فهرست توانمندترین زنان جهان از نگاه نشریه فوربس

رادیو زمانه: فهرست نام‌های ۱۰۰ زن که نشریه فوربس آنها را توانمندترین زنان جهان می‌داند منتشر شد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، برای دومین سال پیاپی در جایگاه نخست فهرست توانمندترین زنان فوربس قرار گرفته است.

هدایت دو نشست که در یکی از آنها سران گروه هشت تحت تاثیر خانم مرکل، به توافق مهمی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای دست یافتند و در دیگری کشورهای اتحادیه اروپا به توافق رسیدند که قانون اساسی این اتحادیه را تغییر دهند، از جمله دستاوردهای صدر اعظم آلمان است که نشریه آمریکایی فوربس برشمرده است.

وو یی، معاون نخست‌وزیر چین، دومین زنی توانمند فهرست فوربس است. فردی که به نوشته این نشریه در دولت کشوری است ، که چه بسا به زودی در تولید ناخالص ملی از آلمان پیشی بگیرد و پس از ایالات متحده قرار گیرد. وو یی در مذاکره مهمی با هنری پالسون، معاون خزانه‌داری ایالات متحده، بسیار توانمند ظاهر شد. در این مذاکره هنری پالسون سیاه‌ای از خواسته‌های واشنگتن از پکن را پیش کشید که افزایش ارزش یوآن، واحد پول چین، از جمله آنها بود.

هو چینگ، رییس اجرایی شرکت مالی “تماسک هولدینگز” از سنگاپور در جایگاه سوم این فهرست است.

کاندولیزا رایس، وزیر امورخارجه ایالات متحده در مکان چهارم توانمندترین زنان جهان فوربس جای گرفته است.

در این میان ملکه الیزابت دوم بیست و یکم، گلوریا آرایو، پنجاه و یکم و سناتور هیلاری رودهام کلینتون بیست و پنجم شده‌اند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا بیست و ششم و لورا بوش در رده شصتم است.

سونیا گاندی، رییس‌جمهوری هند (ششم)، میشله الیو ماری وزیر کشورفرانسه (یازدهم)، تزیپورا لیونی وزیر خارجه اسراییل (سی و نهم) و کریستین امانپور گزارشگر بریتانیایی سی ان ان (هفتادوچهارم)، از دیگر زنان این فهرست هستند.

ملکه رانیه از اردن(هشتادودوم) سیما ثمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان (نودودوم) و القاسمی وزیر اقتصاد امارات( نودو نهم) از دیگر زنان کشورهای مسلمان در این فهرست هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.