افزایش یک درصدی جمعیت شهری ۴ صدم درصد از مشارکت زنان کم می‌کند

ایسنا : نتایج یک پژوهش نشان داده به ازای افزایش یک درصدی جمعیت شهری، ۴ صدم درصد از نرخ مشارکت زنان کاسته می‌شود.

نتایج پژوهش حسین میرزایی، عضو گروه پژوهشی آمدهای اقتصادی پژوهشکده مرکز آمار ایران با عنوان «عوامل موثر بر مشارکت اقتصادی زنان ایران» که بر اساس نرخ مشارکت زنان ۲۴ استان کشور انجام شده نشان می‌دهد که به ازای هر یک درصد افزایش فارغ‌التحصیلان زن دیپلم و بالاتر در سطح کشور ۲۶ صدم درصد بر نرخ مشارکت زنان افزوده می‌شود. به عبارت دیگر وقتی سهم زنان آموزش دیده از کل زنان کشور به میزان یک درصد افزوده می‌شود، مشارکت زنان در کل کشور به میزان ۲۶ صدم درصد افزایش می‌یابد.

همچنین شهری شدن در کل کشور اثر منفی بر نرخ مشارکت زنان دارد به طوری که به ازای هر یک درصد افزایش در تعداد جمعیت شهری نسبت به کل جمعیت ۴ صدم درصد از نرخ مشارکت زنان کاسته می‌شود.

بر اساس نتایج این پژوهش بیکاری زنان اثر منفی بر مشارکت آنها می‌گذارد در حالی که بیکاری مردان اثر مثبتی بر انگیزه زنان و برای حضور در بازار کار دارد و به ازای هر یک درصد افزایش در تعداد زنان بیکار ۱۹ صدم درصد از نرخ مشارکت آنها کاسته می‌شود.

به گزارش ایسنا، همچنین به ازای افزایش هر یک میلیارد ریال به قیمت ثابت متوسط درآمد خانوار شهری در طول سال‌های ۵۵ تا ۷۵ حدود ۳۴ صدم درصد به نرخ مشارکت زنان در کل کشور افزوده می‌شود.

نتایج این پژوهش نشان داد به ازای هر یک درصد افزایش در تعداد زنان سرپرست خانوار در کل ۲/۲ درصد بر نرخ مشارکت زنان افزوده می‌شود این حقیقت از آنجا ناشی می‌شود که بخشی از زنان کشور بر اثر فوت همسر، طلاق و یا دلایل دیگر مسؤولیت تامین معاش خانواده را بر عهده گرفته و در بازار کار حاضر شده‌اند. بدین ترتیب علاوه بر انگیزه‌های کسب درآمد برای ایجاد استقلال مالی شرایط زمانی و مکانی نیز موجب حضور زنان در بازار کار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.