مقایسه خصوصیات روان شناختی زنان ویژه با زنان عادی

نتیجه تحقیق سه روان شناس روی ۶۰ زن ویژه۱۵تا ۳۵ ساله و مقایسه آن با ۶۰ زن عادی در همین سن نشان می دهد که میزان هیجان خواهی در این زنان در مقایسه با زنان عادی بسیار بالاتر است.احساس بی ارزشی و پائین بودن عزت نفس” یکی از نشانه های آشکار شده در زنان ویژه در مقایسه با زنان عادی است. یکی از دلایل پائین بودن عزت نفس این زنان و گرایش آنها به فحشاء ناشی از تجربه های زندگی گذشته شان است به طوری که این تحقیق احساس بی ارزشی و عزت نفس پائین را به دنبال یک واقعه تروماتیک( سوء استفاده جنسی ) را از جمله عوامل روان شناختی مستعد کننده فرد در گرایش به فحشاء عنوان کرده است….

[email protected]

کانون زنان ایران- فریده غائب : زنان ویژه از تجربه های تکراری ، کارهای عادی و افراد قابل پیش بینی بیزارند و هنگام مواجه شدن با این گونه موقعیت ها، با ناراحتی و بی قراری واکنش نشان می دهند.

این نتیجه تحقیق سه روان شناس روی ۶۰ زن ویژه ۱۵تا ۳۵ ساله و مقایسه آن با ۶۰ زن عادی در همین سن است و نشان می دهد که میزان هیجان خواهی در این زنان در مقایسه با زنان عادی بسیار بالاتر است. در این تحقیق میزان هیجان خواهی به علل ژنتیکی و زیست شناختی نسبت داده و ذکر شده که زنان ویژه به علل ژنتیکی و زیست شناختی میزان برپایی بیشتری به زنان عادی دارند.

چنین زنانی ماجرا جو، علاقمند به جنس مخالف، جمع گرا، زود انگیخته و مطمئن به خود هستند و به صورت تکانشی عمل می کنند.

“احساس بی ارزشی و پائین بودن عزت نفس” یکی از نشانه های آشکار شده در زنان ویژه در مقایسه با زنان عادی است. یکی از دلایل پائین بودن عزت نفس این زنان و گرایش آنها به فحشاء ناشی از تجربه های زندگی گذشته شان است به طوری که این تحقیق احساس بی ارزشی و عزت نفس پائین را به دنبال یک واقعه تروماتیک( سوء استفاده جنسی ) را از جمله عوامل روان شناختی مستعد کننده فرد در گرایش به فحشاء عنوان کرده است.

زنان ویژه به دلیل نا به سامانی خانواده، اعتیاد والدین، فقدان والدین و یا خشونت آنها و همچنین سردی رابطه عاطفی با والدین، ترک تحصیل، فقرفرهنگی، نداشتن مهارت برقراری روابط اجتماعی، قرار گرفتن در معرض سوء استفاده جنسی( به وسیله اعضای خانواده یا دیگران) احساس کمبود می کنند و عزت نفس پائینی دارند.

همچنین بسیاری از زنان و دختران خیابانی، تصویر منفی از بدن خویش دارند و از خودشان متنفرند.

یکی دیگر از عوامل مورد بررسی در گرایش زنان به فحشا میزان بهره هوشی است. بر اساس یافته های این تحقیق زنان ویژه به دلیل برخورداری از بهره هوشی پائین، قوه تشخیص ضعیف و در نتیجه مهارت های مقابله ای کمتر، در مواجهه با مسائل و مشکلات به فحشاء و انحراف گرفتار شده اند. نتایج این تحقیق نشان داد که ۴۰درصد زنان ویژه دارای بهره هوشی درحد عقب ماندگی خفیف و مرزی هستند.

کاظم رسول زاده طباطبایی، عباس اللهیاری روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و نیز شهربانو کامرانی فکور کارشناس ارشد روان شناسی، هدف از بررسی مقایسه ای خصوصیات روان شناختی زنان ویژه با زنان عادی را چنین عنوان می کنند که علت فحشا صرفاً به پدیده های اجتماعی محدود نمی شود، بلکه علل روانی از جمله گرایش به تنوع طلبی، ضعف هویت اخلاقی و اختلال در هویت در آن دخالت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.