قتل در شکم مادر، به جرم دختر بودن

شهرزاد نیوز: چندی قبل، پلیس هندوستان در زباله دانیِ درمانگاهی در دهلی نو، جسد ٣٠ نوزاد را یافت. در تحقیقات بعدی روشن شد که رئیس این درمانگاه مخصوص زنان، پزشکی قلابی است. او در بازجویی های خود اعتراف به سقط ٢۶٠ جنین دختر کرد. برای از بین بردن بقایای اجساد که در چاه توالت ریخته می شدند نیز، چاهی در نزدیکی درمانگاه حفر شده بود که لوله های فاضلاب درمانگاه به آنجا می ریخت. انتظار می رود طبق قوانین جزایی حاکم در هند، این پزشک قلابی به هفت سال حبس محکوم شود.

در ماه آگوست سال گذشته نیز چاهی در ایالت پنحاب با بقایای ده ها جنین کشف شد. در کنار این چاه زن و شوهری یک مرکز بهداشتی را اداره می کردند که در رابطه با سقط جنین غیرقانونی مورد سوءظن پلیس قرار گرفتند.

تولد نوزاد دختر، در بسیاری از خانواده های هندی در مناطق مختلف این کشور به معنای فقر بیشتر است. چرا که دختران به هنگام ازدواج جهیزیه ی سنگینی از خانواده ی خود دریافت می کنند. در ضمن به اعتقاد مردم هند، نسل و نام خانوادگی مردان نیز از طریق پسر حفظ می شود.

یکی از راه های کشتن نوزادان دختر، گرسنگی دادن به آنان تا حد مرگ است. طی تحقیقی که سال گذشته از سوی مجله ای علمی به نام “دِ لانسِت” انجام شد، در ٢٠ سال گذشته، در هند تقریباً ده میلیون جنین دختر کشته شده اند. مقامات رسمی هندی، ضمن تکذیب این رقم، تعداد واقعی را پنج میلیون ذکر کردند. در ایالت هاریانا که دهلی نو نیز در آن قرار دارد، در مقابل هر ١٠٠٠ پسر زیر شش سال، تنها ٨٢٠ دختر وجود دارد. در ایالت پنجاب این رقم به ٧٩٨ می رسد. این در حالی است که نرخ تولد دختران در سراسر دنیا ١٠۵٠ است. از این نظر، کشورهای هند، پاکستان، کره جنوبی، چین، افغانستان و نپال در یک ردیف قرار دارند.

با این که سقط جنین در هند ممنوع نیست، اما تنها درمانگاه های خاصی برای این کار مجوز دارند. تعیین این درمانگاه های ویژه نیز برای کنترل سقط جنین دختران ایجاد شدهاند. از سال ١٩٩۴ نیز اسکن شکم مادر و تعیین جنسیت جنین ممنوع است. با این حال پس از ١٢ سال، یعنی در سال ٢٠٠۶، اولین پرونده ی قضایی در این مورد تشکیل شد. این امر حاکی از این است که علیرغم وضع قوانین و تصویب طرح های مختلف، در این رابطه اقدامی جدی صورت نمی گیرد. یکی از فعالان جنبش زنان هند به نام سابو جرج در این مورد می گوید: “فقط ماهی های کوچک هستند، که صید می شوند”.

با این حال، حکومت هند اعلام کرده در حال اتخاذ تدابیر جدیدی است که از میلیون ها مورد سقط جنین، به دلیل جنسیت جنین جلوگیری کند. یکی از طرح هایی که در دست است، ثبت موارد حاملگی است تا از این طریق حداقل سقط جنین های غیرقانونی که در بیشتر موارد شامل جنین دختر است، به سهولت انجام نگیرد.

سال گذشته نیز هند با ایجاد یتیم خانه های مخصوص نگهداری نوزادان دختر گامی در جهت ارائه ی راه حلی برای جلوگیری از کشته شدن جنین های دختر برداشت. با وجود اقدامات دولتی به نظر نمی آید ، بتوان در سطحی وسیع از این جنایت جلوگیری کرد، چرا که حدود ۵٠ درصد از زنان هندی بدون این که تحت نظر پزشک باشند، دوران حاملگی را گذرانده و کودکان خود را در خانه به دنیا می آورند.

تنها راه حل ریشه ای که برای نجات این کودکان به نظر می رسد، در کنار کار فرهنگی، ارائه ی خدمات اجتماعی و حمایت اقتصادی دولت از مادران و کودکان و در عرصه ی وسیع تر، مبارزه با فقر در جامعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.