مرکز بازتوانی زنان ویژه «شورآباد» مرکز درمان معتادان بی‌خانمان می‌شود

ایسنا:

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: مرکز درمانی و بازتوانی روانی ، اجتماعی معتادان با تغییر کاربری از مرکز ساماندهی زنان ویژه در شورآباد، راه‌اندازی شد.

دکتر رفیعی افزود‌: در مرکز درمانی بازتوانی «شفق» فعالیت‌های سم زدایی مشابه مراکز سرپایی درمان اعتیاد سازمان بهزیستی انجام می‌شود؛ با این تفاوت که در این مرکز مراجعانی که در مراکز سرپایی موفق نشدند ، ارجاع داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: همچنین بی‌خانمان‌هایی که در مراکز ویژه بی‌خانمانها، اعتیادشان تشخیص داده شده از آنجایی که درمان سرپایی به دلیل بی‌خانمان بودن آنها معنا ندارد، برای بستری به این مرکز ارجاع داده می‌شوند.

به گفته دکتر رفیعی، درمان در این مراکز به عنوان فعالیت مکمل و به منظور بازتوانی معتادان، با روشی الهام گرفته از TC (درمان اجتماع مدار ) صورت می‌گیرد.

مدیر کل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی به ایسنا گفت: اغلب معتادانی که به دلیل بی‌خانمانی به این مرکز ارجاع داده می‌شوند، توان پرداخت هزینه درمان و بستری را ندارند و بنابراین سازمان بهزیستی هزینه درمان این افراد را خود متقبل می‌شود.

دکتر رفیعی با بیان این که متادون از دید سازمان بهزیستی پذیرفته شده است، افزود: هم اکنون در مراکز سرپایی درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از متادون استفاده می‌کند و تنها مشکل موجود آن است که وزارت بهداشت به میزان کافی این ماده را در اختیار مراکز بهزیستی قرار نمی‌دهد.

وی گفت: هیچ اعتبار جداگانه‌ای برای راه‌اندازی این مرکز تخصصیص داده نشده و تنها با استفاده از منابع موجود و اعتبارات عمرانی و نیز بهره‌گیری از نیروهای سازمان بهزیستی احیا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.