مبادله دختران جوان با غذا

اعتماد- آزاده بهرامجی؛ فقر و تنگدستی مردم شمال افغانستان باعث شده والدین دختران خردسال و نوجوان مجبور شوند آنها را به عقد مردانی که وضعیت مالی بهتری دارند دربیاورند.

زنی که نام مجازی فریده را برای خود انتخاب کرده تابستان گذشته در ازای دریافت ۴۰۰ پوند دختر ۱۳ ساله اش را به عقد پسر عموی ۲۰ ساله همسرش در آورد. دختر او که صورتش در پشت روسری آبی رنگی پوشانده شده بود در حالی که از ته دل اشک می ریخت بیان داشت که هیچ علاقه یی به زندگی با مردی که به خاطر پول به عقدش درآمده ندارد.

او گفت؛ «من به این ازدواج راضی نبودم اما خانواده ام من را مجبور کردند در برابر این مساله سکوت کرده و به این وصلت رضایت دهم. من همیشه در رویاهایم روزی را می دیدم که از مدرسه فارغ التحصیل شده و به دانشگاه پا بگذارم. متاسفانه تمام رویاهای من با این ازدواج اجباری نقش بر آب شد و اکنون من به جای حضور در پشت میزهای مدرسه باید نقش یک زن شوهردار را بازی کنم.»فریده در پاسخ به این سوال که چرا اسباب ناراحتی دخترش را فراهم کرده گفت؛ «این سرنوشت دختران افغانی است و او چاره یی جز تن دادن به آن ندارد.»

فیاض کوفی نماینده مستقل بدخشان بیان داشت که ظرف دو سال گذشته تعداد دختران خردسال و نوجوانی که به رغم میل خود به عقد مردان در می آیند بسیار زیاد شده است. او گفت؛ «به هیچ عنوان نمی توان نام ازدواج را روی این عقدها و پیوندها گذاشت. در حقیقت این ازدواج ها نوعی سر پوش گذاشتن بر پدیده فروش کودکان در افغانستان است. من خانواده هایی را می شناسم که دختر ۱۰ ساله خود را در ازای دریافت دو گاو و چند کیسه گندم به عقد مردان میانسال در آورده اند.»فیاض کوفی دلیل این پدیده تلخ در کشورش را فقر بیش از حد مردم می داند. فریده و دخترش در روستایی در وندیان در کوه های مرتفع بدخشان زندگی می کنند. دکتر محمد ظریف استاندار بدخشان بیان داشت که ظرف پنج ماه گذشته بیش از ۶۰ نفر در اثر سرما و گرسنگی در این کوه ها جان باخته اند زیرا برف باعث شده بوده ارتباط این روستا با جهان خارج قطع شود. از طرفی قیمت مواد غذایی در بازار محلی نسبت به سال گذشته دو برابر شده که دلیل آن بالا رفتن جهانی قیمت غذا و غیرقابل دسترس بودن بدخشان است.آکسفام نهاد خیریه انگلیسی برای کمک به مردم این روستاها هم اکنون تخم های سبزیجات و کود های تقویت شده را در اختیار مردم قرار داده است. این سازمان قصد دارد برای مردم روستا تراکتور و دستگاه شخم زن هم تهیه کند زیرا گاوهای این روستا در اثر سرمای زمستان جان باخته اند.

فیاض کوفی بر این باور است در صورتی که دولت بودجه کافی را در اختیار مسوولان بدخشان قرار داده و آنها برای پایان دادن به فقر مردم سرمایه گذاری های درستی انجام دهند و مواد غذایی را با قیمت کمتر در اختیار مردم فقیر قرار دهند، خرید و فروش دختران نوجوان در این منطقه پایان خواهد گرفت.حنیفه ماه، قابله روستای خورداخان هم دلیل اصلی ازدواج های زود هنگام را فقر مردم می داند. او همواره در تلاش است به والدین دخترها آموزش دهد که شوهر دادن آنها در سنین نوجوانی و خردسالی کار درستی نیست اما بسیاری از والدین به حرف های او توجهی ندارند زیرا شوهر دادن دخترهایشان تنها راه حل مشکلات آنها است. حنیفه بیان داشت که چندی پیش برای کمک به زایمان دختری ۱۰ ساله به یکی از روستاهای کوهستانی رفته بود. او گفت؛ «این دختر چنان کوچک بود که من او را روی زانوان خود نشاندم تا راحت تر فرزندش را به دنیا بیاورد.»

آمار سازمان ملل نشان داده در هیچ جای جهان تعداد مرگ و میرهای حین زایمان زنان به اندازه استان بدخشان نیست. اکثر دختران این استان فرزندان اول خود را قبل از ۱۵ سالگی به دنیا می آورند. به دنیا آوردن زود هنگام فرزند یکی از دلایل اصلی فوت مادران در سنین جوانی است. انوار الحق وزیر بودجه افغانستان بعید می داند استانی مانند بدخشان به این زودی ها از شر فقر راحت شود. او می گوید ؛ «فکر نمی کنم ریشه کن کردن فقر در استانی مانند بدخشان کار راحتی باشد. دولت اگر تمام تلاش خود را هم به کار گیرد تنها قادر خواهد بود که نیازهای اصلی مردم این منطقه را تامین کند. به هر حال کشور ما در حال حاضر چهارمین یا پنجمین کشور فقیر جهان است و نمی توان انتظار داشت که افغانستان مانند کشورهای پیشرفته یی چون امریکا و انگلیس عمل کند. ما امیدواریم در پنج سال آینده رتبه خود را تغییر دهیم ولی واقعیت این است که جنگ های طولانی مدت در کشور همه چیز را نابود کرده و ما مجبوریم از اول شروع کنیم.»اگر قرار باشد کمبود جهانی مواد غذایی ادامه پیدا کند دختران روستایی افغانستان هر روزه بیشتر شاهد سیاه بختی خود خواهند بود. امید این دختران برای ادامه تحصیل تنها رویایی دست نیافتنی است که هیچ گاه به واقعیت بدل نخواهد شد زیرا آنها باید از همان دوران کودکی و نوجوانی نقش زنان بزرگسال را با ازدواج های زودهنگام به عهده بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.