زندگی عاشقانه سارتر و دو‌‌بوار کتاب شد

کتاب “سیمون دبوار و ژان پل سارتر” نوشته هیزل رولی که به رابطه عاطفی این دو اندیشمند برجسته قرن بیستم می پردازد، اخیراً توسط انتشارات “هارپرکالینز” منتشر شده است.

رولی که در کتاب های قبلی خود به زندگی نامه کریستینا استید و ریچارد رایت پرداخته بود، این بار تحقیقات خود را درباره زندگی شخصی ژان پل سارتر (۱۹۸۰-۱۹۰۵) و سیمون دبوار (۱۹۸۶-۱۹۰۸) منتشر کرده است.

به گفته رولی، این کتاب به بیوگرافی کامل سارتر و دبوار و مرور عقاید آنها نمی پردازد، بلکه فقط روی روابط عاطفی آن دو متمرکز شده است.

حاصل تحقیقات رولی کتاب عاشقانه جذابی از آب درآمده است که در آن به جای عشاق زیباروی معمول این گونه کتاب ها با عشق یک فیلسوف بدقیافه اگزیستانسیالیست به نویسنده زیبا و آراسته “جنس دوم” روبرو هستیم که گاهی مسحور و گاهی منزجرمان می کند.

این کتاب سارتر را به شکل یک اغفال کننده دختران جذاب کم سن و سال به تصویر کشیده است. چون خود سارتر چهره زیبایی نداشته است با عقاید، رفتار رمانتیک، نامه های پر شور و شهرت خود که هر روز هم به آن افزوده می شد آنها را اغوا می کرده است. از سارتر صدها نامه عاشقانه که برای اشخاص مختلف نوشته شده است، به جا مانده است.

درباره دبوار قضیه کاملاً عکس این است؛ یک زن تنها که بسیار نیازمند یک عشق راستین است. با این حال او هیچ گاه به انتقاد از بی وفایی سارتر نمی پردازد و روابط او را با دیگران نکوهش نمی کند.

این کتاب به وضوح نشان می دهد که سارتر و دبوار در زندگی شخصی خود هم انسان هایی مثل سایر انسان ها هستند؛ یک مرد فرانسوی شیفته دختران زیبا و یک زن روشنفکر تنها که هر دو مرتکب اشتباهات بسیاری می شوند و گاهی به کسانی که آنها را دوست دارند ، لطمه می زنند.

با این حال هیچ کتابی نمی تواند منکر شود که سارتر و دبوار از بزرگترین فیلسوفان اواسط قرن بیستم بوده اند.

ژان پل سارتر در سال ۱۹۲۹ جایگاه اول و دبوار جایگاه دوم را در فلسفه فرانسه کسب کردند.

منبع :خبر گزاری میراث فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.