گزارشی از تیم ملی فوتبال زنان ایران ؛ دریبل هاى مونث

شرق:

تیمى که براى اولین بار در تاریخ فوتبال ایران تشکیل شده و با نمایشى فوق العاده در بازى هاى بانوان غرب آسیا گرد و خاک به پا کرده است.

به گزارش ایونا به نقل از شرق ، دبى اسپرت و شبکه سه اردن گزارش هاى ویژه از اولین دوره بازى هاى بانوان غرب آسیا پخش کردند و البته در زمان مسابقه ایران با سوریه و بحرین، تلویزیون این دو کشور بازى را به صورت مستقیم روى آنتن بردند.

علاقه و توجه فوق العاده آنان به ستاره ها و باشگاه هاى پرطرفدار سابقه دور و درازى ندارد. آن چنان که تیم ملى اعزام شده به اردن براى بازى هاى غرب آسیا اولین مجموعه جمع و جور شده خانم ها در فوتبال تلقى مى شود. مهناز امیر شقاقى که دو سال قبل توانسته بود نخستین باشگاه هاى فوتبال در ایران را شکل دهد، مى گوید: “با کلى زحمت توانستیم پیکان و سایپا را براى بازى در استادیوم آزادى آماده کنیم. اما بعضى مسائل نگذاشت.”

مسئله پوشش اسلامى زنان یکى از آنها است که از قرار معلوم کاملاً حل شده. “مشکل ما فقط سرپوش بود، که هم ظاهرمان را موجه کند و هم براى یک بازى نود دقیقه اى بازیکن را اذیت نکند. ما مقنعه هاى جدید طراحى کردیم که بسته و کوتاه بود و در چهار رنگ آماده شد.” خدیجه سپنجى نایب رئیس فدراسیون فوتبال این توضیحات را مى دهد و مى گوید: “کارمان تازه شروع شده.”

ایران بازى افتتاحیه را پنج به صفر از سوریه برد. در حالى که لباس هاى آستین بلند ، شلوار و مقنعه فوتبالیست هاى ایرانى به اندازه قدرت آ نان جالب توجه جلوه مى کرد. شهرزاد مظفر سرمربى این تیم مى گوید: “ما دو ماه است که تمرین مى کنیم. بازیکن ها از نفرات مطرح فوتسال هستند که گرایش بیشترى به بازى در چمن دارند. آمادگى بدنى ویژگى اصلى مهره هاى انتخاب شده است.”

تیم ملى فوتبال بانوان ایران که پس از اخذ مجوز شوراى برون مرزى ورزش در تورنمنت اردن شرکت کرده قرار بود فقط باعث ریختن ترس بازیکنان آن شود. “وقتى بازى نمى کردیم، نمى دانستیم در چه سطحى قرار داریم. بچه ها استرس داشتند و ما با این امید به اردن رفتیم، که بفهمیم چقدر فوتبال بلدیم.”

دو ماه تمرین مداوم و چهار مرحله اردو در کمپ تیم هاى ملى تا اینجا که نتیجه درخشانى به همراه داشته. سمیه محسنى (گلر)، معصومه جهانچى، سمیه بافقانلى، حمیده سلطانى زاده، کتایون تفضلى (مدافعان)، کتایون خسرویار، فرشته کریمى، شیرین نصیرى، ساعده محمدعلى نسب (هافبک ها)، فهیمه زارعى و نارمیلا فتحى (مهاجمان) ترکیب اصلى تیم ایران را تشکیل مى دهند. شهرزاد مظفر سیستم ۲-۴-۴ و دفاع خطى را ترجیح مى دهد. کتایون تفضلى در این سیستم یحیى گل محمدى تیم است. با اعتماد به نفس بالا و کم نوسان تر از بقیه، تا جایى که بازوبند کاپیتانى نیز به او رسیده است.

اما ستاره تیم فهیمه زارعى است. شماره هشت تیم ملى که قبل از بازى امشب با اردن ستاره بازى ها بوده. البته او را با على کریمى اشتباه نگیرید! این عنوان به شماره ۱۰ تیم تعلق دارد. فرشته کریمى با دریبل هاى ریز و استیل فوق العاده.

اگر دنبال على دایى هستید، تلاش تان بى فایده است این تیم على دایى ندارد! مثل فریدون زندى که به رغم محبوبیت قابل پیش بینى او به کسى اختصاص نیافته.

شیرین نصیرى بهترین بازیکن روز دوم در مصاف با بحرین لقب نیکبخت واحدى را یدک مى کشد. او به تنهایى دو گل به بحرین زد و در برد هفت به صفر به ایران نقش قابل توجهى داشت. کتایون خسرویار دیگر دوگله ایران در این بازى بود. کتى (او در تیم به این اسم معروف است) به تازگى از آمریکا به ایران برگشته و با بازى در جناح راست به مهدى مهدوى کیا تشبیه مى شود. بازى ایران- بحرین برخلاف روز اول با استقبال کم تماشاچیان اردنى مواجه شد. بحرین با سابقه اى حدوداً یک ساله در فوتبال بانوان ضعیف ترین تیم بازى ها است و این در شرایطى است که ایران از جمع پنج تیم شرکت کننده دیرتر از بقیه رقبا دست به کار شده. با این وجود اختلاف فاحشى بین تیم هاى غرب و شرق آسیا دیده مى شود. کره شمالى با رتبه هفتمى و چین نهمى در لیست رده بندى فیفا در بین ده تیم برتر فوتبال زنان قرار دارند. در این فهرست ژاپن یازدهم، کره جنوبى بیست و دوم و چین تایپه بیست و چهارم جهان هستند. نام تیم هاى غرب آسیا در میان ۱۲۴کشور حاضر در این رده بندى دیده نمى شود که این نکته با توجه به وضعیت فعلى چندان عجیب جلوه نمى کند. اکثریت این کشور ها یا در یکى دو سال اخیر فوتبال زنان را به رسمیت شناخته اند و یا مانند عربستان اصلاً تیمى در این رشته ندارند.

ایران پنجشنبه بعدازظهر فلسطین را نیز شکست داد تا امشب در آخرین مسابقه تعیین کننده قهرمان بازى ها باشد. اردن که میزبانى اولین دوره را بر عهده گرفته با حمایت دو سه هزار طرفدار حریف سرسختى براى تیم ملى ایران خواهد بود. شهرزاد مظفر مى گوید: “تا همین مرحله بالاتر از حد انتظار بودیم. امروز هم سیستم بازى را عوض مى کنیم تا جلوى آنها کم نیاوریم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.