مروری بر مشکلات حقوقی زنان کرمانشاه

کانون زنان ایرانی: عدم آگاهی زنان از حقوقشان و نبود مراکز مشاوره حقوقی به منظور بالا بردن آگاهی زنان به ویژه در لایه های زیرین جامعه از عمده ترین مشکلات زنان در کرمانشاه است.

در نشست کمیته حقوقی وزارت کشور علاوه بر مدیر کل امور زنان و برخی اعضای کمیته حقوقی، جمعی از صاحب نظران و وکلا حضور داشتند.

در این جلسه که به منظور بررسی و رسیدگی به مشکلات حقوقی زنان در کرمانشاه سوم مهرماه سال جاری تشکیل شد، بیش از اینکه به موانع حقوقی و کمبود قوانین صحیح برای زنان اشاره شود، به مشکلات فرهنگی و پایین بودن آگاهی زنان از حقوق قانونی شان اشاره شد.

فخرالسادات محتشمی پور، مدیر کل امور بانوان وزارت کشور به عنوان اولین سخنران، با تاکید بر آموزش حقوقی زنان گفت: ایجاد مراکز مشاوره حقوقی و فعالیت تشکل های حقوقی زنان، ابزارهای مفیدی برای ارتقا آگاهی حقوقی زنان هستند.

شریفه حق شناس، مشاوراستاندارکرمانشاه نیز با اشاره به مهم ترین مسائل حقوقی زنان کرمانشاه گفت: کمیته حقوقی کرمانشاه تاکنون توانسته اند تعامل خوبی با دستگاههای اجرایی از جمله قوه قضاییه داشته باشد. وی در ادامه یاد آورشد: نبودن قوانین اجرایی و کیفری برای ازدواج مجدد مردان، احقاق حق نشدن حقوق زنان در بحث مهریه، آشنا نبودن زنان به قوانین مربوط به ارث، حضانت، چگونگی سرمایه گذاری برای فرزندان از اهم مشکلات حقوقی زنان در کرمانشاه است.

سایه ی فقر فرهنگی بر حقوق زنان

بسیاری از حاضران در جلسه در سخنان خود دائماً به مشکلات فرهنگی و تدوین قانون درباره زنان با نگاهی مردانه اشاره کردند.

محمد هادی نجفی، مدرس مراکز تربیت معلم کرمانشاه با انتقاد از نگرش تدوین گران مرد در قانون اساسی گفت: محافظه کاری زنان در رفتارهای اقتصادی و سیاسی به خاطر این است که قانونی که مردان می نویسند قطعاً به نفع خودشان است و نه به نفع زنان .

وی در ادامه به رابطه میان حقوق زنان و امنیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: رعایت نشدن حقوق زنان به دلیل سلب امنیت اجتماعی از زنان در جامعه است.به عقیده وی نابرابری حقوقی بین زن و مرد در اجتماع نهفته است. نابرابری های موجود در تقسیم کار، نابرابری هایی که از نقش های زن و مرد در جامعه انتظار می رود، نابرابری های جغرافیایی و …. همگی بر تداوم نابرابری های حقوقی نیز تاثیر می گذارند.

شاهپور حیدری که سالهاست در آموزش و پرورش فعالیت می کند از تجربیات خود در آموزش و عدم آگاهی زنان از حقوق قانونی خود در این سازمان گفت و افزود: در قانون استخدامی کشور، قوانین بدی وجود ندارد بلکه این عدم آگاهی زنان است که موجب تضییع حقشان می شود.

در قانون احراز مشاغل مساوی بین زن و مرد تاکید شده است. اما زنان در مواجهه با نابرابری شغلی با همکاران مرد عمدتاً سکوت می کنند. وی در ادامه گفت: هنوز زنان کرمانشاه که در آموزش و پرورش شاغل هستند، از مرخصی ساعتی برای شیردادن اطلاعی ندارند و به طور کلی آنها از آیین نامه های مرخصی نسبت به مردان آگاهی کمتری دارند.

امید بابایی نماینده تنها تشکل حقوقی زنان کرمانشاه با اشاره به فقر شدید فرهنگی و نگرش نسبت به زنان در استان کرمانشاه گفت: زنان در هیچ حوزه ای از اجتماع مانند محیط کار، محیط عمومی و حتی در فضای اینترنت امنیت ندارند. این عدم امنیت نیز به مسئله تربیت نادرست فرزندان دوران کودکی و تفکیک نادرست بین دختر و پسر است.

به عقیده ی بابایی تا زمانی که نگرش حاکم بر مردان ما که از آن عنوان ” توحش” یاد می کند، تغییر نکند، مباحث حقوقی هیچ کمکی برای ارتقاء وضعیت زنان نخواهد کرد.

ماندانا شفیعی، رئیس دفتر پژوهشی اداره اوقاف نیز به وجود فقر فرهنگی در جامعه به ویژه در کرمانشاه تاکید دارد و معتقد است مشکل فقط آگاه نبودن زنان از حقوقشان نیست، بلکه زنانی که از حق خود نیز آگاهی کافی دارند به خاطر دید منفی جامعه نسبت به زنی که پیگیر حقوق خود از طریق دادگاه است، از رفتن به دادگاه ها می ترسند.

ضعف حوزه های تئوریک و مفهوم سازی از حقوق زن از عمده ترین مشکلاتی است که شاه حسینی، مسئول تربیت معلم شهید مطهری از آن یاد کرد و گفت: آنچه که به عنوان حقوق بشر امروزی مطرح شده، تازگی ندارد و در واقع همان حقوقی است که در اسلام ذکر شده است. به عقیده وی تغییر ذهنیت جامعه و تئوریک کردن مفاهیم حقوقی زنان یکی از راهکارهاست.

چه باید کرد؟

تربیت فرهنگی کودکان از همان ابتدا و تاکید بر نقش آموزش و پرورش برای تصحیح نگرش های نابرابر میان زنان و مردان پیشنهاد اکثریت حاضران در جلسه بود.

آذر خسروی،مدیر کانون زنان هرسین نیز همین عقیده را دارد. وی با بیان فعالیت های حقوقی خود در دبیرستان دخترانه گفت: واقعیت این است که زنان به ویژه در کرمانشاه محدود به حوزه خصوصی شده اند و اغلب دختران دبیرستانی در شهرستان هرسین از دانستن شرایط ضمن عقد و حقوق قانونی خود طفره می روند هنوز برای آنها ضرورت رفتن به عرصه ی عمومی به وجود نیامده است.

به عقیده ی وی برای تشویق زنان در عرصه عمومی ابتدا باید آنان را از حقوق فردی خود آگاه کرد.

گفت و گو و بحث بازنان عادی جامعه پیشنهاد فرشته گاز ر پور، کارشناس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است.

به نظر وی برای آشنا ساختن زنان از حقوقشان می توان حتی به جمع کردن امضاواستشهاد محلی پرداخت تا زنان با دیدن نمونه های عملی به دانستن حقوقشان تشویق شوند.

اشرف گرامی زادگان نیز که زمانی به عنوان مشاور حقوقی مجلس ششم فعالیت می کرد از نتایج حقوقی زنان در مجلس ششم گفت.اینکه در مجلس ششم در بیش از ۴۵۰نامه خواسته های حقوقی زنان مطرح شده بود. وی در این باره گفت: تشکل های حقوقی و مسئولان پیگیری حقوقی زنان. ابزارهای مناسبی برای احقاق حق زنان هستند و از حاضران پرسید آیا تاکنون هیچ یک از آنها برای خواسته ی خود به نمایندگان شهرشان در مجلس مراجعه کرده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.