بیکاری‘ مهم ترین مشکل زنان مازندران

کانون زنان – ترانه بنی یعقوب: مدیر کانون فرهنگی اجتماعی زنان مازندران بیکاری را مهم ترین مشکل زنان این استان می داند.

ثریا گیل نیرنگ بیکاری زنان استان مازندران را علی رغم تحصیلات دانشگاهی بسیاری از آنان‘ از مهم ترین مشکلات زنان این استان قلمداد می کند و می گوید: بسیاری از مردان استان مازندران فعالیت خارج از منزل همسرانشان را نمی پذیرند. با توجه به این موضوع بسیاری اززنان توانمند و مستعد استان به حقوق واقعی خود دست نیافته اند.

وی افزود: مهم ترین فعالیت کانون فرهنگی زنان این استان نیز بر حول این مشکل متمرکز شده است. ما قصد داریم با ایجاد کلاس های مشاوره برای مردان و زنان در آشنایی آنان با فعالیت های کانون بکوشیم و بدین ترتیب زمینه فعالیت زنان را فراهم سازیم. او تاکید می کند: مهم ترین مشکل زنان این استان مسئله فرهنگی است و تااین مشکل حل نشود‘ آنان در دست یابی به حقوق واقعی خود ناتوانند.

گیل نیرنگ فعالیت های عمده کانون فرهنگی زنان را در بخش های هنری آموزشی و کشاورزی می داند. برگزاری کلاسهای مشاوره تعلیم خیاطی‘ آموزش زراعت به روش علمی در زمینه پرورش گل های آپارتمانی‘ سبزی و قارچ های خانگی به منظور اشتغال زایی برای زنان از نکاتی است که وی به آنها اشاره می کند.

این مدیر فعال در زمینه مسائل زنان استان مازندران برنامه های آموزشی در رشته های مختلف را در جهت ایجاد اشتغال زایی و در آمد زایی زنان مهم ارزیابی می کند و می گوید: در فصل تابستان کلاس های آموزش کامپیوتر نیز در کانون دایر خواهد شد. همچنین ایجاد صندوق قرض الحسنه و تشکیل مؤسسه خیریه” پیوند” به منظور کمک و اعطای وام به دختران جوان از دیگرفعالیت های کانون فرهنگی اجتماعی زنان استان مازندران است.

او امکانات مادی کانون را اندک می داند و از وجود یک دستگاه کامپیوتر در کانون خبر می دهد و این دستگاه را به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای زنان این استان نمی داند. گیل نیرنگ همچنین فاصله زیاد کانون از مراکز شهر را یکی دیگر از مشکلات کانون عنوان می کند و امیدوار است هرچه زودتر مکانی در مرکز شهر به این کانون اختصاص یابد.

وقتی از او می پرسیم که زنان این استان در انجام کارهای گروهی با چه مشکلاتی مواجهند‘ می گوید: یکی از مشکلات زنان در اجرای کارهای گروهی به ویژه تشکیل تعاونی ها زنان کمبود بودجه و ضمانت های بانکی است. زنان معمولاًً برای اجرای کارهای گروهی با مشکلات مالی روبرو می شوند آنها برای دریافت وام و هنگام اعطای سند Tتحت فشار قرار می گیرند و کار گروهیشان مختل می شود.

مدیر کانون فرهنگی اجتماعی زنان مازندران آموزش کامپیوتر را مهم ترین نیاز و علاقه زنان این استان قلمداد می کند و در این باره می گوید: امروزه از آموزش کامپیوتر بیش از سایر برنامه های آموزشی استقبال می شود. به ویژه زنان از کلاسهایی که در پایان دوره به آنها مدرک اعطا می شود استقبال بیشتری می کنند.

به گفته وی آشنایی زنان با مسائل حقوقی و سیاسی از اهداف آینده این کانون است.

او همچنین فضای اندک و نامطلوب و کمبود سالن های ورزشی را از علل فعال نبودن کانون در فعالیت های ورزشی عنوان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.