آغاز به كار پروژه گردشگري بانوان با هدف اشاعه فرهنگ گردشگري

به دليل افزايش آمار افسردگي و خود كشي در ميان زنان توجه به گردشگري بانوان ضروري است.

به گفته ناهيد اسكاش مدير انجمن دوستداران جهانگردي و فرهنگي زنان ؛ پروژه گردشگري بانوان كشور با هدف اشاعه فرهنگ گردشگري، آموزش نيروي انساني ماهر در بخش گردشگري با محوريت خانواده ها به ويژه زنان آغاز شده است.

وي ادامه داد: هدف از اجراي اين طرح آموزش راهنمايان گردشگري ماهر است . اين طرح هم اكنون در استانهاي گيلان، همدان، هرمزگان و تهران به اجرا گذاشته است.

وي از سه گروه گردشگر در كشور نام برد و گفت: گروهي از گردشگران ايراني به مسافرت مي روند و هزينه هاي اقامتي و پذيرايي را به آساني مي پردازند . گروه دوم گردشگران طبيعت اند كه معمولاً در جنگل ها و سواحل پارك ها اتراق مي كنند و گروه سوم نيز در هنگام مسافرت به منزل اقوام خود مي روند.

وي ادامه داد: اما يك قشر بزرگ گردشگر در كشور وجود دارد كه به لحاظ اقتصادي در گروه اول جاي ندارد. و به لحاظ فرهنگي اجتماعي نيز در گروه دوم و سوم گنجانده نمي شود اين گروه بزرگ يا سفر را از برنامه زندگي خود حذف مي كند يا به حداقل مي رساند كه نتايج بسيار اسف باري بر زندگي شان مي گذارد، توجه پروژه گردشگري بانوان به اين گروه است.

وي گفت: علاقمندان به فراگيري فنون گردشگري طي شش ماه آموزش قابليت هاي لازم را جهت راهنمايي تور در سطوح محلي، ملي و بين المللي بدست مي آورند.

به گفته وي علاقمندان به فراگيري گردشگري طي شش ماه سه دوره آموزشي مي بينند كه اين دوره ها شامل يك دوره شصت ساعته دروس فرهنگ سازي به سوي توسعه، روانشناسي شخصيت و شغل، اخلاق جهانگردي و آداب معاشرت جنسيت است. بعد از اين دوره نيز فراگيران آموزش ايرانگردي و جهانگردي مي بينند و سپس بين 7 تا 14 روزه آموزش در سفر دارند.

وي تاكيد كرد: در دوره سوم آموزش مدرك رسمي سازمان ميراث فرهنگي و جهانگردي به فراگيران اعطا مي شود.

به گفته اسكاش: تاكنون 120 نفر در استانهاي گيلان، همدان، هرمزگان و تهران موفق به گذراندن اين دوره هاي آموزشي شده اند.

وي كار فرهنگي براي زنان را مفيد ارزيابي كرد و گفت: ايجاد يك فرصت اجتماعي براي زنان كار بسيار سختي است . به ويژه اگر اين كار در حيطه مسائل جهانگردي و گردشگري باشد. برنامه هاي گردشگري در سطح استانها و شهر تهران از جمله برنامه هاي آينده اين انجمن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.