زنی که نویسندگان را فریب می داد، محکوم شد

یک دادگاه فدرال ماه گذشته آیوری را محکوم کرد که در فاصله سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ پانزده نویسنده را فریب داده است. وکلای این نویسندگان می گویند که چنین برنامه های فریبکارانه ای نویسندگان تازه کار را هدف قرار می دهند.

کتی کانینگهام نویسنده کتاب کودکان بود. او در دنیای نشر کتاب چیزی جز نامه های عدم پذیرش چاپ کتابش «روز پر دردسر فرامپی» در دست نداشت تا اینکه مارتا آیوری مدیر انتشارات پرستیژ در نیویورک پیشنهاد چاپ آن را داد؛ البته با پرداخت بهایی خاص.

کانینگهام و همسرش مبلغ ۲۰۰۰ هزار دلار برای شراکت در هزینه چاپ برای مارتا آیوری ارسال کردند و منتظر شدند.

وقتی نه ماه بعد تصاویر مربوط به کتاب کانینگهام را انتشارات آیوری برایش فرستاد نگرانی شروع شد. کانینگهام گفت این تصاویر کپی برداری ضعیفی از تصاویر یک کتاب دیگر بودند.

او گفت: “وقتی آن تصاویر را دیدم با خودم گفتم یعنی او فکر کرده ما احمقیم؟”

کانینگهام تنها نویسنده تازه کاری نیست که آیوری پولش را بر باد داده است. آیوری متهم است به اینکه با وعده و وعید های دروغ در مورد چاپ کتاب نویسندگان را فریب می دهد.

یک دادگاه فدرال ماه گذشته آیوری را محکوم کرد که در فاصله سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ پانزده نویسنده را فریب داده است. وکلای این نویسندگان می گویند که چنین برنامه های فریبکارانه ای نویسندگان تازه کار را هدف قرار می دهند.

یکی از این وکلا می گوید: “اغلب بد ترین بخش قضیه این است که انتشاراتی ها با چنین شیادی هایی فقط پول نویسندگان تازه کار را نمی دزدند بلکه رؤیا هایشان را به سرقت می برند.”

آیوری ۵۶ ساله متهم است به اینکه هم به عنوان یک کارگزار ادبی و هم ناشر نویسندگان را فریب داده است.

آیوری نه تنها انتشارات پرستیژ را می گرداند بلکه خودش را با اسم جعلی کلی اودانل به عنوان یک کارگزار ادبی به نویسندگان معرفی می کرد.

مشتریان او هم با اودانل طرف حساب بودند و هم آیوری بدون اینکه به آنها بگوید که این دو نفر در واقع خودش است. بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر وی در نقش اودانل گفت که آیوری در حادثه ۱۱ سپتامبر کشته شده و در نقش آیوری گفت که اودانل در حادثه مزبور کشته شده است!

نویسندگانی که دست نوشته های خود را برای آیوری می فرستادند با وعده هایی نظیر مراسم امضای کتاب و مصاحبه های تلوزیونی مواجه می شدند در حالی که عملاً برای چاپ و ویرایش کتابشان مجبور بودند مدام پول پرداخت کنند. وقتی هم کار انتشار کتاب طولانی می شد نویسندگان در قبال اعتراض خود جواب می شنیدند که این تأخیر ها به دلیل مشکلات مختلف مانند تصویرگری و پرینتر و ویروس های کامپیوتری است!

آیوری که خود صاحب کتابی به نام «از آشپزخانه تان میلیون ها دلار پول به جیب بزنید» است گفت که وکیلش به او توصیه کرده از هر گونه اظهار نظر خودداری کند.

آیوری در صورت اثبات محکومیتش دست کم با هفت سال حبس مواجه خواهد شد.

منبع:http://books.chn.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.