زنان افغانی به دلیل مطالبه حقوقشان به آسانی به قتل رسیده و یا تحقیر می‌شوند

دبیرکل سازمان ملل معتقد است افغانستان برای تاسیس بنیان‌های قانون و نظم در راه تحقق دموکراسی پس از چندین دهه درگیری به کمک شرکای خود احتیاج دارد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، بان کی مون در کنفرانس بین‌المللی عدالت در افغانستان که در رم برگزار شد با اشاره به سفرش در جمعه اخیر برای دیدار با مقامات رده بالای افغانستان با بیان این که نهادها و موسسات در این کشور ویران شده و مشروعیت از قدرت سلب شده بود، گفت: امیدوارم این کنفرانس منتهی به ایجاد یک سیستم نظارت و ارزیابی در دادگستری این کشور شود.

وی با تقدیر از فعالیت یکی از موسسات ملی نوپای افغانستان به نام کمیسیون مستقل حقوق بشر خاطرنشان کرد: این کمیسیون با سرعت تمام به صدای وجدان ملت افغانستان تبدیل شده و مستندسازی این کمیسیون از تجاوزهای به حقوق بشر، تضمین‌کننده این خواهد بود که جرایم و جنایات سابق هیچ‌گاه فراموش نخواهند شد.

وی گفت: ترویج هنجارهای حقوق بشری توسط این نهاد ما را به روزی که قانون تنها قدرت حاکم در افغانستان شود، نزدیکتر می‌کند.

بنا به گفته وی همچنین این کمیسیون به مستندسازی مسایل مربوط به مجروحان غیرنظامی ناشی از اقدامات نیروهای بین‌المللی مبادرت می‌کند.

وی با تاکید بر این که در حال حاضر نیاز به تلاش بیشتر از سوی زنان افغان که از فقدان یک سیستم دادگستری در رنجند، احساس می‌شود، گفت: مذایقه عدالت از زنان افغان به معنای مذائقه آن از تمام افغان‌ها است، در هفته‌های اخیر افغانستان شاهد زنجیره‌ای از حملات بود که موجب بدترین خشونت‌ها پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ نسبت به زنان بوده است از جمله تیرباران یک مدرسه دخترانه و قتل دو روزنامه نگار برجسته زن، آن‌ها که زنان را به این دلیل که جرات ابراز افکارشان را دارند و یا حقوقشان را مطالبه می‌کنند، به آسانی به قتل رسانده و یا تحقیر می‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل با بیان این که افغانستان با چالش‌های واقعی که هیچ راه حل فوری ندارد، روبروست، تصریح کرد: برای بیرون آمدن این کشور از زیر سایه‌های ناامیدی در پی چندین دهه مبارزه و رسیدن به جاده دشوار خوشبختی به صبوری نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.