۶۰ درصد از درخواست کنندگان طلاق در کردستان زنان هستند

در بررسی آمار ازدواج و طلاق در استان کردستان می بینیم در این استان بطور متوسط روزی ۹۶ نفر با هم پیوند مقدس زناشوئی می بندند و در مقابل روزی ۱۴ نفر با جاری ساختن صیغه طلاق به زندگی مشترکشان خاتمه می دهند و از همدیگر جدا می شوند .

به گزارش ایونا ، در کردستان بطور متوسط روزی ۷ مورد طلاق اتفاق می افتد و این امر کردستان را در سال های اخیر پس از استان تهران در رتبه دوم آمار طلاق کشور قرار داده است و با بررسی و مقایسه آمار جمعیتی این دو استان رقم طلاق در کردستان بیشتر بعنوان یک معضل و فاجعه خودنمائی می کند .

جالب است بدانید در مراجعه به دادگستری و تنظیم درخواست طلاق ۶۰ درصد از درخواست کنندگان این معضل اجتماعی زنان، ۳۰ درصد مردان و ۱۰ درصد بصورت توافقی به دادگاه ها مراجعه می کنند .

در بررسی آمارهای صادره سازمان ثبت احوال متأسفانه همچون سال های گذشته شاهد کاهش آمار ازدواج و از طرفی افزایش آمار طلاق در استان کردستان هستیم .

بطوریکه درسال گذشته علیرغم ثبت ۱۷ هزار و ۷۳۴ مورد ازدواج آمار این سنت پسندیده نبوی ۵۹/۲ درصد کاهش را نشان می دهد و از سوئی پنج هزار و ۱۲۰ نفر با جدائی از هم آمار دو هزار و ۵۶۰ مورد طلاق را در سال گذشته به ثبت رسانیده اند که این رقم نسبت به مدت مشابه ۴۹/۹ درصد افزایش میزان طلاق را در کردستان نشان می دهد .

به گزارش ایونا ، مجموعه دولت جمهوری اسلامی ایران در مسیر ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج و ترویج فرهنگ ازدواج اقدامات مؤثر و متعددی را انجام داده است، اهدای تسهیلات قرض الحسنه، برگزاری جشن های دسته جمعی برای دانشجویان و مدد جویان تحت پوشش ارگان های حمایتی، تلاش در تأمین مسکن و مایحتاج اولیه زندگی و … توسط دولت متأسفانه نتوانسته است نقش مهمی در ایجاد میل و ترغیب جوانان به ازدواج در کردستان ایجاد کند و متأسفانه در سالهای اخیر این آمار همچنان سیر نزولی داشته است .

رسانه ملی و مطبوعات در سال های اخیر در مسیر فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ ازدواج اقدامات وسیع و گسترده ای داشته اند اما متأسفانه کمتر در این رسانه ها شاهد تولید برنامه ای برای ثبات و دوام زندگی زناشوئی و شناساندن قبح و اثرات سوء و مخرب طلاق بر فرد، خانواده و جامعه بوده ایم و نتیجه همان است که می بینیم .

بسیاری زا کارشناسان علوم اجتماعی با دیدی نگران کننده آمار ثبت این وقایع را دنبال می کنند و معتقدند افزایش آمار طلاق و از سوئی کاهش ازدواج با توجه به رشد سریع جمعیت و جوان بودن جمعیت کشور می تواند باعث بروز مشکلات و معظل هائی نظیر: ترس جوانان از ازدواج و در نتیجه بالا رفتن سن ازدواج، افزایش فساد و جرم در جامعه، از بین رفتن تدریجی آموزه های اعتقادی، اخلاقی و عرفی خانواده ها و در نتیجه جامعه شود .

به گزارش ایونا ، کارشناسان مشاور خانواده سازمان بهزیستی مستقر در دادگستری معتقدند: سستی بنیان اعتقادی در نرسیدن زوجین به بلوغ روانی، عاطفی و اجتماعی، مشکلات اقتصادی، اعتیاد، ناپختگی یا رشد ناقص اجتماعی زوجین، فاصله کم میان خواستگاری تا ازدواج و بیکاری از علل اساسی رشد آمار طلاق در کردستان است .

آمار نشان می دهد ۸۵ درصد از مراجعان طلاق به دادگاه ها : در نخستین سال های ازدواج تصمیم به طلاق و جدائی گرفته اند، از مشکلات اقتصادی رنج می برند، تحصیلات کمتر از دیپلم دارند، از همان ابتدای ازدواج با هم اختلاف داشته و از همدیگر شناخت کافی نداشته اند .

کارشناسان و مشاوران خانواده چه می گویند؟

فریده امین الاسلامی کارشناس و مشاوره خانواده و از فعالان حوزه زنان کردستان ضمن اظهار تأسف از افزایش میزان طلاق در کردستان معتقد است: اختلاف عمیقی میان زنان امروز و نسل های گذشته یعنی مادران این نسل وجود دارد که این یکی از دلایل اصلی افزایش آمار طلاق نسبت به نسل های گذشته است .

به گزارش ایونا ، وی می گوید: دختران امروز عقیده دارند، مادرانشان نمی بایست به مصلحت برخی هنجارها و مثلاً زورگوئی همسرانشان را مثلاً به خاطر تحکیم یا عدم فروپاشی بنیان خانواده تحمل می کرده اند و آنها نمی خواهند مانند مادرانشان توسری خور، منزوی و با آزادی کم زندگی مشترکشان ادامه پیدا کند .

روند افزایش آمار طلاق و کاهش زدواج در سال های گذشته کارشناسان را بر آن داشته است تا برای رفع این معضل اجتماعی تمهیداتی بیندیشند، آنها توصیه می کنند : جوانان قبل از ازدواج به مراکز مشاوره مراجعه کنند، تا سن شایستگی یعنی زمانی که زوجین به بلوغ کامل جنسی، جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی نرسیده اند اقدام به ازدواج نکنند، درباره فرد مورد نظر تحقیق کنند تا به شناخت کافی برسند، انتخاب هایشان را با نظام اعتقادی، رفتاری خانواده و نظام عرفی جامعه منطبق کنند و معیارهای خود را با بزرگترها و مشاوران خانواده مطرح نمایند .

شایان ذکر است ۵/۴ درصد ازدواج های صورت گرفته در استان کردستان به طلاق ختم می شود و شهرستان بانه بالاترین میزان طلاق را در استان در سال های اخیر داشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.