آغاز به کار پروژه گردشگری بانوان با هدف اشاعه فرهنگ گردشگری

به دلیل افزایش آمار افسردگی و خود کشی در میان زنان توجه به گردشگری بانوان ضروری است.

به گفته ناهید اسکاش مدیر انجمن دوستداران جهانگردی و فرهنگی زنان ؛ پروژه گردشگری بانوان کشور با هدف اشاعه فرهنگ گردشگری، آموزش نیروی انسانی ماهر در بخش گردشگری با محوریت خانواده ها به ویژه زنان آغاز شده است.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح آموزش راهنمایان گردشگری ماهر است . این طرح هم اکنون در استانهای گیلان، همدان، هرمزگان و تهران به اجرا گذاشته است.

وی از سه گروه گردشگر در کشور نام برد و گفت: گروهی از گردشگران ایرانی به مسافرت می روند و هزینه های اقامتی و پذیرایی را به آسانی می پردازند . گروه دوم گردشگران طبیعت اند که معمولاً در جنگل ها و سواحل پارک ها اتراق می کنند و گروه سوم نیز در هنگام مسافرت به منزل اقوام خود می روند.

وی ادامه داد: اما یک قشر بزرگ گردشگر در کشور وجود دارد که به لحاظ اقتصادی در گروه اول جای ندارد. و به لحاظ فرهنگی اجتماعی نیز در گروه دوم و سوم گنجانده نمی شود این گروه بزرگ یا سفر را از برنامه زندگی خود حذف می کند یا به حداقل می رساند که نتایج بسیار اسف باری بر زندگی شان می گذارد، توجه پروژه گردشگری بانوان به این گروه است.

وی گفت: علاقمندان به فراگیری فنون گردشگری طی شش ماه آموزش قابلیت های لازم را جهت راهنمایی تور در سطوح محلی، ملی و بین المللی بدست می آورند.

به گفته وی علاقمندان به فراگیری گردشگری طی شش ماه سه دوره آموزشی می بینند که این دوره ها شامل یک دوره شصت ساعته دروس فرهنگ سازی به سوی توسعه، روانشناسی شخصیت و شغل، اخلاق جهانگردی و آداب معاشرت جنسیت است. بعد از این دوره نیز فراگیران آموزش ایرانگردی و جهانگردی می بینند و سپس بین ۷ تا ۱۴ روزه آموزش در سفر دارند.

وی تاکید کرد: در دوره سوم آموزش مدرک رسمی سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی به فراگیران اعطا می شود.

به گفته اسکاش: تاکنون ۱۲۰ نفر در استانهای گیلان، همدان، هرمزگان و تهران موفق به گذراندن این دوره های آموزشی شده اند.

وی کار فرهنگی برای زنان را مفید ارزیابی کرد و گفت: ایجاد یک فرصت اجتماعی برای زنان کار بسیار سختی است . به ویژه اگر این کار در حیطه مسائل جهانگردی و گردشگری باشد. برنامه های گردشگری در سطح استانها و شهر تهران از جمله برنامه های آینده این انجمن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.