آنگلا مرکل، نخستین صدراعظم زن آلمان شد

حزب خانم مرکل ماه گذشته با فاصله اندکی در انتخابات آلمان پیشتاز شد

آنگلا مرکل، رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی در پی توافق با حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل دولت ائتلافی، نخستین صدراعظم زن این کشور می شود.

خانم مرکل خبر این توافق را در یک نشست مطبوعاتی تایید کرد و گفت “ائتلاف بزرگ” احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات، به اشتغال زایی و پیشبرد اصلاحات اقتصادی منجر خواهد شد.

بر مبنای این توافق، حزب سوسیال دموکرات هشت وزیر در کابینه خواهد داشت و در مقابل، دموکرات مسیحی ها و هم پیمان آنها، اتحادیه سوسیال مسیحی شش کرسی را در اختیار می گیرند.

بر اساس گزارشها، گرهارد شرودر، صدراعظم کنونی آلمان و رهبر حزب سوسیال دموکرات در کابینه ائتلافی حضور نخواهد داشت.

پس از رقابت نزدیک و تنگاتنگ احزاب آلمانی در انتخابات هجدهم سپتامبر، هم خانم مرکل و هم آقای شرودر دستیابی به مقام صدراعظمی را حق خود قلمداد کردند.

توافق رهبران دو حزب عمده آلمانی برای تشکیل “ائتلاف بزرگ” هنوز باید به تایید رسمی هر دو حزب و تصویب پارلمان برسد.

چانه زنی دشوار

احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات، مذاکرات خود را در مورد شکل گیری دولت ائتلافی ادامه خواهند داد. این دو حزب تاکنون سه مرحله از مذاکراتی را که به گفته آنها مقدماتی بوده است، پشت سر گذاشته اند.

مجلس جدید آلمان

۱- دموکرات مسیحیها: ۲۲۶ کرسی

۲- سوسیال دموکراتها: ۲۲۲

۳- دموکراتهای آزاد: ۶۱

۴- حزب چپ: ۵۴

۵- سبزها: ۵۱

خانم مرکل گفت: “ما هدفمان را تشکیل یک دولت ائتلافی قرار داده ایم که مجری سیاستهای تازه باشد.” او افزود: “ما می خواهیم با یکدیگر برای مردم این کشور کار کنیم.”

گزارشگر بی بی سی می گوید دستیابی به این توافق، تنها نقطه آغاز مذاکراتی طولانی تر و پر پیچ و خم تر درباره جزییات دقیق سیاستهای دولت آینده است.

این پیچیدگی نشان می دهد که دولت ائتلافی، اگر سرانجام همانگونه که انتظار می رود تشکیل شود، چه کار دشواری را برای اداره کشور آلمان بر عهده خواهد داشت.

در تاریخ آلمان از زمان پایان جنگ جهانی تاکنون تنها یک بار در دهه شصت میلادی چنین ائتلافی شکل گرفت.

خانم مارکل روز دوشنبه گفت هیچ راه مناسب دیگری به جز طی کردن مسیر اصلاحات در آلمان وجود ندارد.

سمتهای مهم سوسیال دموکراتها

یک منبع عالی رتبه در حزب سوسیال دموکرات به خبرگزاری رویتر گفت که این حزب بنا دارد کرسی های وزارت خارجه، دارایی، دادگستری و کار را در کابینه به خود اختصاص دهد.

از سوی دیگر وولفگانگ کلمنت، وزیر اقتصاد آلمان به خبرگزاری رویتر گفت که رئیس اتحادیه سوسیال مسیحی، هم پیمان دموکرات مسیحی ها در باواریا، جایگزین او در این منصب خواهد شد.

با وجود آنکه نظرسنجی ها تا پیش از برگزاری انتخابات در ماه سپتامبر حاکی از پیشتازی آشکار خانم مرکل بود، اما نهایتا هنگامی که آراء شمارش شد، محافظه کاران هم پیمان او تنها چهار کرسی بیش از حزب سوسیال دموکرات به دست آوردند.

خانم مرکل که از داشتن اکثریت قاطع در پارلمان ناکام ماند، نتوانست آنگونه که خود می خواست به ائتلاف با احزاب کوچکتری مانند حزب لیبرال دموکراتهای آزاد بپردازد و ناچار شد به مذاکره محافظه کاران با سوسیال دموکراتها بر سر تشکیل دولت ائتلافی تن دهد.

گرهارد شرودر با سازمان دادن به رای عدم اعتماد کابینه خود در ماه ژوئیه، زمینه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس را فراهم کرد زیرا عقیده داشت که برای پیشبرد اصلاحات بحث برانگیز اقتصادی در آلمان، به قدرت بیشتر و اراده جدیدی نیازمند است.

ائتلاف احزاب سوسیال دموکرات و سبزها که توسط او رهبری می شد می کوشید تا با اصلاح نظام خدمات رفاهی و بازار کار، رکود اقتصادی آلمان را بهبود بخشد و با بیکاری فزاینده که میزان آن از یازده درصد فراتر می رود، مقابله کند اما این اصلاحات با مخالفت شدیدی روبرو شد.

اتحادیه دموکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل در مقابل قصد دارد مقررات اخراج کارگران را آسانتر کند، از افزایش بیشتر مالیاتهای تجاری جلوگیری کند و معیارهای عمومی برای تعیین سطح دستمزد در بخشهای صنعتی را محدود کند.

منبع:بی بی سی فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.