سالانه ۶۰ هزار زن در کشور بی سرپرست می شوند

مدیر کل دفتر امور زنان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۴۷ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند ، گفت: سالانه ۶۰ هزار زن در کشور بی سرپرست می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فرید براتی سده در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، افزود: بر اساس بررسی‌های و تحقیقات اسفندماه ۸۶، نگرانی، اضطراب و ناامنی بیشترین دغدغه زنان سرپرست خانوار نسبت به آینده خود و فرزندانشان بوده است، نگرش جامعه نسبت به زنان سرپرست خانوار و استفاده از کلماتی چون مطلقه و یا بیوه بودن، از اصلی‌ترین مشکلات این زنان به شمار می‌آید که باعث منزوی شدن و دوری از اجتماع زنان می‌شود.

براتی افزود: توجه به ابعاد روانشناختی که مغفول مانده، اشتغال و حق انتخاب سه مولفه اصلی در ایجاد احساس هویت مستقل و توانمندسازی زنان است.

وی ادامه داد: افزایش رشد تعداد زنان سرپرست خانوار، گویای آن است که باید به سمتی پیش رویم که نگاه خود را تغییر داده و از مسئله زنانه و نسلی شدن فقر، جلوگیری کنیم.

مدیر کل دفتر امور زنان سازمان بهزیستی گفت: فقر زمانی از دیگر مباحث پیش روی این زنان است بطوریکه تحقیقات نشان می‌دهد، زنان زمان بیشتری را صرف کار می‌کنند، به معنای دیگر، این باعث ایجاد فقر زمانی و بی توجهی به جنبه‌های فرهنگی، آموزشی و تربیتی کودکان می‌شود.

براتی تصریح کرد: بر اساس بانک اطلاعات و فناوری بهزیستی، سال گذشته ۱۴۶ هزار و ۶۷۳ خانوار نحت پوشش مستمری و کمک‌های موردی، ۸۵ هزار نفر از دانش آموزان خانواده‌های نیازمند تحت پوشش برنامه‌های بهبود تحصیلی، یک هزار و ۵۰۰ زن باردار تحت پوشش برنامه کمک به بهبود تغذیه، ۹ هزار و ۸۶ نفر از دانشجویان و چهار هزار و ۳۴۳ نفر کودکان پیش از دبستان تحت پوشش کمک به شهریه دانشجویی و بهبود تغذیه قرار گرفتند.

وی افزود: ۲۸ هزار و ۲۷۴ نفر از زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار تحت پوشش طرح بیمه اجتماعی زنان قرار گرفته‌اند و تعداد گروه‌های همیار کشور ۷۰۰ گروه است . بر اساس سرشماری سال ۸۵، میزان سهم زنان در سرپرستی خانوارها ۴/۹ درصد بوده است که این میزان در سال ۷۵، ۴/۸ درصد و بین سالهای ۷۵ تا ۸۵ نیز یک درصد بوده است.

وی گفت: تعداد خانوارهای مرد سرپرست بیش از ۱۵ میلیون و ۷۱۱ هزار خانوار و تعداد خانوارهای زن سرپرست نیز بیش از یک میلیون و ۶۴۱ هزار خانوار است و میزان رشد خانوارهای مرد سرپرست طی سال‌های ۷۵ تا ۸۵، ۳۸ درصد بوده که این رشد در مورد خانوارهای زنان سرپرست به ۵۸ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه دلایل زن سرپرست شدن خانوارها را طلاق و مرگ همسر است ، تاکید کرد: یک میلیون و ۱۶۰ هزار زن سرپرست خانوار شهری، ۴۷۹ هزار زن سرپرست خانوار روستایی و یک هزار و ۲۱۱ زن سرپرست خانوار عشایری در کشور وجود دارد که به طور میانگین سالانه بیش از ۶۰ هزار و ۳۰۰ نفر به مجموع زنان سرپرست خانوار در ۱۰ سال ذکر شده (۷۵ تا ۸۵) اضافه شده است.

مدیر کل دفتر امور زنان بهزیستی خاطر نشان کرد: سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تحت سرپرستی زنان سرپرست خانوار هستند.

وی ادامه داد: حدود هفت هزار نفر از زنان، تحت پوشش این گروه‌ها قرار دارند که سازمان بهزیستی برای فعال شدن آن‌ها بین دو تا سه میلیون تومان به هر یک از آن‌ها کمک می‌کند. تهیه و تامین مسکن یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی زنان سرپرست خانوار است.

