قتل های زنجیره ای زنان در گواتمالا

افسانه پایدار – شهرزاد نیوز :

بیش از ۲۲۰۰ زن در گواتمالا، از سال ۲۰۰۱ تاکنون به طرز وحشیانه ای به قتل رسیده اند. در سال جاری، تعداد این قتل ها به شدت افزایش یافته است، به طوری که تنها در فاصله ی ماه های ژانویه تا مه – یعنی ظرف ۴ ماه – تعداد ۲۹۹ زن طبق آمار رسمی منتشره کُشته شده اند.

بسیاری از زنان در گواتمالا در معرض انواع خشونت، از جمله خشونت خانوادگی، آزار جنسی در محل کار و تجاوز قرار دارند، اما دولت حمایت لازم از زنان را برای ممانعت از این قتل ها و یا مجازات قاتلین به عمل نمی آورد. زنان قربانی، غالباً از خانواده های فقیر و ساکن محلاتی هستند که توسط باندهای خلافکار کنترل می شوند.

سازمان عفو بین الملل چنین ارزیابی می کند که انگیزه ی قتل زنان ، تن ندادن زنان به خواسته های جنسی مردان، ارتباط زنان با باندهای خلافکار رقیب، و سربه نیست کردن زنان در مواردی است که شاهد جنایت و جرمی بوده اند.

کریستینا هرماندِز، دانشجوی ۲۰ ساله، زنی جوان بود که در تاریخ ۲۷ ژوئیه ۲۰۰۵، در مقابل منزل خود، توسط چهار مرد به زور به درون اتومبیلی خاکستری رنگی کشیده شد. پدر کریستینا، واقعه را چنین بازگو می کند: “من و پسرم سعی کردیم اتومبیلی را که کریستینا با آن ربوده شده بود، تعقیب کنیم. پس از آن که اتومبیل را گُم کردیم، به قرارگاه پلیس رفتم و از پلیس تقاضا کردم که آن اتومبیل را متوقف کنند. پس از این که از قرارگاه پلیس خارج شدم و باز دو ساعت همه جا را جستجو کردم، دوباره پیش پلیس برگشتم و از آنان پرسیدم، چه اقدامی کرده اند؟ آنها در پاسخ تنها عنوان کردند که چون من هیچ شکایت نامه ای ننوشته بودم، اقدامی نکرده ند. صبح روز بعد جسد کریستینا پیدا شد. او چهار بار مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و آثار گاز گرفتن روی تمامی بدنش مشاهده می شد. امروز که یک سال از مرگ کریستینا می گذرد، هنوز هیچ معاینه ای از سوی پزشک قانونی و هیچ اعلام جرمی از سوی دادستانی صورت نگرفته است.”

در گواتمالا، زنان بسیاری سرنوشتی همچون کریستینا داشته و دارند. قتل زنان در عمل مورد پیگرد قانونی جدی قرار نمی گیرد و تنها در موارد اندکی که تحقیقاتی در این مورد صورت می گیرد، حتی اقدامات لازم مانند انگشت نگاری از محل و غیره انجام نمی شود. قاتلین زنان عموماً مجازات نمی شوند. حاکی این امر آمار رسمی دولت گواتمالا در این زمنیه است. طبق این آمار، از ۶۶۵ قتل در سال ۲۰۰۵، تنها در دو مورد قاتلین محکوم شده اند. در واقع، تنها در موارد نادری قاتل محکوم می شود. یکی از دلایل آن این است که شاهدان قتل حاضر به شهادت در دادگاه نمی شوند، چرا که امنیت جانی ندارند. کلارا فابیولا، زن ۲۵ ساله ای است که در تاریخ ۴ یولی ۲۰۰۵ کشته شد. دلیل قتل او این بود که در دادگاهی، علیه قاتل دو زن جوان، شهادت داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.