پس از بررسی و ارزیابی و اصلاح برخی نکات، مجددا به کمیسیون اجتماعی دولت ارجاع می‌شود.

وی روز یکشنبه در حاشیه دیدار مردمی با گروهی از زنان هشت استان کشور که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد ، گفت : این طرح هنوز به‌مجلس نرفته و ردشدن آن توسط مجلس شورای اسلامی شایعه است.

مشاور رییس جمهوری ، تصریح کرد: کاهش ساعت کاری زنان از هشت ساعت به شش ساعت و ایجاد تسهیلات شغلی برای این قشر لایحه‌ای است که در دولت مطرح شد و شخص رییس جمهوری از جمله مشوقان و طرفداران این لایحه بود.

وی بااشاره به این که‌کمیسیون اجتماعی دولت‌وسازمان مدیریت‌و برنامه‌ریزی ایراداتی به بخش‌هایی از این لایحه وارد کرده‌اند، افزود: طبعا اجرایی کردن این طرح برای دولت بار مالی به همراه خواهد داشت.

طبیب‌زاده نوری، وظیفه اصلی زنان را پیش از فعالیت اجتماعی، ایفای نقش مادری ذکر کرد و گفت که‌فعالیت و مشارکت اجتماعی و شغلی ، امکان تخصیص وقت کافی برای فرزندان را از مادران سلب می‌کند.

رییس مرکز امور زنان و نهاد خانواده ریاست جمهوری، گفت: از آنجایی که در وزارتخانه‌های بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش و علوم ، تعداد زیادی از کارمندان را زنان تشکیل می‌دهند و عدم حضور زنان در برخی از ساعات روز برای ارباب رجوع مشکل ایجاد خواهد کرد، عملی کردن این طرح در دست بررسی است.

وی گفت: برخی از ادارات معتقد بودند تقلیل یافتن ساعات حضور زنان در ادارات منجر به‌بی‌نظمی و ایجاد بار مالی و ناهماهنگی در اموری همچون سرویس ایاب و ذهاب خواهد شد و بنا به همین دلایل نیز این لایحه دوبار توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی رد شد.

وی در خصوص تخصیص ساعات خاصی برای ورزش بانوان در ادارات دولتی، گفت:

اجرای این طرح نیز نیازمند تخصیص امکاناتی است.

طبیب‌زاده‌نوری افزود: بخشنامه‌ای وجود دارد که‌براساس مفاد آن کارمندان دولت می‌توانند سه ساعت در هفته را به ورزش اختصاص دهند واین امر به زنان نیز تعلق می‌گیرد.

وی گفت ‪ ۳۰‬درصد از اعتبارات وامکانات ورزشی استان‌ها در اختیار بانوان قرار خواهد گرفت که این رقم منجر به افزایش امکانات ورزشی بانوان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.