دلایل پایین بودن میزان تحصیل دختران ترکیه ساختار عشیره ای و وضع مالی نامناسب است

وزارت آموزش ملی ترکیه و صندوق کودکان سازمان ملل متحد، پژوهشی را پیرامون میزان تحصیل و علل پایین بودن آن در بین دختران روستایی ترکیه به انجام رساندند.

بنابر نتایج این بررسی به دلیل عشیره ای بودن ساختار روستاهای ترکیه و ممنوعیت ازدواج دختران با پسران عشیره دیگر، مادران از ترس اینکه دخترشان در مدرسه به پسری از عشیره دیگر علاقمند شده و خواهان ازدواج با او باشد، از اعزام دختربچه ها به مدرسه ممانعت به عمل می آورند؛ چراکه در صورت وقوع چنان شرایطی دخترها به دست پدر یا برادر خود به قتل خواهند رسید. در ترکیه سالانه قتل های متعددی به همین دلیل روی می دهد.

بعضی خانواده ها نیز فقط اجازه تحصیل تا کلاس سوم ابتدایی را به دختران شان می دهند. این والدین معتقدند آموختن خواندن و نوشتن به هنگام مراجعه به شهر ضروری است و به همین دلیل می خواهند دخترشان فقط سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد.

این گزارش سومین مانع در برابر تحصیل دختربچه ها را نیاز مالی خانواده های حاشیه نشین به دستمزد این کودکان می داند: «در مناطق مهاجر نشین شهرها نیز نیاز مالی خانواده ها به کار کودکان باعث می شود والدین از ثبت نام آنها در مدارس خودداری کنند.» روزنامه ملیت در این خصوص می نویسد: «ویژگی مشترک خانواده های حاشیه نشینی که در ۲۰ سال اخیر به استانبول مهاجرت کرده اند، تکیه آنها به دستمزد کودکان شان است. در استانبول دختربچه ها از ده سالگی کار در بیرون را آغاز می کنند و ماهیانه ۲۰۰ میلیون لیر درآمد دارند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.