چهره زنانه ایدز

چهره ایدز با سرعت باورنکردنی زنانه می شود. آمار روز افزون مبتلایان به ویروس «اچ آی وی» نشان می دهد که نیمی از جمعیت بیش از ۴۰ میلیونی بیماران ایدز را در جهان، زنان تشکیل می دهند. در کشورهای آفریقایی بر طبق این آمار تا حدود ۶۰ درصد از آلوده شدگان به این ویروس، زنان هستند. موضوع بسیار سخت تر درباره جوانان مبتلا به ایدز است که تا دو سوم مبتلایان زیر ۲۴ سال را زنان تشکیل می دهند.

فقر، وابستگی و عدم آگاهی نسبت به راه های جلوگیری از سرایت بیماری های جنسی از دلایل اصلی هستند که هر روزه زنان بیشتری در کشورهای درحال رشد به این بیماری مبتلا می شوند. به نظر خووانا سته مسئول برنامه ایدز در سازمان دیده بانان حقوق بشرHuman Rights Watch ، زنان بویژه به دلیل ناتوانی مالی، اعمال فشار و خشونت بر آن ها بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری قرار دارند.

سازمان های امدادگر در این باره اعلام خطر جدی می کنند. خووانا سته از ابعاد دهشتاک زیر پا گذاردن حقوق بشر در باره زنان سخن می گوید: « برای خروج از این گرداب وحشتناک احتیاج مبرمی به استقلال اقتصادی است». برای نمونه در یک تحقیق، کارشناسان بررسی این بیماری، ۳۷۰۰۰ مرد جوان را درآفریقا مورد سوال قرار داده اند. یک چهارم این مردان پذیرفته اند که آن ها زنی را مجبور به قبول رابطه جنسی با خود کرده اند. در بسیاری از موارد زنان حتی در زندگی خانوادگی خود علیرغم اینکه می دانند همسرشان روابط جنسی دیگری دارد، نمی توانند از او طلاق بگیرند، زیرا از نظر اقتصادی در وابستگی مالی تام به مرد ها بسر می برند.

خانم نفیسه صادق نماینده سازمان ملل متحد ومسئول بررسی بیماری ایدز در آسیا می گوید که میلیون ها زن بر اثر عدم وفاداری و همچنین بی توجهی همسرانشان در ایجاد روابط جنسی دیگر و عدم استفاده از وسایل حفاظتی موجود، مبتلا به بیماری ایدز می شوند. او که پزشکی پاکستانی است معتقد است که در برنامه های مبارزه با ایدز هنوز هم توجه کمی به وضعیت زنان و دختران جوان می شود. بطور معمول آن ها نمی توانند درباره اجبار استفاده از کاندوم تصمیم بگیرند. خانم صادق امیدوار است که با پیشرفت میکرو بیوسید ها، داروهایی که به شکل کرم و ژل می توانند مورد استفاده قرار گیرند، زنان نیز این امکان را بیابند که از خود را از خطر سرایت این بیماری حفاظت کنند. این داروها می توانند به کشته شدن ویروس ها کمک کنند و یا از ورود آن ها به جسم زن جلو گیری بعمل آورند. امروزه بیش از ۶۰ نوع از این دارو ها در دست تهیه هستند و ۱۴ نمونه آن مورد آزمایش قرار گرفته اما به بازار آمدن آن ها، بین ۵ تا ۱۰ سال بطول می انجامد. اولین نمونه استفاده از آن ها در کشورهای چین و آفریقای جنوبی مورد آزمایش قرار گرفته اند.

پیشرفت های تکنیکی به تنهایی قادر به حل این مشکل جهانی نیستند. با توجه به اینکه روزانه حدود ۱۴۰۰۰ نفر به این بیماری آلوده می شوند می توان به ابعاد این فاجعه قرن پی برد. به همین جهت سازمان های امدادگر خواستار اجرای برنامه های بیشتر و معینتر برای آموزش و تربیت بویژه مردان در این ارتباط هستند.

در ایرا ن نیز تعداد مبتلایان به این بیماری به سرعت افزایش می یابد. سازمان بهزیستی از افزایش شمار زنان مبتلا به ایدز در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی گزارش می دهد و میزان مبتلایان به این بیماری را در ایران در حال حاضر حدود ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است. نمی بایست منتظر بود که دامنه شیوع این بیماری به وسعت گسترش آن در کشورهای آفریقایی برسد. می بایست با برنامه های آموزشی و تربیتی وسیع در رسانه های عمومی، مدارس، دانشگاه ها و گفتگوی باز در باره این مشکل، حد اقل از شیوع این بیماری کاست. خطر توسعه سریع بیماری ایدز، امری جدی است.

منبع:صدای آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.