نگاهی به مشکلات زنان بی سرپرست و خودسرپرست استان اردبیل

کانون زنان ایرانی- آیدین فرنگی:

پژوهش انجام گرفته در خصوص زنان بی سرپرست و خودسرپرست استان اردبیل نشان می دهد که اکثر این زنان، بیسواد و دارای فرزندان زیاد هستند.

بنابر نتایج بدست آمده از این تحقیق که «بررسی مشکلات اجتماعی و اقتصادی زنان بی سرپرست و خودسرپرست استان اردبیل» نام دارد، 8/62 درصد زنان بی سرپرست استان بی سواد هستند و فقط 2/. درصد این زنان تحصیلات خود را تا سطح عالی ادامه داده اند. در مجموع، 93 درصد زنان مذکور یا بی سواد هستند یا تحصیلات ابتدایی دارند. همچنین اکثر این زنان (8/32 درصد) دارای شش فرزند هستند. 6/13 درصد زنان بی سرپرست اردبیل نیز صاحب پنج فرزند می باشند.

بخش دیگری از نتایج پژوهش مذکور که به سفارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل و توسط «مسعود زیردست» انجام گرفته نشان می دهد اکثر زنان بی سرپرست (1/32 درصد) دارای بیش از 50 سال سن هستند و کمترین تعداد زنان بی سرپرست نیز (3/13 درصد) زیر سی سال سن دارند. بیشترین تعداد این زنان (2/60 درصد) در اثر فوت شوهر بی سرپرست یا خودسرپرست شده اند و مدت بی سرپرستی 5/66 درصد زنان مذکور پنج سال یا بیش از پنج سال می باشد. از کار افتادگی شوهر با 6/17 درصد، طلاق با 7/4 درصد، اعتیاد شوهر با 1/2 درصد دلایل دیگر بی سرپرست شده زنان اردبیلی به شمار می آید

.

پژوهش فوق می افزاید: اکثر زنان بی سرپرست یا خودسرپرست (4/72 درصد) دارای منزل شخصی هستند، 1/13 درصد آنها در خانه اقوام شان زندگی می کنند و 2/11 درصد این زنان نیز مستاجر به حساب می آیند.

در خصوص حمایت از این زنان نیز تحقیق مذکور به نتایج زیر رسیده: 7/78 درصد زنان بی سرپرست، تحت پوشش یکی از سازمان های حمایت کننده قرار دارند که به ترتیب کمیته امداد 53 درصد، تامین اجتماعی 15/22 درصد، بهزیستی 17/13 درصد و بنیاد شهید 68/11 این زنان را تحت پوشش خود قرار داده اند

. البته 5/88 درصد زنان بی سرپرست تحت پوشش نیز به غیر از مستمری سازمان های حامی منبع درآمد دیگری ندارند. این پژوهش علت های تحت پوشش قرار نگرفتن 1/21 درصد زنان بی سرپرست استان را نیز بررسی کرده و به نتایج زیر رسیده است: 27 درصد این زنان به علت موافقت نکردن اطرافیان، 23 درصد به علت بی توجهی مسوولین و 19 درصد نیز به علت وجود نگاه غلط به زنان تحت پوشش در جامعه، امکان برخورداری از چترهای حمایتی را به دست نیاورده اند. 26 درصد زنان بی سرپرست یا خودسرپرست غیر تحت پوشش پول مورد نیاز برای امرار معاش خود را از طریق کار کردن بدست می آورند. 15 درصد این زنان از طریق کمک فامیل، 11 درصد از طریق کمک دیگران و هفت درصد نیز بوسیله اجاره دادن اتومبیل، مغازه یا خانه امرار معاش می کنند. 45 درصد زنان بی سرپرست غیر تحت پوشش ماهیانه درآمدی کمتر 50هزار تومان دارند و 25 درصد آنها با ماهیانه 51 تا 100 هزار تومان امرار معاش می کنند.

پژوهش پیش گفته نتایج به دست آمده در خصوص نوع مشکلات زنان بی سرپرست و خوسرپرست استان اردبیل را نیز طبقه بندی کرده است. بنابر این نتایج، اکثر افراد مورد مطالعه (8/58) نسبت به آینده اقتصادی خود و خانواده شان نگران هستند و 7/56 درصد نیز نداشتن استقلال مالی را مشکل عمده می دانند. نگهداری و مراقبت از فرزندان و اداره امور خانه با 4/35 درصد و بیکاری با 4/34 درصد، نگرانی های دیگر زنان مذکور را تشکیل می دهد. دیگر مشکلات زنان بی سرپرست استان به ترتیب اولویت قید شده توسط خود ایشان عبارت است از: نبود حمایت اقتصادی و اجتماعی در جامعه، به خطر افتادن سلامت روانی، مشکل مسکن، برخوردار نبودن از حداقل معیشت، نبود امکانات بهداشتی و رفاهی و … .

در استان اردبیل 4/5 درصد جمعیت زنان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهد که این رقم در مناطق شهری 8/4 درصد و در مناطق روستایی 6/. درصد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.