مدیر کل دفتر زنان سازمان بهزیستی گفت: سال گذشته سازمان بهزیستی ودیعه مسکن یک هزار و ۲۲۲ خانوار را تامین کرد و به هر خانوار، بین یک تا یک و نیم میلیون تومان کمک کرد.

براتی افزود: در زمینه بیمه روستاییان با ایجاد صندوق بیمه روستاییان و عشایر مشکلی نداریم و تاکنون ۳۴ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار روستایی تحت پوشش بهزیستی، به این صندوق معرفی و تحت پوشش قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: در زمینه بیمه زنان سرپرست خانوار شهری با توجه به اینکه بهزیستی متولی امور بیمه ای نیست این طرح متوقف شده است و در حال رایزنی با دستگاه‌های زیربط هستیم و وزارت رفاه نیز برنامه‌ها و طرح‌هایی در این زمینه دارد که بهتر است، روند کار را از مسوولان این وزارتخانه پیگیری کنید.

وی تقویت فعالیت خانه زنان را از دیگر برنامه‌های سال جاری این سازمان خواند و یادآور شد: خانه زنان، مکانی برای ورود زنان آسیب دیده نیست، بلکه چنانچه زنی با همسر خود دعوا کرده و جایی برای رفتن نداشته باشد و یا همسرش او را از خانه بیرون کرده باشد و یا آن که در صورت مسافرت از شهری به شهر دیگر مکانی برای اقامت نداشته باشد، به این خانه‌ها معرفی می‌شود که سال گذشته با وجود ۳۳ خانه در ۳۰ استان کشور، یک هزار و ۴۰۰ زن در این خانه‌ها پذیرش شده‌اند.

وی تصریح کرد: تهیه جهیزیه یک هزار و ۴۴۴ نفر از دیگر مباحثی بود که مدیر کل دفتر امور زنان بهزیستی با اشاره به آن، تصریح کرد: تاکنون شش هزار و ۵۰۰ پرونده به کلینیک‌های مددکاری اجتماعی کشور ارجاع شده است که این کلینیک‌ها تاکنون توانسته‌اند، یک هزار و ۵۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی را با توانمندسازی از چرخه حمایتی خارج کنند.

مدیر کل دفتر زنان سازمان بهزیستی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری سازمان بهزیستی را تحت پوشش بردن ۴۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار پشت نوبتی معرفی کرد که اعتبار آن از طریق مصوبه سال گذشته مجلس، تامین می‌شود.

براتی افزود: چنانچه این اعتبار در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرد، پیش‌بینی می‌کنیم، بخش عمده‌ای از زنان سرپرست خانوار پشت نوبت با حمایت دولت و مجلس تحت پوشش قرار گیرند، اما هدف ما تنها پرداخت مستمری به این افراد نیست، بلکه سعی داریم، با توانمندسازی، آن‌ها را از چرخه حمایت خارج کنیم.

وی با اشاره به دیگر مصوبه مجلس در رابطه با افزایش مستمری‌ها به مددجویان، گفت: به طور میانگین مستمری پرداختی در سال جاری ۲۶ درصد افزایش می‌یابد، یعنی ۹ هزار تومان به مستمری پرداختی اضافه می‌شود، اما این پرداخت در مورد تمامی مددجویان یکسان نخواهد بود و بلکه بنا به نیاز آن‌ها پرداخت می‌شود.

مدیر کل دفتر امور زنان بهزیستی،ایجاد شورای راهبردی خانواده را از دیگر عناوین پیشنهادی این سازمان برای سال جاری اعلام کرد و گفت: در این شورا، مباحثی همچون تحکیم خانواده، خدمات پس از طلاق، سازگاری زنان و فرزندان با زندگی پس از طلاق و غیره مطرح می‌شود.

وی با اشاره به پرداخت سهام عدالت به زنان سرپرست خانوار شاغل، تصریح کرد: بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت اقتصاد، کار و سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانواری که همسرانشان معتاد و یا بیمار اعصاب و روانی باشند که به مراکز و کلینیک‌های درمانی مراجعه می‌کنند، مشمول سهام عدالت می‌شوند و سازمان بهزیستی به عنوان ارگان متولی رسیدگی کننده به زنان سرپرست خانوار، تایید کننده پرداخت سهام به آن‌هاست.

وی در پایان اظهار کرد: در سه سال گذشته، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی قرار گرفته‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.