زنان افغاني به دليل مطالبه حقوقشان به آساني به قتل رسيده و يا تحقير مي‌شوند

دبيركل سازمان ملل معتقد است افغانستان براي تاسيس بنيان‌هاي قانون و نظم در راه تحقق دموكراسي پس از چندين دهه درگيري به كمك شركاي خود احتياج دارد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» ايسنا، بان كي مون در كنفرانس بين‌المللي عدالت در افغانستان كه در رم برگزار شد با اشاره به سفرش در جمعه اخير براي ديدار با مقامات رده بالاي افغانستان با بيان اين كه نهادها و موسسات در اين كشور ويران شده و مشروعيت از قدرت سلب شده بود، گفت: اميدوارم اين كنفرانس منتهي به ايجاد يك سيستم نظارت و ارزيابي در دادگستري اين كشور شود.

وي با تقدير از فعاليت يكي از موسسات ملي نوپاي افغانستان به نام كميسيون مستقل حقوق بشر خاطرنشان كرد: اين كميسيون با سرعت تمام به صداي وجدان ملت افغانستان تبديل شده و مستندسازي اين كميسيون از تجاوزهاي به حقوق بشر، تضمين‌كننده اين خواهد بود كه جرايم و جنايات سابق هيچ‌گاه فراموش نخواهند شد.

وي گفت: ترويج هنجارهاي حقوق بشري توسط اين نهاد ما را به روزي كه قانون تنها قدرت حاكم در افغانستان شود، نزديكتر مي‌كند.

بنا به گفته وي همچنين اين كميسيون به مستندسازي مسايل مربوط به مجروحان غيرنظامي ناشي از اقدامات نيروهاي بين‌المللي مبادرت مي‌كند.

وي با تاكيد بر اين كه در حال حاضر نياز به تلاش بيشتر از سوي زنان افغان كه از فقدان يك سيستم دادگستري در رنجند، احساس مي‌شود، گفت: مذايقه عدالت از زنان افغان به معناي مذائقه آن از تمام افغان‌ها است، در هفته‌هاي اخير افغانستان شاهد زنجيره‌اي از حملات بود كه موجب بدترين خشونت‌ها پس از سقوط طالبان در سال 2001 نسبت به زنان بوده است از جمله تيرباران يك مدرسه دخترانه و قتل دو روزنامه نگار برجسته زن، آن‌ها كه زنان را به اين دليل كه جرات ابراز افكارشان را دارند و يا حقوقشان را مطالبه مي‌كنند، به آساني به قتل رسانده و يا تحقير مي‌كنند.

دبيركل سازمان ملل با بيان اين كه افغانستان با چالش‌هاي واقعي كه هيچ راه حل فوري ندارد، روبروست، تصريح كرد: براي بيرون آمدن اين كشور از زير سايه‌هاي نااميدي در پي چندين دهه مبارزه و رسيدن به جاده دشوار خوشبختي به صبوري نياز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.